Temizlik sonrası görüntü gelmiyor

Turkteam3535

Decapat
Dün masaüstü bilgisayarımın donanımını, titiz bir şekilde acele etmeden tozlardan arındırma işlemi yaptıktan sonra ekrana görüntü veremiyorum. Ekran kartı ve işlemciye Zalman termal macun sürülmüştür. PC özellikleri:
  • Nvidia Zotac GTX 1060 mini 6 GB
  • 8 GB RAM
  • Asus Strix Z270H Gaming anakart DVI-HDMI
  • Intel Pentium 4400 3.0 GHz işlemci
  • Rampage 4 fan kasa
  • Frisby 650w 80+ plus PSU
Yapılan işlemler:
  1. Ekran kartı narince çıkarılıp fan vidaları söküldü ve fan petegi, fan tozlardan yumusak fırça ile arındırıldı. Ekran kartı asıl bölümü ise yine fırça ile çok nazikçe temizlendi. Çip bölümü gözlük bezi ile kurumuş macundan temizlendi. Kartvizit yardımı ile termal macun ince zar şeklinde sürüldü. Ardından birleştirilip vidalandı.
  2. İşlemci fanı söküldü fırça ile temizlendi.
  3. İşlemci çıkarılıp macun temizlendi yumuşak yüzeye koyuldu.
  4. O sırada kasa ortaya alınıp PSU kısmen söküldü ilk fırça ile daha sonra soğuk üfleyen fön ile temizlendi.
  5. Kasanın içi ve anakart fırça ile nazik bir şekilde temizlendi ve uzaktan soğuk üfleyen fön tutuldu.
  6. Daha sonra RAM de temizlendi.
  7. İşlemci termal macun sürülüp yerine oturtulup takıldı. Daha sonra fanı da takıldı.
  8. RAM ve ekran kartı da takılıp, kablolama doğru şekilde yapıldı.
  9. Kasa vidalandı ve güce baglamadan önce 30 dk beklendi.
Çözüm adına yapılan işlemler:
  1. Kasa çalıştırıldı, çok stabil şekilde ekran kartının da dahil tüm fanlar dönmeye başladı. Anakart ve fan LED'leri de sorunsuz çalışıyor. Bilgisayar sessiz ve teklemeden her şeyi çalışıyor görünüyor. Bu arada 120 GB SSD takılı sadece hafıza olarak. Bilgisayar reset tuşuna basınca reset atıyor. Power tuşuna basılı tutunca kapanıyor. Bunlar da sıkıntısız. Fakat monitöre görüntü gelmiyor ve no signal diyor.
  2. Monitor başka PC'de denendi çalışıyor.
  3. Ekran kartı, RAM ve işlemci tekrar kontrol edildi bağlantıları ve sıkıntı yok.
  4. BIOS pili 2 kez çıkarılıp takıldı ve düzelme yok.
  5. Ekran kartı çıkarılıp onboarddan görüntü alınmaya çalışıldı maalesef oradan da görüntü gelmedi. Ekran kartı problem olsaydı onboarddan görüntü alabilmem gerekirdi diye düşünüyorum.
  6. 2 GB farklı bir RAM denendi ve yine görüntü gelmedi.
  7. Farklı işlemci deneme şansım maalesef yok.
  8. Temizlikten önce hiç bir problemi yoktu.
  9. Temizlikten sonra görüntü alamadım.
  10. Kablolamada eksik olduğunu düşünmüyorum.
  11. Farklı aralıklarla açılıp denedi bilgisayar fakat 15 saattir hala görüntü alamamaktayim.
  12. Görüntü belki geç gelebilir diye 30dk açık bekletildi ve gelmedi.
Olabildiğince detaylı anlatmaya çalıştım. Yardımlarınızı bekliyorum. Yarın ekran karti arkadaşımın bilgisayarına takılıp deneme yapılacak. Ekran kartı çalışırsa anakart ve işlemci üstünde yogunlasicam. Yine de içinizden bilgili arkadaşlarıma da danışmak istedim. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Anakartı kasadaki yerinden söküp iyice merkezleyip yeniden sıfırdan toplar gibi montajlayıp kasa içinde birleştirip toplayın. Açılması için işlemci-ekran kartı- CPU çok iyi temas etmelidir. Kasadaki anakart çok fazla oynadığında veya yerinde iyi merkezlenmediğinde de bu açılma hiç olmayabilir. Bunlar sağlandığı halde çalışmazsa vucudunuzdaki statik elektrikle bazı bileşenlerin chipsetlerine zarar vermiş olabilirsiniz, belki BIOS'u statik elektrikle bozulmuş olabilir. Bu durumda deneme-yanılma yoluyla statikle arızalanan bu parçayı tespit etmeniz gerekli. Ekran kartınıza temizlikte mekanik yollu satik elektrik temasınız olmadıysa başka anakartta da çalışacaktır. Kolay gelsin.

Yaşadığınız olayın aynısı başıma geldi arap saçına dönmüş.Bilgisayarımı güzelce temizledim ve bir güzelde montajlamıştım çalışıyordu ama ekrana görütüntü gelmiyordu sonucunda anakartım çatlamış ve ekran kartıda bozulmuş.Yani seninde birden fazla bileşenin zarar görmüş olabilir sana tavsiyem ekran kartınıda başka bir pcde denemen güç kaynağı ve ramlerinde çalıştığına eminsen yüksek ihtimalle anakart hasar görmüştür montajlarken tornavida felan dokunduysa sertçe.Ekran kartınada keşke dokunmasaydınız çok eski bir ekran kartı değil daha 2 3 sene idare ederdi içindeki macun sizi.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.Ses olayına dikkat etmedim.Ama farkedilir bir bip sesi duymadım.Valla duvara ve kapı koluna dokundum montaj öncesi.Ekran kartını denedikten sonra,yarın anakartı dediğiniz gibi söküp tekrar toplayıp size bildiririm.
Statik bir durum var ise,bu anakartı kullanılmaz hale mi getirir,yoksa garanti de onarılabilir mi?
Peki siz ekran kartınızı onarabildiniz mi? Yoksa atmak zorunda mı kaldınız?
Cevaplarınız için gerçekten çok teşekkür ederim.Umarım çözüme kavuşur.Benim asıl merakım ekran kartını sökmeme rağmen,anakarttan görüntü alamamam.Yarın en kötü komple yeniden monte edicem.Korkum ise umarım ekran kartında geri dönüşüm olamayacak bir sıkıntı yoktur.

Gücü kesip, statik elektrik boşaltmak adına power düğmesine 5-6 kez tekrarlı basın. Ekran kartına giren kablonun gerçekten yerine sağlam şekilde oturduğuna emin olun bazen yanıltıcı olabiliyor. Son olarak işlemci fan vidalarının çok sıkılması durumunda bu tarz sorunlar çıktığı şeklinde forumda yazılar var bir de bunu deneyin. Belleği farklı slot da denemişsinizdir diye düşünüyorum.

Arkadaşlar çok çok teşekkür ederim.Sorunu Ram'i söküp sağlam şekilde bastırarak takıp,bios pilini sök tak yaparak çözdüm.Şimdi ise 2 sorum var;
1-Ben işlemci fanını 2 kez söküp tekrar takmıştım.Sürdüğüm termal macun etkisini kaybetmiş midir? Yani yenilemem gerekir mi tekrar macunu ? Çünkü baktığımda sogutucunun alt yüzeyine geçmiş ve birazcık kuruydu dün surmeme rağmen.Aynı şekilde ekran kartını da vidasını açıp bakmıştım.Macun konusunda sıkıntı olur mu bu durum?
2-Bios pilini sök tak yaptığım için bios ayarları sıfırlanmış,bu ayarları nasıl halledebilirim? Versiyon güncel ama saat ve ayarlar sıfır.Geri döndürülmesi mümkün mü?
Şimdiden çok teşekkür
Bir de bu bios sıfırlama olayı SSD bellegimi de sifirlamiyor değil mi?Bios ekranın da bekliyorum.Sizin yardiminizla ayarlamaya calisacam inşallah
Sifirlama sonrası ayarlanması gereken temel ayarları ogrensem yeterlidir bana
Son olarak kontrol için 10-15 kez power tusuna basılı tutup kapattım bi zarar görmüş müdür? Çok soruyorum affedersiniz ama icimin rahat etmesi için

Son düzenleme:
Çö
Arkadaşlar çok çok teşekkür ederim.Sorunu Ram'i söküp sağlam şekilde bastırarak takıp,bios pilini sök tak yaparak çözdüm.Şimdi ise 2 sorum var;
1-Ben işlemci fanını 2 kez söküp tekrar takmıştım.Sürdüğüm termal macun etkisini kaybetmiş midir? Yani yenilemem gerekir mi tekrar macunu ? Çünkü baktığımda sogutucunun alt yüzeyine geçmiş ve birazcık kuruydu dün surmeme rağmen.Aynı şekilde ekran kartını da vidasını açıp bakmıştım.Macun konusunda sıkıntı olur mu bu durum?
2-Bios pilini sök tak yaptığım için bios ayarları sıfırlanmış,bu ayarları nasıl halledebilirim? Versiyon güncel ama saat ve ayarlar sıfır.Geri döndürülmesi mümkün mü?
Şimdiden çok teşekkür
Bir de bu bios sıfırlama olayı SSD bellegimi de sifirlamiyor değil mi?Bios ekranın da bekliyorum.Sizin yardiminizla ayarlamaya calisacam inşallah
Sifirlama sonrası ayarlanması gereken temel ayarları ogrensem yeterlidir bana
Son olarak kontrol için 10-15 kez power tusuna basılı tutup kapattım bi zarar görmüş müdür? Çok soruyorum affedersiniz ama icimin rahat etmesi için
Çöpe atmadım duruyor ama çalışmıyorda sorununun ne oldugunu bilmiyorum benimki çok eskiydi zaten Gtx 660ti 2013ten buyana kullanıyordum artık yavas yavas ısınmaya baslıyordu açmak zorunda kaldım içini çokta video izleyerek uyguladım özenle ama nasıl bozuldu bilmiyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı