Thermaltake sıvı soğutma 102 dereceleri görüyor

Ebes

Centipat
Daha fazla  
Anakart
Msi b450m a pro max
Merhaba, AMD Ryzen 5 5600 işlemcisine sahibim ve Thermaltake sıvı soğutmasını aldım (1, 5 yıl önce 2550 liraya aldım). Bu sıvı soğutmayı Vatan'dan aldım ve ilk AMD R5 2600 işlemcisi takılıydı ve bu sıvı soğutma monte işlemini vatan yaptı. Her oyunda 65 derece üstünü görmüyordu. Fakat sonrasında AMD R5 5600 aldım ve bu işlemciyi kendim taktım (termal macunu tam yerinde sürdüm ve markası Thermaltake). Valorant'ta 73 74 dereceleri görür oldu. Word of Tanks Ultra ayarlarda 102 dereceyi görür oldu (bu durumda PC kendini kapattı yarım saat kendini açmadı) ve Cyberpunk Ultra+RTX modunda (frame generition ve DLSS 3.5 açık) 83 derecede sabitleniyor hatta neredeyse her oyunda 83, 85 derecede sabitleniyor. İşlemciye bir şey olur diye korkuyorum, ne yapmam gerek? Bilgasayarın özelliklerini ve sıcaklık değerlerini aşağıya yazacağım.

Ekran kartı/RTX 4060 Ti 8 GB.
Anakart/MSI B450M-A Pro Max.
İşlemci/AMD R5 5600.
Valorant yüksek ayarlarda/72-74 derece.
Word of Tanks Ultra ayarlarda/92-95 derece.
Cyberpunk Ultra+RTX ayarlarında (DLSS 3.5, frame generition açık)/83 derece sabit.
NFS Unbound Ultra ayarlarda (DLSS frame generition, 3.5 açık)/83 derece sabit.
NFS Heat Ultra ayarlarda/83 derece sabit.

Son düzenleyen: Moderatör:
Montajını yanlış yapmış olabilir misiniz? Ya da macunu fazla/az sürmüş olabilirsiniz. Bağlantılarınızı kontrol edin, gerekirse tekrar çıkarıp takın.

Merhaba, AMD Ryzen 5 5600 işlemcisine sahibim ve Thermaltake sıvı soğutmasını aldım (1, 5 yıl önce 2550 liraya aldım). Bu sıvı soğutmayı Vatan'dan aldım ve ilk AMD R5 2600 işlemcisi takılıydı ve bu sıvı soğutma monte işlemini vatan yaptı. Her oyunda 65 derece üstünü görmüyordu. Fakat sonrasında AMD R5 5600 aldım ve bu işlemciyi kendim taktım (termal macunu tam yerinde sürdüm ve markası Thermaltake). Valorant'ta 73 74 dereceleri görür oldu. Word of tanks Ultra ayarlarda 102 dereceyi görür oldu (bu durumda PC kendini kapattı yarım saat kendini açmadı) ve Cyberpunk Ultra+RTX modunda (frame generition ve DLSS 3.5 açık) 83 derecede sabitleniyor hatta neredeyse her oyunda 83, 85 derecede sabitleniyor. İşlemciye bir şey olur diye korkuyorum, ne yapmam gerek? Bilgasayarın özelliklerini ve sıcaklık değerlerini aşağıya yazacağım.

Ekran kartı/RTX 4060 Ti 8 GB.
Anakart/MSI B450M-A Pro Max.
İşlemci/AMD R5 5600.
Valorant yüksek ayarlarda/72-74 derece.
Word of tanks Ultra ayarlarda/92-95 derece.
Cyberpunk Ultra+RTX ayarlarında (DLSS 3.5, frame generition açık)/83 derece sabit.
NFS Unbound Ultra ayarlarda (DLSS frame generition, 3.5 açık)/83 derece sabit.
NFS Heat Ultra ayarlarda/83 derece sabit.

Öncelikli olarak sıvı soğutma kitinin aşırı yapışık olmaması gerekiyor işlemciye soğutma için hafif boşluk kalması gerekiyor. Bir de termalini yenilediniz mi montaj öncesi.

2600 Den daha fazla güç çektiği için daha fazla ısınması gayet normal, işlemcinin kendini kapatması da normal ve iyi bir şey, CP2077 gibi oyunlarda 83 kendi düşünceme göre iyi bir derece, ancak güçlü bir işlemciye sahipsiniz soğutucu artık yeterli gelmiyor olabilir, soğutucunun modelini yazarsanız ona da bir bakalım.

5600 işlemcisi güçlü evet ama bu değerlere ulaşması anormal. Kaldı ki genelde stok soğutucu ile kullanılan bir işlemciden bahsediyoruz. @ertekin.kubilay
Tek fanlı küçük sıvı soğutmalar da var, ondan dolayı sıvı soğutma modelini de öğrenmek istedim, Ryzen işlemci kullanmadım hiç, fikir beyan ediyorum.

Öncelikli olarak sıvı soğutma kitinin aşırı yapışık olmaması gerekiyor işlemciye soğutma için hafif boşluk kalması gerekiyor. Bir de termalini yenilediniz mi montaj öncesi.
yarın akşam bakacağım hocam

Thermaltake kronik olarak sorunlu göndermiş sıvı soğutmayı garantiye verdiğimde yenisini verdiler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı