Temmuz 2023 Microsoft Edge deneyimim

1688665752463.png

Selam, Microsoft Edge'i YouTube'da video izlerken donması üzerine bırakmıştım.

Bunun üzerinden yaklaşık 3 ay gibi bir süre geçti. Dün tekrardan denemek için Microsoft Edge'i ayarladım ve kullanmaya başladım.
Görünen o ki Microsoft Edge'i düzeltmiş. Şu an sorunsuz çalışıyor gibi gözüküyor Edge.
Sadece sistem gereksinimleri artmış. Daha fazla bellek ve işlemci kullanıyor.

Onun dışında Microsoft Edge kullanırken Görev Yöneticisi saçma bir şekilde çöküyor. Edge kullanmayınca çökmüyor :D
Neden olduğu konusunda en ufak fikrim yok.
Eğer Edge kullanmak isteyip de kullanmaktan vazgeçen olduysa şu an Edge iyi durumda. Akıcı çalışıyor.

Ek olarak çoklu sayfa özelliği ve Windows 11 için gelen ekstra özellikleri ile gayet güzel özellikler kazanmış ve kazanmaya devam ediyor.

Not: 4 çekirdek üzeri ve 3 GHz hızında bir CPU ile daha iyi verim alırsınız. Daha altı için Edge önermem.

Ben yaklaşık 1 yıldır ekstra özellikleri için kullanıyordum ancak 1 ay önce o özelliklerin neredeyse hiç birini kullanmadığımı farkedip Brave'e geçtim, doğru bir tercih oldu :D Son kullandığımdan bu yana Brave'de bayağı geliştirmiş kendini.

Anladım hocam. Bende Windows 10'dayım şu an. Windows 11 düşünüyorum. Windows 10 çok seri çalışıyor ama Windows 11 bir süre sonra ağırlaşmaya başlıyor. Kafam karıştı ne yapsam diye.

Ben yaklaşık 1 yıldır ekstra özellikleri için kullanıyordum ancak 1 ay önce o özelliklerin neredeyse hiçbirini kullanmadığımı fark edip Brave'e geçtim, doğru bir tercih oldu :D Son kullandığımdan bu yana Brave'de bayağı geliştirmiş kendini.

Aynen Brave bayağı iyi olmuş. Bende uzun zamandır Chrome kullanıyordum Brave'e geçiş yaptım bayağı iyi.

@serhatcandev Windows 11 son yama ile kendini bayağı düzeltti.

Detaylı bilgi için;

Microsoft baktı gördü kullanıcıları telemetri hizmetlerini istediği gibi kapatıp, açabiliyor ve dayattı bu Microsoft Edge'i. Konunun gizlilikle alakası yok fakat konu sahibininde dediği gibi benim gibi düşük sistemli arkadaşlar kullanmasın. Onun yerine Chrome kullanabilirsiniz. Chrome üzerinde bellek tasarrufu modu mevcut ve optimize çalışıyor. Eskisi gibi RAM sömürmüyor.

Uzun süredir Edge kullanıyorum fakat son zamanlarda performans sıkıntıları çekmeye başladım. Yukarıda zaten yüksek CPU tüketimi uyarısı geliyor, eskiden böyle olmazdı. İşlemcim aman aman değil, Xeon E5450. Sizce Edge'den Chrome tarafına geçmeli miyim?

Yeni konular

Geri
Yukarı