Temiz, sorunsuz, sağlam bir format atmak

GeNeRaLStRoKeWT

Femtopat
Arkadaşlar dizüstü PC'mi alalı 2-3 sene oluyor, ilk alındığında temiz sorunsuz bir PC idi ama sonra mavi ekran verdi. Tanıdığımız birine götürdük format attı ama PC elimize gelince biraz Türkçe biraz arapça oldu örneğin;

Ayarlar, masaüstü simgeleri falan Türkçe ama PC'yi kapattığımda kapatılıyor yazması gerekirken arapça dilinde yazıyor. PC'yi açtığımda merhaba yerine arapça diliyle yazılmış yazı var ve tek sorun bu olsa keşke. Formattan sonra PC sorunlar yaşamaya başladı, CPU kullanımı hiç böyle değildi. Hep %100'de kalıyor. Artık bıktım ben bu işlerden PC me format atacağım ama kararsızım. Formatla alakalı pek şey anlamam.

Bilgisayarım Windows 10 Pro sürümü aynı kalsın istiyorum ama lisans süresi bitti. Bu bir şeyi etkiler mi? Yeni Windows almak zorunda mıyım yoksa formattan sonra gelir mi Windows sürümü kendiliğinden?

Bir de elimde format için gerekli mavi renkli bir DVD midir CD midir bir şey var mavi renkli, üstünde Casper Nirvana yazıyor PC alırken yanında verdiler.

Sadece o yeter mi yoksa başka neler gerekli? Püf noktları neler ne gerekli anlayan birisi gelsin söylesin lütfen.

Bir de PC'min ayarlarında sıfırla yeri var o ne işe yarıyor PC'min sorunlarını çözer mi? Onun için ne gerekli format mı atayım sıfırlayayım mı? Hepsini söyleyin lütfen çok çaresizim bekliyorum yanıtlarınızı.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı