Televizyonda ekran karıncalanıyor

2pacshakur

Hectopat
RAM
Corsair CL16 3000MHz
SSD veya HDD modeli
Wd 500gb
Ekran kartı
ASUS DUAL RX6600 8GB
Anakart
Asus Prime b450MK-II
İşlemci
AMD RYZEN 5 3600
Televizyonda film izlerken aniden ekran karıncalanıyor. Kablo tak çıkar yaptığım zaman sorun düzeliyor. Bir süre sonra tekrar ekran karıncalanıyor, ya da ayarlardan 60 Hz'den 59 Hz'e düşürüp sonra tekrar 60Hz'e çekiyorum düzeliyor. Bir süre sonra tekrar aynı sorun. Anlık karıncalanma neden olur? Ekran kartı bozuk olsa dönüştürücü kullanmama rağmen monitörümde de aynı sorun olurdu fakat onda bir şey olmuyor. Kablo alfais marka, 5 metre uzunluğu var. Bir ucu HDMI(televizyon için) diğer ucu DisplayPort (ekran kartına bağlı). Yardımcı olabilir misiniz? Günlerdir denemediğim şey kalmadı.

20220311_233416.jpg

Ucuzluk değil de şans işi diyelim. Bende bu HP kablo vardı, söküp 10 TL'lik dandik kablo taktığım zaman hata almayınca anlamıştım bozuk olduğunu. Tabii genel olarak ucuz kablo alınmamalı ama üretim hatası denk gelebiliyor iyi marka bile olsa.

Sistemi yeni aldım hiç garantiye göndermek istemiyorum hocam bende sorun kabloda olsun :)

Sistemi yeni aldım hiç garantiye göndermek istemiyorum hocam bende sorun kabloda olsun :)

Ben kablo diye düşünüyorum, bozuk ekran kartları böyle hata vermez, en fazla o yuvası sıkıntılıdır desek 3 tane daha alternatif yuva var orada. Sen ilk iş bir kablo indir olmadı birisinden denemelik ödünç al.

Monitörünüz de oldu mu hiç böyle problem?

Hocam o olay çok farklı oldu şöyle söyleyeyim sistemi aldıktan 2 gün sonra açtıktan 2 dakika sonra falan ekran karınca yapıyordu fakat takıp çıkardıktan sonra bir daha oyun oynarken falan hiç yapmıyordu sadece açılışlarda yapıyordu hatta bununla ilgili konu açmıştım aradan 2 hafta geçti çıkar tak idare ettim ondan sonra ne olduysa sorun kendi kendine çözüldü 1 aydır falan hiç sorun almıyorum monitörden şükür.

Hocam o olay çok farklı oldu şöyle söyleyeyim sistemi aldıktan 2 gün sonra açtıktan 2 dakika sonra falan ekran karınca yapıyordu fakat takıp çıkardıktan sonra bir daha oyun oynarken falan hiç yapmıyordu sadece açılışlarda yapıyordu hatta bununla ilgili konu açmıştım aradan 2 hafta geçti çıkar tak idare ettim ondan sonra ne olduysa sorun kendi kendine çözüldü 1 aydır falan hiç sorun almıyorum monitörden şükür.

kino hocamızın dediği gibi kabloyu değiştirip deneyin hocam.

Geri
Yukarı