Terminalsiz bir dağıtım düşünün

Terminal olmadan da yaşayabilirsiniz. Paket yükleyiciler yokken terminalden kurmak zorunda kalınıyordu ama artık son dağıtımlarım pek çoğu paket yükleyicileri de barındırıyor içinde. Yönetici istediğinde karşınıza GUI ekranı ile şifrenizi girin ekranı geliyor şu şekilde.Eki Görüntüle 752341
Son kullanıcı için olan dağıtımlar artık tamamen stabil hale getirirlerse kendilerini kesinlikle terminal kullanmaya gerek kalmayacak sıradan bir kullanıcı için. Zamanla Linux destekli uygulamaların sayısı arttıkça Linux'a geçiş oranı da artacaktır. Kısacası Linux işletim sistemi piyasasına bomba gibi oturacak yakında bana kalırsa.
Ben bomba gibi oturacağını sanmıyorum. Windows çok kötü bir hata yaparsa bile geçeceğini düşünmüyorum. Ousaki ellerinde güzel bir nimet var.

Ben bomba gibi oturacağını sanmıyorum. Windows çok kötü bir hata yaparsa bile geçeceğini düşünmüyorum. Ousaki ellerinde güzel bir nimet var.
Windows'un dezavantajı firma olması. Ellerinde kendi başına ve para vermeden çalıştırabilecekleri milyonlarca iş gücü yok. Bir de üstüne Lisans ile satıyorlar. Linux çok çabuk gelişiyor topluluk sayesinde. Yeni eklenen bir özellik anında uygulanıyor, geri dönüt alınıp düzeltiliyor. Aynı durum Windows için geçerli değil. Uygulamalar Linux destekli geliştirilmeye başlanırsa eğer büyük bir kitlenin Linux'a geçeceğini düşünüyorum.

Windowsta bile cmd'nin çok işime yaradığı durumlar yaşadım. Linuxu tamamen terminalden arındırılmış bir şekilde hayal edemiyorum. Tamam bazı dağıtımlar son kullanıcılar için ellerinden geldiğince gui odaklı çalışıyorlar ve cidden başarılı olanlar var fakat işin sonu yine terminalde bitiyor bence. Zorunluluktan mı yoksa hevesten mi orasını bilemem fakat kimsenin Linux kullanmaktan korkarak Linuxa geçeceğini de sanmıyorum. O yüzden tamamen terminalden uzaklaşmayı iyi bir şey olarak görmüyorum, gerekli de değil bence. Hem insan merak ediyor nedir bu ne değildir, neden kullanılır diye. Hem de kısa bir kullanımdan sonra hoşunuza gitmye başlıyor zaten. Şu anda da canım sıkıldıkça terminalde saçma sapan komutlar yazarım durduk yere. Terminal candır, o olmadan Linux düşünülemez bile.

Yeni nesil dağıtımlar @GNU or NOT 'un da dediği gibi kullanıcının Uçbirim'e girme gereksinimini azaltmak için basit ve kolaylaştırılıyor. Bence Linux'u Linux yapan o siyah ekran üzerine beyaz yazılar değil, daha da ötesi. 🐧
Kesinlikle haklısın, insanlara soruyorum neden Linux kullanmıyorsun diye bazıları Linux'u sadece uçbirim sanıyor, şunun gibi.

Kesinlikle haklısın, insanlara soruyorum neden Linux kullanmıyorsun diye bazıları Linux'u sadece uçbirim sanıyor, şunun gibi.

Evet, malum konudaki bir arkadaş da öyle sanıyordu. Bence terminalsiz Linux olabilir ama ben terminali kullanmasam bile arkada açık bırakıyorum. Açık olmazsa kendimi yalnız hissediyorum. 😟

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı