The Elder Scrolls V: Skyrim nasıl bir oyundur?

Bu oyuna Türkçe yama kurulabiliyor mu? Kurulabiliyorsa bildiğiniz güvenilir bir site var mı? İngilizcem yok diyebileceğim kadar az, dolayısıyla RPG oyununu Türkçe olmadan oynayabileceğimi sanmıyorum.
Türkçe yama'yı oyunceviri.net yapmış. Çok başarılı bir yama buradan yükleyebilirsin.

Yama olarak varsa genelde ilk tercihim Oyunçeviri.net sitesi olur. Ancak bildiğim kadarıyla orada sadece oyunun yaması var. Ben buradan indirip sorunsuz oynamıştım. Bu sitede biraz gezinirseniz diğer DLC yamalarını da göreceksiniz. Eğer Oyunçeviri.net DLC yamalarını içeriyorsa oradan indirin.

Son düzenleme:
Oyunu orijinal alırsanız ana menüdeki modlar kısmına girip arama yerine "Türkçe" yazdığınızda Türkçe yama çıkıyor direkt. Oyun Çeviri'nin çevirip Elder Scrolls Türk'ün düzenlediği gayet iyi olan bir yama, kullanmanızda sıkıntı olmaz.

Oyunu yaklaşık 3.5k saat gömdüm, rahatlikla soyleyebilirimki gelmis gecmis en iyi RPG'lerden biri, karakter yaratip onu gelistirmek cok mukemmel bir şey, yapabilecegin tonla şey var kesfedecegin sonsuz yer bir sürü değişik etkinlik vb. ama çok da sıkıntıları var, oyun cok vugli bir kere bile bug ile karsilasmadan hikayeyi bitiremedim, ve bazilari cok sinir bozucu, diğeri dovus sistemi bok gibi havaya savuruyon sadece ama bir sürü mod var cok rahatsiz olurdan yani kısacası RPG seviyorsan mutlaka ama mutlaka denemelisin.

Oyunu aldım. Kurdum ve dün gece 2.5 saat oynadım. Ben şahsen sevdim. Dediğiniz gibi vuruş hissi oldukça zayıf, belki bu oyunda Mount and Blade Warband'ın vuruş hissiyatı olsa yeterli olur. Grafik açısından DLC'li hali benim için yeterli geldi, şayet bahsedildiği üzere harita oldukça büyükse üstüne bir de grafiklerin yüksek olması, oyunun kotası 100 GB'ye falan çıkarırdı. Oyundaki hemen hemen her şey lootlanabiliyor. İnsanların üzerinden bir şeyler çalabiliyoruz. Hatta oyunda normal harita açılınca bir tane tek başına yaşayan yaşlı büyücünün evine girip withcer da olduğu gibi evde ne bulduysam aldım, çıktığımda hırsızlık yaptığım için büyücü bana saldırdı. Bu şekilde karşı koymalar falan çok hoşuma gitti. Öncelikle Witcher 3'e yeni başladım onu bitireyim buna kesinlikle devam edeceğim.

Zaman ilerledikçe bazı oyunlar eski de olsa, ben bu oyunları yeni yeni keşfediyorum. Şimdi de başlıktaki isme sahip oyunu duydum. Bazı merak ettiklerim var. Sizce bu oyun nasıldır?
Special Edition olan versiyonu şu an steam'da var. Normal sürümü ben bulamadım sanırım kalkmış. Special Edition farkı sadece grafiklerinin biraz daha cilalanmış olması. Oyun şahaser. O melodileri, şarkıları çok mü-mü-mü-mü-mükemmel. Oyuna ben epey bir süre ejderha falan olmasından dolayı indirmemiştim ama tam eşeklik etmişim. Kesinlikle indir. Tam anlamıyla RPG oyunu. Çok çeşitli bir yetenek ağacı var. Ben 55 seviyeyim ve ilk oluşturduğum karakterle oynuyorum hala. Oyunun başında ne olacağıma karar veremedim ve Dragonborn, savaşçı, okçu, büyücü, hırsız ve tüccar olarak kurdum. O yüzden eğer oynayacaksan başlamadan önce nasıl bir karakter yapmak istediğine biraz karar ver. Ha istersen tüm yeteneklerini geliştirip hepsi olabilirsin ama onun yetenek ağacını geliştirmen baya bir zor olur. Oyunda yapacağın şeylerin belli bir sınırı yok. Ayrıca oyun mod çukuru gibi birşey. Çok fazla mod var. Her türlü şey bulabilirsin bu açıdan oyun hiç bitmiyor. Ayrıca oyunda bir çok taraf var ve eğer oynamaya başlarsan internete girip kim iyi kim kötü diye araştırma😅 ben öyle yapmıştım. İstediğin taraf olabilirsin. Yahu daha anlatacak çok şey var ama sen indir oyna işte kısaca.

Oyunu aldım. Kurdum ve dün gece 2.5 saat oynadım. Ben şahsen sevdim. Dediğiniz gibi vuruş hissi oldukça zayıf, belki bu oyunda Mount and Blade Warband'ın vuruş hissiyatı olsa yeterli olur. Grafik açısından DLC'li hali benim için yeterli geldi, şayet bahsedildiği üzere harita oldukça büyükse üstüne bir de grafiklerin yüksek olması, oyunun kotası 100 GB'ye falan çıkarırdı. Oyundaki hemen hemen her şey lootlanabiliyor. İnsanların üzerinden bir şeyler çalabiliyoruz. Hatta oyunda normal harita açılınca bir tane tek başına yaşayan yaşlı büyücünün evine girip withcer da olduğu gibi evde ne bulduysam aldım, çıktığımda hırsızlık yaptığım için büyücü bana saldırdı. Bu şekilde karşı koymalar falan çok hoşuma gitti. Öncelikle Witcher 3'e yeni başladım onu bitireyim buna kesinlikle devam edeceğim.
Oyunu çok severim ve iki hafta önce uzun bir aradan sonra tekrar başladım. Bu yüzden ilk oynayışta daha çok zevk almanızı sağlayacak birkaç önerim var.
İnternetten görev, exploit vesaire araştırmayın. Görevleri kendiniz keşfedince daha çok zevk alırsınız.
Etraftakilerle konuşup politik durumu anlamaya çalışın. En azından oyundaki iç savaşın sebeplerini öğrenin ve kesin bir karara varmadan taraf seçmeyin. Sonra pişman olabilirsiniz.
Arada uyuyun. Yetenekleriniz daha hızlı gelişir. Ayrıca şimdi söyleyemeyeceğim bazı faydaları olabilir.
Ctrl ile eğilip gizlenirsiniz. Ekranın ortasındaki işaret açık göz şeklindeyse biri sizi görüyor demektir. Düz çizgi ise gizlisinizdir.
Gizlenmeden bir şey çalmayın. Bir kişi arkadaşınız olursa evindeki bazı eşyaları almanıza izin verebilir.
200 saat oynadım ve hiç at satın almadım. At satın almak yerine bazı görevlerden satın alacağınızdan çok daha iyi atlar alabiliyorsunuz.
Yakın dövüşte vuruş hissi kötü ama okçuluk veya büyücülükte o kadar kötü değil. Ben okçuluk sevdiğimden çok sorun etmiyorum.
Guild görevleri ana görev zincirinden daha sağlam. Hepsini yapmanızı öneririm. Benim favorim hırsızlar loncası.
Ejderha kemikleri çok değerli ama çok ağır. Bir eviniz varsa alıp oradaki sandığa atabilirsiniz.
Enchantlı silahları alın kullanmayacaksınız bile enchant masasında kırın ve enchantını öğrenin. Belki ileride işinize yarar. Yaramazsa bile encahnting yeteneğiniz gelişir ve seviye atlamanıza yardımcı olur.
Gördüğünüz kitapları okuyun. Bazı kitaplar size görev verir. Değeri 50den yüksek olan kitaplar bir yeteneğinize seviye atlatır. Bazıları ise hikayenin arka planını doldurur. Mesela bir görevle alabildiğiniz büyücü asası hakkında yazılmış bir kitap bulabilirsiniz.

Skyrim'den hariç Elder Scrolls evreni çok ama çok büyük geniş bir hikayeye Lore'a sahip ve en sevdiğim oyundur kendisi. Keseyim biçeyim tarzında da oynanabilir roleplay yaparak da oynanabilir. Nexusmod sayesinde oyuna sayısız mod yüklenebiliyor Vortex isimli bir programla. Kullanımı ise çok kolay. Yeni hikaye örgüsü, görevler veya mevcut görevlerin sonucunu değiştirme, yeni NPC'ler, görünüm paketleri, Enb'ler, animasyon değiştirme modları vs. bana göre Skyrim'in zevki roleplay yaparak çıkıyor. Onurlu bir kuzeyli olarak sadece insanların iyiliği için çabalamak gibi veya güç delisi bir kara elf olup kendi çıkarın için herkesi ezip geçmek gibi çeşitli şeyler yapılabilir bu yönden çok seçenek sunan bir oyun. Special Edition ve legendary Edition'da oyunun Bug'ları konusunda bilgim yok fakat yine nexusmod ve Vortex aracılığı ile unoffical patch yükleyerek oyundaki tüm bugları düzeltebiliyorsun. Vanilla oynuyorsan kesinlikle DLC'leri edin. Hearthfire: Arsa alıp kendi evini kurma, çocuk evlat edinme dawnguard: Vampir/Şafakmuhafızı senaryosu dragonborn: Senden başka bir ejderdoğan ile yapılan bir mücadele senaryosu olarak 3 tane DLC'si var. Oyundaki nida kavramı en efsane olayı bu oyunun. Köprülerden yamaçlardan amansız güç nidasıyla milleti atmak en eğlenceli kısımlarından biri.

Oyunu çok severim ve iki hafta önce uzun bir aradan sonra tekrar başladım. Bu yüzden ilk oynayışta daha çok zevk almanızı sağlayacak birkaç önerim var.
İnternetten görev, exploit vesaire araştırmayın. Görevleri kendiniz keşfedince daha çok zevk alırsınız.
Etraftakilerle konuşup politik durumu anlamaya çalışın. En azından oyundaki iç savaşın sebeplerini öğrenin ve kesin bir karara varmadan taraf seçmeyin. Sonra pişman olabilirsiniz.
Arada uyuyun. Yetenekleriniz daha hızlı gelişir. Ayrıca şimdi söyleyemeyeceğim bazı faydaları olabilir.
CTRL ile eğilip gizlenirsiniz. Ekranın ortasındaki işaret açık göz şeklindeyse biri sizi görüyor demektir. Düz çizgi ise gizlisinizdir.
Gizlenmeden bir şey çalmayın. Bir kişi arkadaşınız olursa evindeki bazı eşyaları almanıza izin verebilir.
200 saat oynadım ve hiç at satın almadım. At satın almak yerine bazı görevlerden satın alacağınızdan çok daha iyi atlar alabiliyorsunuz.
Yakın dövüşte vuruş hissi kötü ama okçuluk veya büyücülükte o kadar kötü değil. Ben okçuluk sevdiğimden çok sorun etmiyorum.
Guild görevleri ana görev zincirinden daha sağlam. Hepsini yapmanızı öneririm. Benim favorim hırsızlar loncası.
Ejderha kemikleri çok değerli ama çok ağır. Bir eviniz varsa alıp oradaki sandığa atabilirsiniz.
Enchantlı silahları alın kullanmayacaksınız bile enchant masasında kırın ve enchantını öğrenin. Belki ileride işinize yarar. Yaramazsa bile encahnting yeteneğiniz gelişir ve seviye atlamanıza yardımcı olur.
Gördüğünüz kitapları okuyun. Bazı kitaplar size görev verir. Değeri 50'den yüksek olan kitaplar bir yeteneğinize seviye atlatır. Bazıları ise hikayenin arka planını doldurur. Mesela bir görevle alabildiğiniz büyücü asası hakkında yazılmış bir kitap bulabilirsiniz.

Hocam yorumu okurken yarıda kestim. Spoiler yemekten korktum. Mesela fırsat bulabilirsem at alacaktım ama sen dediğin için almayacağım. Bu gibi keşifleri kendim oynayarak tecrübe etmeyi tercih ederim. Normalde asla oyun videoları izlemem. Çünkü oyun videolarında öğrenebileceğim özellikleri, farkları kendim oynayarak keşfetmeyi seviyorum. O yüzden dediğin gibi internetten görev araştırması yapmam. :)
Special Edition olan versiyonu şu an steam'da var. Normal sürümü ben bulamadım sanırım kalkmış. Special Edition farkı sadece grafiklerinin biraz daha cilalanmış olması. Oyun şahaser. O melodileri, şarkıları çok mü-mü-mü-mü-mükemmel. Oyuna ben epey bir süre ejderha falan olmasından dolayı indirmemiştim ama tam eşeklik etmişim. Kesinlikle indir. Tam anlamıyla RPG oyunu. Çok çeşitli bir yetenek ağacı var. Ben 55 seviyeyim ve ilk oluşturduğum karakterle oynuyorum hala. Oyunun başında ne olacağıma karar veremedim ve Dragonborn, savaşçı, okçu, büyücü, hırsız ve tüccar olarak kurdum. O yüzden eğer oynayacaksan başlamadan önce nasıl bir karakter yapmak istediğine biraz karar ver. Ha istersen tüm yeteneklerini geliştirip hepsi olabilirsin ama onun yetenek ağacını geliştirmen baya bir zor olur. Oyunda yapacağın şeylerin belli bir sınırı yok. Ayrıca oyun mod çukuru gibi birşey. Çok fazla mod var. Her türlü şey bulabilirsin bu açıdan oyun hiç bitmiyor. Ayrıca oyunda bir çok taraf var ve eğer oynamaya başlarsan internete girip kim iyi kim kötü diye araştırma😅 ben öyle yapmıştım. İstediğin taraf olabilirsin. Yahu daha anlatacak çok şey var ama sen indir oyna işte kısaca.
Evet Steam'de normal sürümü yok, Special Edition olarak var. Ben oyunu Playstore'den yeni aldım. Orada normal sürümü de var sanırım. Oyunda seviye atlayınca yetenek ağacına girip yetenek verecektim. Bir girdim ki yeteneğinde yeteneği varmış, kendi içinde baya bir dallanıp budaklanmış oradan anladım oyunun uzun süreceğini. :D

Hocam yorumu okurken yarıda kestim. Spoiler yemekten korktum. Mesela fırsat bulabilirsem at alacaktım ama sen dediğin için almayacağım. Bu gibi keşifleri kendim oynayarak tecrübe etmeyi tercih ederim. Normalde asla oyun videoları izlemem. Çünkü oyun videolarında öğrenebileceğim özellikleri, farkları kendim oynayarak keşfetmeyi seviyorum. O yüzden dediğin gibi internetten görev araştırması yapmam. :)
Spoiler vermedim. Devamını da okuyabilirsiniz. Özellikle son yazdığım bilgi çok kritik.

Geri
Yukarı