Telekom altyapısından TürkNet bağlanır mı?

Türk Telekom alt yapısı olduktan sonra pek fark etmez. En ucuza 100 Mbps vereni arayın. En çok farklılık gösteren etken pingdir. O da konum, bulunduğunuz bölgedeki veri trafiği ve altyapınıza bağlı. Yani tamamen bulunduğunuz yer ile alakalı ve hiçbir ISS garanti veremez. Ya komşunuzdan bakacaksınız ping değerlerine ya da taahhütsüz alıp teker teker ISS deneyeceksiniz.
Bunlar da diğer 100 Mbps veren ISS'ler. Millenicom 8 Mbps upload veriyor diye koydum. Gıbırnet de 85 TL'ye sağlıyor diye. Tbtnet ve fixnet de var ama onların pek extradan bir avantajı yok ve gereksiz pahalı diye önermedim.

Çok teşekkür ediyorum hepsini inceleyeceğim komşumun internetine bağlıyım durum şöyle. Zaten en çok aklıma takılan ping durumu hocam, şimdi ben TürkNet'ten hizmet alırsam aynı ping değerini mi alacağım yoksa farklı olma şansı var mı?

Dosya Ekleri

• 10314576042.png
    10314576042.png
    7,7 KB · Görüntüleme: 29
Çok teşekkür ediyorum hepsini inceleyeceğim komşumun internetine bağlıyım durum şöyle. Zaten en çok aklıma takılan ping durumu hocam, şimdi ben TürkNet'ten hizmet alırsam aynı ping değerini mi alacağım yoksa farklı olma şansı var mı?

Onların evinden Ethernet ile bağlanarak test yaparsanız daha verimli bir sonuç elde edersiniz. Ya da komşunuza söyleyin o bilgisayarını Ethernet ile bağlayıp yapsın testlerini. Size de versin sonuçları.
Ve evet 1-2 ms fark eder en fazla. Genel olarak aynı gecikme değerlerini görürsünüz siz de.

Onların evinden Ethernet ile bağlanarak test yaparsanız daha verimli bir sonuç elde edersiniz. Ya da komşunuza söyleyin o bilgisayarını Ethernet ile bağlayıp yapsın testlerini. Size de versin sonuçları.
Ve evet 1-2 ms fark eder en fazla. Genel olarak aynı gecikme değerlerini görürsünüz siz de.
5Ghz bandından bağlandığım iyi sonuçlar veriyor hocam 2.4ghz de daha vahim ama kablosuz bağlantı ile online oyun oynamak mümkün değil galiba, illa ethernet ile mi bağlanmam gerekiyor? sizin gibi birini bulmuşken bunu da sormadan edemedim :) gıbırnet altyapı sorgulama sonucuda ekledim hocam ekte. port var muhabbeti konuyla alakasız ama merak ettiğim port olmasa bana internet sağlamayacaklar mı?

Çok teşekkür ederim hocam yardımlarınız için, Allah razı olsun.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2020-10-26 204715.png
    Ekran görüntüsü 2020-10-26 204715.png
    6,5 KB · Görüntüleme: 29
5GHz bandından bağlandığım iyi sonuçlar veriyor hocam 2.4GHz'de daha vahim ama kablosuz bağlantı ile Online oyun oynamak mümkün değil galiba, illa Ethernet ile mi bağlanmam gerekiyor? Sizin gibi birini bulmuşken bunu da sormadan edemedim :) gıbırnet altyapı sorgulama sonucuda ekledim hocam ekte. Port var muhabbeti konuyla alakasız ama merak ettiğim port olmasa bana internet sağlamayacaklar mı?

Çok teşekkür ederim hocam yardımlarınız için, Allah razı olsun.

Şöyle söyliyeyim siz uzaktasınız bu sebeple 5GHz kötü çekebilir ve tam doğru sonuç vermeyebilir. 2.4 GHz daha geniş kapsama alanına sahip ama o da düşük bant genişliğine sahip. Eğer modeminiz iyi ise kablolu bağlamaya gerek yok oyun oynarken. Benim size kablolu test yapın deme sebebim modem ile siz aynı evde bile değilsiniz bu da kablosuz bağlantıyı dolayısıyla aldığınız sonucu etkiler ve gerçek ping değerlerini öğrenemezsiniz. Ama siz kendi evinize aldığınız zaman Wi-Fi ile bağlanarak da oyun oynayabilirsiniz tabii ki. Port var yok muhabbetini boru gibi düşünün eğer size verebilecekleri boşta boruları yoksa su da gelmez. Yani port yoksa porların boşalmasını beklemeniz gerekiyor. O süre boyunca size internet sağlanamaz. Bir de sizin daireye fiber kablo mu geliyor yoksa binaya kadar gelip dairenize bakır mı geliyor. Eğer daireye kadar geliyorsa bir de onu dönüştürmek için fiber modem gerek. Bu modemi de ISS'ler size ayda 10-15 TL gibi bir fiyata kiralatıyor. Ama binaya kadar geliyorsa zaten bina girişinde bu tip modemlere bağlanıp bakır kabloya çevirildiğinden modeme gerek kalmaz.

Şöyle söyliyeyim siz uzaktasınız bu sebeple 5GHz kötü çekebilir ve tam doğru sonuç vermeyebilir. 2.4 GHz daha geniş kapsama alanına sahip ama o da düşük bant genişliğine sahip. Eğer modeminiz iyi ise kablolu bağlamaya gerek yok oyun oynarken. Benim size kablolu test yapın deme sebebim modem ile siz aynı evde bile değilsiniz bu da kablosuz bağlantıyı dolayısıyla aldığınız sonucu etkiler ve gerçek ping değerlerini öğrenemezsiniz. Ama siz kendi evinize aldığınız zaman Wi-Fi ile bağlanarak da oyun oynayabilirsiniz tabii ki. Port var yok muhabbetini boru gibi düşünün eğer size verebilecekleri boşta boruları yoksa su da gelmez. Yani port yoksa porların boşalmasını beklemeniz gerekiyor. O süre boyunca size internet sağlanamaz. Bir de sizin daireye fiber kablo mu geliyor yoksa binaya kadar gelip dairenize bakır mı geliyor. Eğer daireye kadar geliyorsa bir de onu dönüştürmek için fiber modem gerek. Bu modemi de ISS'ler size ayda 10-15 TL gibi bir fiyata kiralatıyor. Ama binaya kadar geliyorsa zaten bina girişinde bu tip modemlere bağlanıp bakır kabloya çevirildiğinden modeme gerek kalmaz.

Anladım hocam binadan sonra bakır ile eve geliyor. Millenicom, NetSpeed, Gıbırnet ve TürkNet arasında en uygun fiyatlıyı bağlayacağım zaten hepsi aynı altyapıyı kullanacak fark olmayacak anladığım kadarıyla. Modemim yok internet sağlayıcısından modem alacağım.

Anladım hocam binadan sonra bakır ile eve geliyor. Millenicom, NetSpeed, gıbırnet ve TürkNet arasında en uygun fiyatlıyı bağlayacağım zaten hepsi aynı altyapıyı kullanacak fark olmayacak anladığım kadarıyla. Modemim yok internet sağlayıcısından modem alacağım.

Sizin internet 100 Mbps destekliyor, NetSpeed'in en yüksek pakedi 75 Mbps destekliyor o sebeple NetSpeed önermem. Bir de modem konusunda da sizin eve gelen giriş DSL girişi mi yoksa lan girişi mi? Lan girişiyse ki, yüksek ihtimalle öyledir, zaten binanın girişinde modeme bağlandığından size bu internet hizmetini kablolu ya da kablosuz olarak sağlayacak bir cihaz gerekiyor. Yani router. Ve routerı ISS'ten almayın kaliteli routerları yok. Eğer zaten DSL girişiyse ISS'lerin gönderdiği modem işinizi görecektir. Eğer lan girişi var ise bana bir bütçe söylerseniz size iyi bir router da önerebilirim.

Sizin internet 100 Mbps destekliyor, NetSpeed'in en yüksek pakedi 75 Mbps destekliyor o sebeple NetSpeed önermem. Bir de modem konusunda da sizin eve gelen giriş DSL girişi mi yoksa lan girişi mi? Lan girişiyse ki, yüksek ihtimalle öyledir, zaten binanın girişinde modeme bağlandığından size bu internet hizmetini kablolu ya da kablosuz olarak sağlayacak bir cihar gerekiyor. Yani router. Ve routerı ISS'ten almayın kaliteli routerları yok. Eğer zaten DSL girişiyse ISS'lerin gönderdiği modem işinizi görecektir. Eğer lan girişi var ise bana bir bütçe söylerseniz size iyi bir router da önerebilirim.

Hocam evdeki giriş DSL giriş ve bu saatte gıbırnetden aradılar beni, altyapı sorgulattığında GPON modem veriyoruz size kiralık olarak aylık 10TL ek ücret ile.

Hocam evdeki giriş DSL giriş ve bu saatte gıbırnetden aradılar beni, altyapı sorgulattığında GPON modem veriyoruz size kiralık olarak aylık 10TL ek ücret ile.

Garip 🤔. O zaman router şart oldu. Dediğim gibi bir bütçe verirseniz router önerebilirim size.
Ya da size verilen modemde router özelliği varsa hiç uğraşmaya gerek kalmaz.
Modemin modelini ve router özelliği olup olmadığını da bir öğrenmek gerek.

Garip 🤔. O zaman router şart oldu. Dediğim gibi bir bütçe verirseniz router önerebilirim size.
Ya da size verilen modemde router özelliği varsa hiç uğraşmaya gerek kalmaz.

Yani bütçe olarak şöyle söyleyebilirim hocam bu tarz şeylerde ben bir defa alıyorum kafasında olduğum için f/p olarak vereceğiniz tavsiyeleri not alacağım. Ve önümüzdeki gelecek günlerde tekrardan bu konu altında müsadenizle sizden yardım alabilirim

Yani bütçe olarak şöyle söyleyebilirim hocam bu tarz şeylerde ben bir defa alıyorum kafasında olduğum için F/P olarak vereceğiniz tavsiyeleri not alacağım. Ve önümüzdeki gelecek günlerde tekrardan bu konu altında müsadenizle sizden yardım alabilirim.

O zaman hocam siz iyice bir araştırın, konuşun, hangi ISS'e geçeceğinize bir karar verin. Yeni açtığınız konuda beni etiketlersiniz ben yardım ederim size. Yalnız ISS'in size göndereceği modemin modelini de yazarsanız konuya sevinirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı