Termal macun sonrası sıcaklık arttı

abalta

Hectopat
Makaleler
1
Masaüstü bilgisayarımda kullandığım Intel Core i5 4670K işlemcime bugün termal macun sürdüm. 5 yıldır ilk defa sürdüm. Daha sonra bilgisayarı açıp etkilerini görmek istediğimde bilgisayar boşta iken 65-70 arası fakat oyun oynadığımda 90+'lara çıkıyor. Stok fan kullanıyorum. Fanı düzgün oturttuğuma eminim ama neden böyle bir ısı artışı oldu anlamadım. Artık fan yetersiz kalıyor olabilir mi?

İntellerin stok fanları zaten çok kalitesiz bunu bir kenara yazalım fakat öncesine göre arttıysa ya montaj kaynaklı ya da hatalı termal macunu sürümü kaynaklıdır. Önerim termal macunu komple kazıyın ve yerine sadece üstünü kapatacak kadar daha fazlası olmayacak kadar sürün. Muhtemelen daha fazla sürdünüz.

Muhtemelen stok soğutucu sorun çıkarıyor. Kontrol etmekte fayda var. Üstündeki fan vs yerinden oynamış olabilir. Macunlar ise kondüktif maddedir, Eskiyi temizlerken/yeniyi sürerken dikkatli olun.

Macunu aldığımda ıslak bez gibi bişey çıktı onunda temizledim. Çok sürmüş olabilirim macunu.

İntellerin stok fanları zaten çok kalitesiz bunu bir kenara yazalım fakat öncesine göre arttıysa ya montaj kaynaklı ya da hatalı termal macunu sürümü kaynaklıdır. Önerim termal macunu komple kazıyın ve yerine sadece üstünü kapatacak kadar daha fazlası olmayacak kadar sürün. Muhtemelen daha fazla sürdünüz.
Teknik olarak fazla macun surmenin isiyi arttirma gibi bir etkisi olamaz. Bunu bir ortadan kaldiralim. Dediginiz montaj konusu dogru muhtemelen esit bir baski saglanamadigindan isi tranferi sekteye ugruyor. Yada macunu surerken esit yada yeterli miktarda kullanilmamis olma ihtimali var. Sonuc olarak sogutucuyu sokup kontrol edin yeterli miktarda yuzeyi kapliyor mu diye sorun yoksa geri montaji yaparken karsilikli koselerden bastirarak klipsleri oturtun.

Eskisinden daha sıcak dendiği anda soğutucu falan hikaye. Montajda hata var. Macunu alttaki metal görülmeyecek kadar süreceksin. Zar kadar ince olacak aynı zamanda. Sonra soğutucu bloğu üzerine bir kere oturtacaksın ve vidalayacaksın. Bir kere oturduktan sonra kaldırmadan vidalaman lazım ki alttaki sürdüğün macun yapısı bozulmasın. Güzelce sıktıktan sonra fanı anakartına tak. Bunları yaptığın zaman değerlerin normale döner.

Teknik olarak fazla macun surmenin isiyi arttirma gibi bir etkisi olamaz. Bunu bir ortadan kaldiralim. Dediginiz montaj konusu dogru muhtemelen esit bir baski saglanamadigindan isi tranferi sekteye ugruyor. Yada macunu surerken esit yada yeterli miktarda kullanilmamis olma ihtimali var. Sonuc olarak sogutucuyu sokup kontrol edin yeterli miktarda yuzeyi kapliyor mu diye sorun yoksa geri montaji yaparken karsilikli koselerden bastirarak klipsleri oturtun.
Klipsleri herhangi bir şekilde çevirme ya da döndürme vs. yapmıcam değil mi?

Önce daha serin şimdi daha sıcaksa kesinlikle bazı şeyleri yanlış yapmışsınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı