Termal macun uygulamasından sonra FPS düşüşü

habuforzenttir

Hectopat
Dostlar selamlar, geçen günlerde bilgisayarımda bir FPS düşmesi söz konusuydu.
Örneğin LOL'de 120FPS oynarken bir anda 15-20'ye düşüyordu ve 3-4 saniye öyle kalıyordu. Bu sorun üstüne bir termal macun sipariş etmiştim (Xigmatek PTI-G3606). Daha sonra elime ulaştı ve güzelce sürdüm, fanını temizledim.
Fakat şimdi sürdükten sonra LOL'e girdiğimde 120FPS gibi bir değerle oynuyorken şimdi antrenman modunda bile 55-60 FPS alıyorum, grafikleri en son ayarlarına getirince 60FPS alıyordum şimdi ise 12-13FPS alıyorum.
Bunun termal macundan olacağını pek sanmıyorum fakat yardımcı olursanız sevinirim.

Sistemim:

Bilgisayar: HP probook 6570B.
İşlemcim: i5 3210M.
Dahili GPU: Intel HD Graphics 4000.
RAM: 2x8 Kingston 1600MHz DDR3 RAM.
İşletim sistemi: Windows 10 Pro 64 Bit.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostlar selamlar, geçen günlerde bilgisayarımda bir FPS düşmesi söz konusuydu.
Örneğin LOL'de 120FPS oynarken bir anda 15-20'ye düşüyordu ve 3-4 saniye öyle kalıyordu. Bu sorun üstüne bir termal macun sipariş etmiştim (Xigmatek PTI-G3606). Daha sonra elime ulaştı ve güzelce sürdüm, fanını temizledim.
Fakat şimdi sürdükten sonra LOL'e girdiğimde 120FPS gibi bir değerle oynuyorken şimdi antrenman modunda bile 55-60 FPS alıyorum, grafikleri en son ayarlarına getirince 60FPS alıyordum şimdi ise 12-13FPS alıyorum.
Bunun termal macundan olacağını pek sanmıyorum fakat yardımcı olursanız sevinirim.

Sistemim:

Bilgisayar: HP probook 6570B.
İşlemcim: i5 3210M.
Dahili GPU: Intel HD Graphics 4000.
RAM: 2x8 Kingston 1600MHz DDR3 RAM.
İşletim sistemi: Windows 10 Pro 64 Bit.
Tüm sürücülerin düzgün yüklü olduğundan emin olun, cihazını denetim masası>güç ayarları' ndan yüksek performansa getirin, Anti Aliasing ayarlarını kapatın ve v-sync' i devre dışı bırakın. Antivirüs konusuna gelince, kapatmanız performans artışı sağlayacaktır, benim gibi kendinize aşırı güveniyorsanız tamamen kaldırabilirsiniz hatta.

Tüm sürücülerin düzgün yüklü olduğundan emin olun, cihazını denetim masası>güç ayarları' ndan yüksek performansa getirin, anti aliasing ayarlarını kapatın ve v-Sync'i devre dışı bırakın. Antivirüs konusuna gelince, kapatmanız performans artışı sağlayacaktır, benim gibi kendinize aşırı güveniyorsanız tamamen kaldırabilirsiniz hatta.

Eğer termal macunu çok kalın sürdüysen -ısı iletimi düşer- bu yüzden de olabilir.

Teşekkürler cevaplar için, termal macunu çok kalın sürdüğümü sanmıyorum en son yanında gelen plastik spatula ile hafif bastırarak üstünden geçtim ve silme olarak kapattım. Aygıt yöneticisine girdiğimde ise 2 tane sürücüm yüklenmemişti bunları sağ tıklayıp güncelle diyorum fakat güncelleyemedi oluyor. Driver Booster gibi programlar kurmalı mıyım sizce? Herkes kötülüyor. Ayrıca güç ayarlarında en yüksek performansta v-Sync kapalı ve anti aliasing de kapalı durumda. Ayrıca MSI Afterburner ile LOL'de test ettim 50 FPS civarı alıyorum şu anda ve GPU %100 kullanılıyor işlemci ise %20 civarı RAM'ler ise 16 GB ramimden 3.8 GB kullanılıyor bunlar iyi midir?
Dostlar sorunu buldum, sorun bilgisayarın şarj aletinde imiş bilgisayarın şarj aleti takılıyken Full grafikte 20FPS oynuyorum LOL'u düşükte 60FPS şarj aletini çıkardığımda ise Full grafikte 62FPS civarı en düşükte 120-140FPS.

Son düzenleme:
Aygıt yöneticisine girdiğimde ise 2 tane sürücüm yüklenmemişti bunları sağ tıklayıp güncelle diyorum fakat güncelleyemedi oluyor.
DDU ile yapın veya laptop üreticinizin internet sitesinden cihazınızın modelini girerek yazılım desteği alın. Driverları kurmadan yüksek FPS beklemeyin. Ekran kartınızın modelini biliyorsanız direkt kendi internet sayfasından modeli girerek en güncel driverları da kurabilirsiniz. Dediğim gibi driverları kurmadan performans beklemeyin.
GPU %100 kullanılıyor
Ekran kartı driverlarını kurmalısın.
Dostlar sorunu buldum, sorun bilgisayarın şarj aletinde imiş bilgisayarın şarj aleti takılıyken Full grafikte 20FPS oynuyorum LOL'u düşükte 60FPS şarj aletini çıkardığımda ise Full grafikte 62FPS civarı en düşükte 120-140FPS.
Olan şey fazlasıyla saçma. Pil kullanımında bilgisayar güç tasarrufuna geçer. Sanırım bilgisayarında iki tane grafik kartı var; Intel HD Graphics ve AMD/nvidia olacak şekilde. Ekran kartının modelini bilmiyorsan bilgisayar üzerindeki etiketlerde mutlaka AMD Radeon veya nvidia GTX/GT benzeri bir etiket olması gerekiyor. Hangisi varsa onun internet sitesine giderek otomatik tanılama ile doğru driverı hiç uğraşmadan bulabilirsin.
AMD için: https://www.amd.com/en/support
nvidia için: Sürücüleri Yükle | NVIDIA

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı