Televizyon Kanalları Neden Altyazılı Film Yayınlamıyor?

Bazı kişiler (ülkemizin çoğu) sıcak bakmıyor altyazılı filmlere ama ben de altyazılı taraftarıyım. Bazı kanallarda yayınlanan dublajlı filmlere altyazı seçeneği koyuyorlar. TV'nin özelliğine göre değişiyor bu durum öyle idare ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Küçük şehirlerin çoğunda sinema salonlarında dahi altyazılı film bulamıyorken, televizyon kanallarında altyazılı film görmeyi beklemek :)

Merhaba arkadaşlar, kanallar neden altyazı yerine dublajlı film koymayı tercih ediyorlar?

Tercih yok.

Bazı platformlarda seçenek sunuyorlar size ama TV üzerinde pek bir şansınız kalmıyor. Zaten TV'de film izlemenizi de önermem...

Adamlar filmi RTÜK'e uyduracağım diye murdar ediyor...

Oradan kırp, buradan kes derken yarım saat atılan film gördüm...

Hayır zaten yayına koyduğun versiyon sinema versiyonu...

Yönetmen versiyonu dışında bile izlemeyi seçmeyen ben, tecavüz edilmiş bir sinema versiyonunu görünce ayar oluyorum...

Bir film izleyecekseniz, muhakkak yönetmenin elinden çıkanı izleyin, sinemalarda olanlar bile bazen cidden insanın canını sıkıyor "bu kadar da atılmaz" dedirtiyor.

Eğitim seviyesi ve üşengeçlikten dolayı. Milletimizin büyük çoğunluğu altyazı takip edecek kabiliyete sahip değil. Okuyabilecek olanların da zoruna gidiyor "yazı okumak". Çok ilginç değil mi ? Sadece altyazı olayından halkın portresini çizebiliyoruz

En son sinemaya gittiğimde yanlışlıkla Türkçe dublajlı Terminator'e girmiştik. Daha kötü bir sinema deneyimim olmadı. Çeviri ve ses tonları rezalet. TV'de altyazılı filmler ücretli kanallarda olabilir.

İnsanlar yazıyı mı okuyacak filmi mi takip edecek? Sonuçta Türkçe dublaj olunca hem kendi dilinde izlemiş oluyorsunuz, hem de yazıları takip ederek filmi kaçırmamış oluyorsunuz. Muhtemelen birçok kişi de böyle düşündüğü için dublaj tercih ediliyor. Fakat dublajın zayıf yanlarına gelirsek sesler doğal olmayabiliyor (mesela çocuk karakterlerin sesleri yaşlarına göre çok ince olabiliyor) ve arkada aynı zamanda da filmin ana dilindeki konuşmalar olduğu için ses karışıklığı yaşanabiliyor.

Geri
Yukarı