Termal macun ne kadar sürülmeli?

TechnoBey

Kilopat
Makaleler
9
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arctic MX-4 sürmek üzere laptopumu açtım ama termal pad beklediğim yerde bu pembe sıvı vardı. Bir de termal macunu sizce CPU kısmına az mı sürmüşüm? Sıcaklıklarda pek bir değişim olmadı. Olduysa da 3-4 derece kadar diyeyim.

B8D9CE24-5269-45DC-AD75-72436D5797AA.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Kıl kadar ince tabakalı dağıtmalısın, biraz daha sür ama aşırı sürer isen ısıyı dağıtamazsın. Ekran kartına güzel sürmüşsün ama dağıtman yararlı olacaktır. Kredi kartı veya yanında gelen sürme aparatı var ise daha iyi olur.

Bu pembe şeylerin böyle olması normal mi ? İlkdefa görüyorum.
Macun yapı olarak çok katı güzel dağıtılmıyor o yüzden kendine bırakıyorum bakır plakanın ağırlığıyla olduğu kadar.

Pedler ısıdan dolayı erimiş gibi duruyor, şu an onlar için yapacaklarınız internetten yeni ped alıp eskimişleri kaldırman olacaktır.

Mesajlarım yararlı olduysa beğenebilirsin.

Eski bir laptop mu? Uzun kullanım sürecinde olduysa dediğim gibi internet üzerinde satılan pedlerden alarak sorunu çözebilirsin. Soğutma açısından etkililer.

Azönce açıp baktım açıkcası şunu söyleyebilirim ki CPU az gözüksede tam olmuş ve çok iyi yayılmıştı ek olarak GPU tam gözüküyordu ama fazla gelmişti daha özenerek tekrardan sürdüm kapattım belkide laptopun kapasitesi budur. Bu arada cihaz 3 aylık Acer Nitro 5 1660Ti ve i7 9.nesil içeriyor. Isınıp kapanma gibi bir sorunu yok tabii ama ben biraz sapık olduğum için ısıları düşürmek istedim ve giriştim :D

Macun yapı olarak çok katı güzel dağıtılmıyor o yüzden kendine bırakıyorum bakır plakanın ağırlığıyla olduğu kadar.
Soğutucunun ağırlığı ile termal macun dağıtılmaz kardeşim. Bazı kişilerin böyle uyguladığını görüyorum uğraşmak istememelerinden dolayı kolaylarına mı geliyordur nedir bilmem ama termal macunun böyle uygulanması yanlıştır kardeşim düzgün yayılmayacağı için yayıldığı kısım berbat olur batar. Bazı videolardan gördüğünüz gibi onlar böyle yapıyor bende böyle süreyim diye amatörce işlere kalkışmayın macunu da ziyan edersin. Kredi kartı gibi düz bir şey ile işlemcinin etrafına yaydır doğrusu budur kardeşim.

Sıcaklıklar 94-96 civarında seyrederken 90-92 ye düştü. Termal macunun tam performansını da biraz kullanıldıktan sonra verdiğini düşünürsek gene kayda değer ama beni tatmin etmeyen bir sonuç oldu.

Ek olarak yıllardır kendi kasamda termal macunu hep ortaya sürüp bıraktım. Technopat'taki sistem toplama videolarında da neredeyse her yöntem gösterilsede genelde ortaya sürülüp bırakılıyor. Ek olarak kendim açıp baktığımda da gayet iyi dağıldığını gördüm. Arctic MX-4 biraz katı bi macun olduğu için sürülmekten ziyade spatulada toplanıyor.

O pembe şeyler termal pedler. Isıdan dolayı erimişler. İnternetten yenisini tedarik edip değiştirebilirsiniz. Termal macunu da kart gibi şeylerle iyice yayın. İnce bir tabaka elde ettikten sonra soğutucuyu yerleştir ama çok oynatma termal macun chip üzerinden kayar. O termal pedleri değiştirmeni öneririm. Zira yine ısınır cihazınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı