Termal macun değişimi sonrası ısınma sorunu

Nizami

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar işlemcide ısınma sorunu olduğu için termal macunu Zalman ZM-STG2 ile değiştirdim. Değiştirdiğim halde aşırı bir sıcaklık farkı yaşamadım, defalarca temizleyip termal macunu uyguladım, düzgün bir şekilde soğutucu vidalarını sıkmama rağmen sorun devam ediyor.

Termal macun: Zalman ZM-STG2
Değişimden önceki termal macun: İşlemci yanında stok olarak gelen termal macun
İşlemci: i5 7600K
İşlemci Soğutucusu: Akasa Venom A10 Sıvı Soğutucu

Sıcaklık Değerleri:

Boştayken 50-55 derece yük üzerinde ise 95-100 derecelere çıkıyor ve tekrardan boşa aldığımda 65-70 dereceden aşağıya inmiyor.

Cooler Master Mastergel Pro alıp tekrar deneyiniz. Kullandığınız macun bozuk olabilir daha önce benimde çok başıma geldi. Mümkünse Vatan'dan almayın genelde bozuk oluyor macunları.

Sıvı soğutmanın fan ve pompa kablolarını kontrol ettiniz mi? Pompa çalışıyor mu?
Pompanın çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol edebilirim ?
Yüksek ihtimal ile soğutucu tam oturmamıştır. İkinci olasılıkta macun kararında sürülmemiştir. Yeniden tazeleyin macunu.
Tekrardan söküp düzgün bir şekilde temizleyip macunu sürdüğüm ve soğutucuyu düzgün bir şekilde monte etmeme rağmen sorun devam ediyor.
Cooler Master Mastergel Pro alıp tekrar deneyiniz. Kullandığınız macun bozuk olabilir daha önce benimde çok başıma geldi. Mümkünse Vatan'dan almayın genelde bozuk oluyor macunları.
Belkide tek çözüm bu olucak, araştırdığım kadarıyla Zalman Zm-Stg2'nin üretimi yıllar önce durmuş piyasada olan ürünlerin çoğunun bayat olduğundan bahsetmişler.

Son düzenleme:
Pompanın elektrik aldığı giriş yanlış yere takmadığınızı var sayıyorum.

Tavsiyem ise;
1- Pompaya elinizi ile dokunun.
2- Kulağınızı dayayın. Çalışıp çalışmadığını test etmek için.
3- Anakartı komple söküp kasa dışında montaj yapınız ve çalıştırınız. Uzay montaj yani.

Tekrardan macun'u düzgün bir şekilde temizleyip uyguladım bir değişim olmadı.
Örnek olarak Witcher 3'e sadece bir dakikalığına girdim ve direkt sıcaklıklar 95-100 arasına geldi ve oyunda Fps düşüşleri ve kasmalar başladı,fotoğraf Witcher 3 sonrası boştaki hali

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    10,9 KB · Görüntüleme: 293
Arkadaşlar işlemcide ısınma sorunu olduğu için termal macunu Zalman ZM-STG2 ile değiştirdim. Değiştirdiğim halde aşırı bir sıcaklık farkı yaşamadım, defalarca temizleyip termal macunu uyguladım, düzgün bir şekilde soğutucu vidalarını sıkmama rağmen sorun devam ediyor.

Termal macun: Zalman ZM-STG2
Değişimden önceki termal macun: İşlemci yanında stok olarak gelen termal macun
İşlemci: i5 7600K
İşlemci Soğutucusu: Akasa Venom A10 Sıvı Soğutucu

Sıcaklık Değerleri:

Boştayken 50-55 derece yük üzerinde ise 95-100 derecelere çıkıyor ve tekrardan boşa aldığımda 65-70 dereceden aşağıya inmiyor.
Fan yönleri doğrumu ben i5 6600k corsair h100i v2 kullanıyorum bilgisayarı ilk topladıgımda öndeki fanlar içeri sıvı sogutma üste takılı içerdeki havayı dışarı veriyor arkada eksoz fan. Topladıkdan 1 sene sönro temizlik yaptım sıvı sogutmanın fanlarını dışardan içeri alacak şekilde yaptım boşta 40-50 derece yük de 80-90 oldu uzun süre öyle kulladındım 7-10 kere termal mancun degiştirdim fanların yönünü degiştirdigimi 2 hafta önce hatırladım şimdi eskisi gibi boşta 30-35 yükte 40-55 kasam nzxt s340

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı