Termal macun sonrası işlemci ısınması

Glottis

Decapat
Bir süredir elimdeki 10+ yıllık bilgisayarı yenilemeye çalışıyorum ve bu zamana kadar da iyi gidiyordu ta ki termal macunu yenileyene kadar...

Sorun net olarak termal macundan mı kaynaklı bilmiyorum o yüzden tek tek yaptığım her şeyi yazacağım.

- İlk olarak kompresör ile fanların dönmemesine dikkat ederek ve uzaktan tutarak tozunu aldım.
- SSD değiştirip Windows 7'den Windows 8'e yükseltme yaptım (ne yaptıysam bilgisayara format USB'sini tanıttıramadım)
- Buraya kadar bilgisayar sıkıntısız bir şekilde çalışıyordu. İşim olduğundan bilgisayarı 1 haftalığına çöp poşetine koyup kenara kaldırdım.
- Para harcamaya sıkıldığımdan rastegele Toshiba marka bir BIOS pili alıp olan ile değiştirdim. Değiştirmeye çalışırken mandala tornavida ile güç uygulamam gerekti bunu yaparken de tornavida kayıp hafiften ekran kartına ve anakarta çarptı ama görünürde bir çizik veya hasar yoktu.
- Önerilen bu termal macunu alıp bu videodaki ilk metodu kullanarak sürdüm.

Sonrada her şeyi yerine takıp bilgisayarı açtım. Gayet güzel sıkıntısız bir şekilde açıldı fakat 10 dakika sonra falan PC kendiliğinden kapandı.

- Kasanın içini açtığımda işlemci soğutucu dokunur dokunmaz elimde kaldı. İşlemcinin ısındığını ve kasanın diğer kalanın ılık olduğunu fark ettim.
- İşlemci soğutucuyu tekrardan bastırıp yerine taktım ve tam takılı mı diye kasayı eğerek kontrol ettim sonrada gine bilgisayarı çalıştırdım.

Kısacası her şey olması gerektiği gibi çalışıyor fakat ne yaptıysam bir süre sonra işlemci ısınıp bilgisayarın kendini kapatmasına sebep oluyor.

Termal macun çok sürdüğünden olunabilir yazılmış ama zaten olabildiğince az sürdüm bunun yanı sıra bir de acaba parçalar yandı mı diye onu da merak ediyorum iyice kafam karıştı...

IMG_7447.JPG

IMG_7448.JPG

IMG_7450.JPG

IMG_7451.JPG

Son düzenleme:
Bir süredir elimdeki 10+ yıllık bilgisayarı yenilemeye çalışıyorum ve bu zamana kadar da iyi gidiyordu ta ki termal macunu yenileyene kadar...

Sorun net olarak termal macundan mı kaynaklı bilmiyorum o yüzden tek tek yaptığım her şeyi yazacağım.

- İlk olarak kompresör ile fanların dönmemesine dikkat ederek ve uzaktan tutarak tozunu aldım.
- SSD değiştirip Windows 7'den Windows 8'e yükseltme yaptım (ne yaptıysam bilgisayara format USB'sini tanıttıramadım)
- Buraya kadar bilgisayar sıkıntısız bir şekilde çalışıyordu. İşim olduğundan bilgisayarı 1 haftalığına çöp poşetine koyup kenara kaldırdım.
- Para harcamaya sıkıldığımdan rastegele Toshiba marka bir BIOS pili alıp olan ile değiştirdim. Değiştirmeye çalışırken mandala tornavida ile güç uygulamam gerekti bunu yaparken de tornavida kayıp hafiften ekran kartına ve anakarta çarptı ama görünürde bir çizik veya hasar yoktu.
- Önerilen bu termal macunu alıp bu videodaki ilk metodu kullanarak sürdüm.
Sonrada her şeyi yerine takıp bilgisayarı açtım. Her şey gayet güzel sıkıntısız bir şekilde açıldı fakat 10 dakika sonra falan PC kendiliğinden kapandı.
- Kasanın içini açtığımda işlemci soğutucu dokunur dokunmaz elimde kaldı. İşlemcinin ısındığını ve kasanın diğer kalanın ılık olduğunu fark ettim.
- İşlemci soğutucuyu tekrardan bastırıp yerine taktım ve tam takılı mı diye kasayı eğerek kontrol ettim sonrada gine bilgisayarı çalıştırdım.

Kısacası her şey olması gerektiği gibi çalışıyor fakat ne yaptıysam bir süre sonra işlemci ısınıp bilgisayarın kendini kapatmasına sebep oluyor.

Termal macun çok sürdüğünden olunabilir yazılmış ama zaten olabildiğince az sürdüm bunun yanı sıra bir de acaba parçalar yandı mı diye onu da merak ediyorum iyice kafam karıştı...

Eki Görüntüle 1292545

Eki Görüntüle 1292546

Eki Görüntüle 1292547

Eki Görüntüle 1292548

2.resimi soğutucuyu elinize geldikten sonra mı çektiniz? Ayrıca termal macunda olan siyahlıklar nedir ve termal macun aşırı kuru gözüküyor resimde?

Soğutucuya dokunur dokunmaz elinize geldiyse tam oturmamış demektir. Ama sonradan iyice takmışsınız. Şimdi kapanmaması gerekir.
Ayrıca tek sorun işlemci sıcaklığı ile ilgili olmayabilir. Sıfır SSD almışsınız. Onunla ilgisi olabilir.(Düşük ihtimal olarak düşünüyorum.) PSU'dan kaynaklı olabilir. Ama macun değiştikten sonra olması garip.
Bir arkadaş demiş, macundaki siyahlıklar nedir?

Öncellikle konuyu yanlışlıkla tam bitirmeden gönderdim şimdi biraz tekrardan düzenledim.

Teknobiyotik'ten aldıysa orası sahte satmaz.
Soğutucuyu tam olarak oturtabildiğinize emin misiniz? Kaç derece oluyor işlemci kapanmadan?

Açıkçası tam olarak emin değilim ama kasayı eğdiğimde yerinden oynamadı ve kasa açıkken de oynadığını görmedim o yüzden tam oturdu diye tahmin ediyorum? Sıcaklık olarak da MSI Afterburner ilk açıldığında 30 derece olarak gösteriyordu.

2.resimi soğutucuyu elinize geldikten sonra mı çektiniz? Ayrıca termal macunda olan siyahlıklar nedir ve termal macun aşırı kuru gözüküyor resimde?

Siyahlıklar nereden geldi bilmiyorum ama macun kuru değil.

Bilgisayar boştayken 10 dakika sonra kapanıyorsa HWmonitör indirip CPU sıcaklığını gözetleyin kapanana kadar. Kaç dakika sonra kaç dereceye çıkıyor, kapanmadan hemen önce kaç derece gibi bilgiler oldukça yararlı olacaktır.

Belki işlemci ısısından değil de güç kaynağından kapaniyordur. Onun fanini da kontrol edin.

Fan düzgün çalışıyor ve ısınma sıkıntısı yok bunun dışında başka bir sıkıntısı varsa nasıl anlarım bilmiyorum.

Kapanana kadar sıcaklıkları izler misiniz? Isınmadan kapanıyor olabilir mi? Çünkü ısıdan kaynaklı olsa açılışta 40-50 derece olması gerek diye düşünüyorum.

Bilgisayar boştayken 10 dakika sonra kapanıyorsa HWMonitor indirip CPU sıcaklığını gözetleyin kapanana kadar. Kaç dakika sonra kaç dereceye çıkıyor, kapanmadan hemen önce kaç derece gibi bilgiler oldukça yararlı olacaktır.

Ne yapmam gerektiğini öğrenmek için konuyu biraz erken açtım şu anda bilgisayarı kurabilecek bir durumda değilim ama dediğinizi testi kesinlikle yapıp atacağım.

Edit:
Dediğiniz program ile ısıya baktım.
Bilgisayar ilk açıldıktan biraz sonra durum bu.

0622BDC5-E7B2-4A1A-A9DF-A9BBCA9714A6.jpeg

Bir süre sonra böyle.

D0C1B037-E7E6-4697-AA0C-E376389DFAA3.jpeg

Bundan sonrada bir iki dakikaya kendiliğinden kapanıyor.

408425F2-DD6F-4DC1-A18C-6017B970ECAE.jpeg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı