Tetanos aşısı paralı mı?

E- Nabız'dan veya başka bir yerden geçmişte olduğum aşılara ulaşma imkanım var mıdır?
Güncel değil oralar. Hastane ziyaretleriniz kayıtlı ancak. O da son 10 yıldakiler falan. Belki daha da az.

Etkinlik süresi 10 yıl olsa da insaflı her doktor 7-8 yıl olduğu an yenisini vurur. Ve yaşa bakarak öyle bir tahmin yapamazsınız. Ben ilkokulda 10-11 yaşında oldum. Öncesinde de sonrasında da çeşitli şekilde bir yerlerimi kestiğim için birkaç tane vuruldum. Sonuncusunu 13-14 yaşında köpek saldırdığında oldum. Şu an 24'üm.
Sizin hesapta 1-2 aşı varken bende en az 5 tane var ve buna rağmen süresi geçmiş durumda. Hem de daha 25-30 aralığında bile değilim.

Evet o yaşlardayım.
Hocam acil hekimi git aşı ol dediyse aile hekimi veya özellikle başka bir acile git ikinci bir görüş al. Normalde o aşı acilde yapılıyor zaten. Ha anlattığına göre %99 tetanoz olmazsın ki bakteri ve toksini toprakta var ancak ben yarayı canlı canlı görmedim sadece anlattığına göre yorum yapıyorum.

Güncel değil oralar. Hastane ziyaretleriniz kayıtlı ancak. O da son 10 yıldakiler falan. Belki daha da az.

Etkinlik süresi 10 yıl olsa da insaflı her doktor 7-8 yıl olduğu an yenisini vurur. Ve yaşa bakarak öyle bir tahmin yapamazsınız. Ben ilkokulda 10-11 yaşında oldum. Öncesinde de sonrasında da çeşitli şekilde bir yerlerimi kestiğim için birkaç tane vuruldum. Sonuncusunu 13-14 yaşında köpek saldırdığında oldum. Şu an 24'üm.
Sizin hesapta 1-2 aşı varken bende en az 5 tane var ve buna rağmen süresi geçmiş durumda. Hem de daha 25-30 aralığında bile değilim.
Anlıyorum. O zaman sizin dediğinizi yapıp sağlık ocağına gideceğim. Herkese teşekkür ederim.

Hocam acil hekimi git aşı ol dediyse aile hekimi veya özellikle başka bir acile git ikinci bir görüş al. Normalde o aşı acilde yapılıyor zaten. Ha anlattığına göre %99 tetanoz olmazsın ki bakteri ve toksini toprakta var ancak ben yarayı canlı canlı görmedim sadece anlattığına göre yorum yapıyorum.
Gündüz aile hekimime gidip görüş alacağım.

Pansumanda ise tentürdiyot ile temizleyip sarı bir krem sürdü.

Etkinlik süresi 10 yıl falan değil, 4. doz ile birlikte çıkıyor 10 yıla, 18 civarıysan muhtemelen koruman yoktur.

Bilmiyorum bi kaç girdide sağlık çalışanlarına sallamışlar ama yanlış sanki oradaki aşı bulunma durumunu biliyorlar sanki her şeye bir yorum :)
Neyse, bu tarz durumlarda 1 tetenoz, 4 tane de kuduz aşısı yaptırılır. Kuduz aşısının dozu hastanenin enfeksiyon uzmanı tarafınca düzenlenebilir. Yarın ilk işiniz bence hastaneye çıkıp enfeksiyon uzmanından randevu almanız. Alamazsanız bile acil sizi yönlendirecektir. Sosyal güvenceniz varsa ücretsiz olarak aşılarınızı olabilirsiniz. Aşı yoksa ellerinde muhtemelen aşılama hizmeti verilen bir yere yönlendirilirsiniz.

Son düzenleme:
Ben şu anda kuduz ve tetanos oluyorum, eğer benim gibi sigortan yoksa, babana bağlıysan ve onun da yoksa muayene ücreti ödemen gerekir.

Gelişmeyi merak edenler için söylüyorum. Sağlık ocaklarında yokmuş ve gittiğim devlet hastanesine tekrar gittim. Acilinde başka bir doktor vardı ve bu sefer o günkü doktora kızıp olur mu öyle şey diyerek aşıyı yazdı fakat pansumanda internet arızası var diye yarına gelmemi söylediler. Zaten yarın da gitmem gerekiyordu pansumanı açacaklardı, duruma göre yenisi yapılacak. Aşıyı da yarın olurum gibi duruyor.

Geri
Yukarı