Termal macunun etkisi ne kadar?

ı love you

Hectopat
2 yıldır bilgisayarı laptobu kullanıyorum. 2 sene içinde hiç termal macununu yeniletmedim. 2 sene sonra yenilersem ciddi bir performans artışı ve ısı düşüşü sağlar mıyım? Yoksa çok az mı bir fark olur? Yani etkilediğini ben de biliyorum ama bu gözle görülebilir bir fark mı olur?

MX-2 ile kullandıktan sonra fark görmüştüm ondan beri MX-4 devam ederim.

MX-4 kullanmamın nedeni uzun süre gitmesidir. Bazı macunlar 6 ayda bir yenilemek gerekirken bazıları 2 yıl da bir yenileniyor. Tabi işlemcinin ne kadar ısındığı ile bu değişkenlik gösteriyor.

Laptop içinin açılması çok sağlıklı bir durum değil arıza çıkabiliyor. Sorun yaşamazken yaşama şansınız olabiliyor. Sökülüp toplanması çok kolay değil o yüzden şart değilse değiştirmeyin derim.

2 yıldır bilgisayarı laptobu kullanıyorum. 2 sene içinde hiç termal macununu yeniletmedim. 2 sene sonra yenilersem ciddi bir performans artışı ve ısı düşüşü sağlar mıyım? Yoksa çok az mı bir fark olur? Yani etkilediğini ben de biliyorum ama bu gözle görülebilir bir fark mı olur?
Arctic MX-4 2019 termal macunu ile heatsink fan temizliği yaparak en basit oyunlarda bile CPU 85 GPU 80 derece olan laptop sıcaklıklarını uzun süreli oyun seanslarında bile CPU 69 GPU 70 seviyesine indirdim. Havanın 35 derece olduğunu ve laptopta tek fan ve heatsink kanalı olduğunu da hesaba katarsak termal macun ve heatsink temizliğinin oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Not: Laptop 2 yıllık, ilk defa değişim ve temizlik yapıldı.
Bir şey sormak istiyorum sizce macun ne kadar sürede bir sürülmeli?
Belirli bir zamanı yoktur onun, cihaz belirgin şekilde fazla ısınmaya başlarsa uygulanabilir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı