The Witcher 3 neden ilerlemiyor?

Kovboy temalı bir oyunda ilk saatlerde baskın yapılır tabii. Bu oyun daha farklı. Witcher'sın, görevin ipuçlarını takip edip canavar öldürmek. Nadiren de olsa insan öldürmek. Tava görevi yan görev, griffin ise ana görev.

O griffin görevi gibi oyunda sadece canavar öldürmeye dayalı ana görev yok. İlk başta alıştırıyor seni. Genelde sadece canavar öldürme görevleri kontratlar oluyor. Kesinlikle sıkıcı başlıyor ama sonradan açılıyor. Şans verip vermemek sana kalmış.

Öncelikle 1 saat oynamadım 3 saate yaklaştım şimdi saraydaki görevle. Büyütme değil, saçma geldi. Sadece ana görev mi yapayım o zaman oyunda?

Oyundaki yan görevlerin de bir kalitesi mevcut. Öyle yan görevler var ki ana görevler kadar keyif veriyor veya heyecan uyandırıyor. Ancak basit şunu yap bunu et görevleri de var tabi. Güçlenmen adına zaman zaman yan görev yapmanı öneririm. Zaten bu kadar büyük ölçekli yapımlarda ara ara basit kontrat görevleri yapmak da iyi oluyor hem güçlenmen hem de para kazanman adına. Oyunun mekaniklerinden birisi de loot yapıp karakteri güçlendirmek. Bu tarz bir mekaniğin olduğu yapımda sadece ana görevden gidemezsin zaten mantıken. Witcher 3'ün en iyi yanı bunu dengeli bir şekilde yapması. Seni sürekli yan görev yapmaya zorlamıyor ama arada bir güçlenmen adına yapman gerek.

Ya şu Witcher'ın hikayesini ve görevlerini çöp gibi göstermeye çalışmayın baydınız artık. Rockstar'ın öz evladı Dost bile Witcher 3'ün görevleri karakterleri ve sunumları RDR2 kadar iyi diyor. Şu Rockstar fanları cidden çok sorunlu tamam sizsiniz GTA 5 ve RDR 2 gelmiş geçmiş en iyi oyunlar.

Ya şu Witcher'ın hikayesini ve görevlerini çöp gibi göstermeye çalışmayın baydınız artık. Rockstar'ın öz evladı Dost bile Witcher 3'ün görevleri karakterleri ve sunumları RDR2 kadar iyi diyor. Şu Rockstar fanları cidden çok sorunlu tamam sizsiniz GTA 5 ve RDR 2 gelmiş geçmiş en iyi oyunlar.

Ya zaten iki oyun arasında 3 yıl fark var. Nasıl kıyaslanabilir? Bu tarz loot yapıp yeni itemler bulman gereken oyunlarda illaki yan görev yapıyorsun. Sadece ana hikayeden gidilecekse o zaman açık dünya oynamanın ne anlamı kalıyor. Millet GTA'da, RDR2'de soygun yapınca voooov, Witche 3'de kontrat yapınca auvvvv oluyor :D Witcher evreni hakkında pek bir bilgi edinmeden direkt üçüncü oyunla girmek hayal kırıklığı yaratacaktır elbette. Genelde oyuna dayanamayan kitle bu oluyor. Aynı şey dizisi için de geçerli mesela. Ben dizisini severek izlememe rağmen bu evrene ilk defa dizi ile giriş yapan pek çok kişi beğenmedi. Tamamen evrenlere, hikayelere, karakterlere vs. duyulan ilgi ile alakalı.

Oyun şu anlık aşırı saçma geliyor bana. Nehirden yaratık çıkıyor kesiyoruz sonra kadının kızartma tavasını alıyoruz, kral griffin diye bir boss kesiyoruz falan filan. Oyun hiç ilerlemeyecek mi? Kadının tavasını bulma oyunu galiba. Red Dead Redemption 2'de ilk iki saatte tren baskını falan atıyorduk. Burada milletin kızartma tavasını alıyoruz. Arkadaşlarım açılır sonradan dedi hikaye dedi ama o zamana kadar dayanamayacağım galiba, çok bayıcı. (2 önemli DLC'de var.)
Oyunun ilk başları evreni bilenler için güzel geçiyor.Vesemir ile yolculuk ve Yennefer rüyası beni mutlu etmişti.Ayrıca bu oyunda baskın atma gibi şeyler yerine boss fightlar ön plana çıkıyor.Alacağınız zevk oyundan ne beklediğinize bağlıdır.Benim 2 arkadaşım rdr2 hastası.Mesela biri witcher 3 için canını verir diğeri bu nasıl oyun diyip 1 saat oynayıp bıraktı.Çünkü canını verecek olan W3'ü Rdr2'den önce oynadı diğeri önce Rdr2 oynadı.Ben oyunu dlc'ler dahil 5-6 kere bitirdim hala da oynuyorum.Şimdi burda siz ısınamadınız diye bu oyun kötü değildir bende çok beğendim diye şaheser değildir.Bazı oyunlar belli bir kesime hitap eder witcher 3'te böyle bir oyundur.Ama şunu söyleyebilirim ki oyundaki 3 büyük şehire gidince oraların kendine has görevlerini yapınca oyundan aldığınız zevk artacaktır.Ayrıca oyunun dlc'leri piyasada oyunum diye gezenleri 10'a katlar.

Hikaye derinliği olarak Witcher bayağı köklü bir fantastik edebi esere dayanıyor. Kitaptan uyarlanmış en iyi oyun diyebilirim. Tava bulma görevini öyle bir anlatmışsınız ki, bu şeye benziyor "RDR2 oynuyorum yanıma bir çocuk verdiler balık tutmaya gittim bu oyun balık tutma oyunu mu? Sürekli balık mı tutacağım?" oyunda yan görev tadında 2 dakikalık bir görevi sanki Witcher oyununda 100 tane tava bulma görevi varmış gibi göstermek biraz saçma geldi bana.

Oyun fantastik kurgu bir evrende geçiyor, eğer fantastik kurguyu sevmiyorsanız size hitap etmemesi normal, herkes sevecek diye bir şey yok, beğenmeyebilirsin bu gayet normal. Ben sadece 2 dakikalık bir görevi sanki oyun boyunca 100 kere karşılaşmış gibi anlatmana takıldım, yoksa sevmemiş olmanı gayet normal karşılıyorum. Fakat hikayesine bir şans vermeni tavsiye ediyorum.

Nehirden yaratık çıkıyor yok efendim griffin geldi kesmek zorunda kaldık falan diyorsanız ve de fantastik epik senaryoları, yaratık külliyatı, karakter analizi, ortağçağ, büyü, kılıç zırh geliştirmeleri vs. vs. sevmiyorsanız oyunu derhal bırakın. Çünkü uzun süren bir oyun zamanınıza yazık olur.

Dayanın hocam ileride güzel bir şekilde açılıyor. Bu şekilde uzun oynama saatleri sunan oyunlarda bu tarz ufak tefek alakasız şeyler sorun olmuyor bence.

Oyunun başları gerçekten çok sıkıcı. Spoiler olmasın bir kısımdan sonra oyun açılıyor ve inanılmaz zevk alıyorsunuz. Biraz sabır istiyor sadece.
Oyunun başları bence sıkıcı değil ya Baron'un kızını bulmaya çalıştığımız kısım eğlenceliydi ama ben sonradan sıkılmaya başladım.

Oyun şu anlık aşırı saçma geliyor bana. Nehirden yaratık çıkıyor kesiyoruz sonra kadının kızartma tavasını alıyoruz, kral griffin diye bir boss kesiyoruz falan filan. Oyun hiç ilerlemeyecek mi? Kadının tavasını bulma oyunu galiba. Red Dead Redemption 2'de ilk iki saatte tren baskını falan atıyorduk. Burada milletin kızartma tavasını alıyoruz. Arkadaşlarım açılır sonradan dedi hikaye dedi ama o zamana kadar dayanamayacağım galiba, çok bayıcı. (2 önemli DLC'de var.)

Dostum sen acayip ön yargı ile başladığın için sana öyle geliyor bende aynı şekilde başladım bu arada tava bulma görevi yan görev çok basittir hatta.

Geri
Yukarı