Reborn OS harika bir dağıtım

Neyi özel bu kadar dağıtımın çok fazla masaüstü ortamı desteklemesinin dışında?
Arch Linux'un kendin yap felsefesini grafik arayüzle çok güzel bir şekilde yaşattığı için. Yeni gelen kullanıcılara bile Arch kullanmayı kolaylaştırdığı için. Sadece Calamares installer koyup Arch tabanlı dağıtım yaptık demedikleri için. Daha yazardım ancak bununla ilgili rehber yaptığım için kısa tuttum.

Arch Linux'un kendin yap felsefesini grafik arayüzle çok güzel bir şekilde yaşattığı için. Yeni gelen kullanıcılara bile Arch kullanmayı kolaylaştırdığı için. Sadece calamares installer koyup Arch tabanlı dağıtım yaptık demedikleri için. Daha yazardım ancak bununla ilgili rehber yaptığım için kısa tuttum.

Hocam şu Pamac'da ne zaman bir uygulama yüklemek istesem, başka paketlerde iniyor. Mesela PyCharm indireyim dedim kernel 5.10'da inmiş. 5.10 kötü çalıştığı için sileyim dedim ama 5.9'da silinmiş. Şu an sistemi açamıyorum. Bunu kapatmanın bir yolu yok mu? Sadece istediğim programı indirip bitirmek istiyorum ama başka paketlerde iniyor. Çok saçma yani. İlla o paketlerinde inmesi gerekiyor, ayarlar kısmında bununla ilgili bir bölüm görmedim. Artık çekinir oldum oradan program yüklemeye.

Hocam şu Pamac'da ne zaman bir uygulama yüklemek istesem, başka paketlerde iniyor. Mesela PyCharm indireyim dedim kernel 5.10'da inmiş. 5.10 kötü çalıştığı için sileyim dedim ama 5.9'da silinmiş. Şu an sistemi açamıyorum. Bunu kapatmanın bir yolu yok mu? Sadece istediğim programı indirip bitirmek istiyorum ama başka paketlerde iniyor. Çok saçma yani. İlla o paketlerinde inmesi gerekiyor, ayarlar kısmında bununla ilgili bir bölüm görmedim. Artık çekinir oldum oradan program yüklemeye.
Siz PyCharm indiriken pamac güncelleme de yapmış.
Arch diğer dağıtımlar gibi değildir, kernel güncellenince eskisinin üstüne yazar. Sistemde iki kernel olmasını istiyorsanız haricen Linux-lts veya Aur'dan başka bir kernel kurmalısınız.

Sistemi açmak için chroot ile yeni kernel kurmalısınız. Live usb ile sistemi açıp komutları root olarak vermeniz lazım. Sdax kısmı sistemin kurulu olduğu bölüm ile değişmeli.

mkdir /mnt/arch mount /dev/sdax /mnt/arch cd /mnt/arch mount -t proc /proc proc/ mount --rbind /sys sys/ mount --rbind /dev dev/ mount --rbind /run run/ chroot /mnt/arch /bin/bash pacman -S linux linux-headers

Siz PyCharm indiriken pamac güncelleme de yapmış.
Arch diğer dağıtımlar gibi değildir, kernel güncellenince eskisinin üstüne yazar. Sistemde iki kernel olmasını istiyorsanız haricen Linux-lts veya Aur'dan başka bir kernel kurmalısınız.

Sistemi açmak için chroot ile yeni kernel kurmalısınız. Live USB ile sistemi açıp komutları root olarak vermeniz lazım. Sdax kısmı sistemin kurulu olduğu bölüm ile değişmeli.

mkdir /mnt/arch. mount /dev/sdax /mnt/arch. cd /mnt/arch. mount -t proc /proc proc/ mount --rbind /sys sys/ mount --rbind /dev dev/ mount --rbind /run run/ chroot /mnt/arch /bin/bash. pacman -S linux linux-headers

Hocam dediklerinizi yapacağım ama şu an elimde USB yok. O yüzden ortada kaldım. Akşama doğru elime USB geçince yapacağım. O güncellemeleri kapatmanın bir yolu yok mu? Ben sadece kurmak istediğim programı kurup bitirmek istiyorum. 5.10 inince zaten NVIDIA sürücüsüde bozuldu onu da tekrar kurmak zorunda kalmıştım.

Geri
Yukarı