Threadripper 3990X ve RTX2080Ti NVLink tabanlı sistem toplama

Yakın zamanda 3990X tabanlı bir sistem topladım, bayağı da araştırmıştım toplarken. (İncelememe şuradan ulaşabilirsiniz.) Sana tavsiyelerim şu şekilde olacak:

3990X gibi güçlü bir işlemci kullanacaksan (en az) 16x70A VRM`li bir anakart seçmeni tavsiye ederim. Hem Aorus Master, hem MSI Creator, hem TRX40-XE hem de Zenith II Alpha (Bunda 16x90A var) bu şartı karşılıyor. Ben özellik artılarından dolayı TRX40-XE seçmiştim, diğerlerini de tercih edebilirsin. Zenith biraz daha üst seviye kalıyor bunlara göre, E-ATX kasa seçersen ve fiyat farkı sorun değilse tercih edilebilir. Ben gerek duymadım açıkçası.

Bellek olarak yükseltilebilirlik açısından 4x32GB tercihi yapman daha iyi olur. Sana tavsiyem RGB olmaması sorun değilse uygun fiyatlı, 3600MHz hıza ve CL16-18-18-38 gecikme değerine sahip olan Crucial Ballistix çubuklar. RGB modeli de var ama toplam 200 Euro fark oluyor, Aliexpress vasıtasıyla dörtte biri fiyatına takabilirsin.

Ekran kartı olarak güzel bir tercih yapmışsın, çok kaslı kartlar onlar. Yalnız senin de dediğin gibi diğerlerine göre güç tüketimi yüksek ve üçer adet 8 pin istiyor, o konuya geleceğim.

Depolama tercihin çok iyi olmuş, 980 Pro ve PM981A fiyat/performans anlamında çok iyi modeller. Yalnız 980 Pro`nun ömrü diğer Gen4`lere göre düşük kalıyor. Bir de PM981A`nın MacOS ile uyumsuz olduğu söyleniyor, ben denemedim. Bunlar sana sorun olmayacaksa tercih edebilirsin.

Kasa olarak ilk bahsettiğin kasalar bu sistemle tercih edilebilir ama bence bu sisteme daha iyi kasalar yakışır. Sana tavsiye edeceğim kasalar kendim de kullandığım Evolv X (veya P500A), hem görünüşü çok şık olan hem de sıvı soğutma ile çok iyi randıman alınan Lian Li PC-O11 Dynamic, daha büyük iç hacim arıyorsan Lian Li PC-O11 Dynamic XL, görkemli dizayn ve iyi hava akışı için Cooler Master H500P Mesh.

Güç kaynağı tercihinde kapastiör kalitesi, yapı ve fiyatlarından ötürü Platimax 1700W, Leadex Platinum 1600W veya Strider Titanium 1600W bence iyi bir tercih olur. Dijital PSU`lar bence pek gerekli değil ama istersen AX1600i`ye de bakabilirsin, arada çok fiyat farkı yok.

Soğutucu noktasında ben Cooler Master Wraith Ripper`ı ön ve arkasına birer adet Sickleflow ARGB fan ilave ederek kullandım, memnunum. Yalnız hız aşırtma gibi işlere girişeceksen direkt özel soğutma toplamanı öneririm.

Siz sirket falan mısınız? :)

Hepinizde Among US resmi var ve hepinizde 3990X falan var. :)
Among Us oyununu bilmem tanımam, bir anket konusunda izinsiz PP kullanımı yüzünden tartışma çıkmıştı, ben de alıp bir güzel rengini değiştiridim, kullanıyorum 😂 Benim 3990X`i tek kullanan ben değilim, ortak projelerde kullanılan bir makine. Zaten 3990X`i tek başına doldurabilene helal olsun derim.

@GeistDerTechnik @Mithat Berhan İkinize de önerileri için çok teşekkür ederim, sistemimi fikirleriniz ile şu şekilde düzenledim:
İşlemci: AMD Ryzen Threadripper 3990X
Anakart: ASUS ROG Strix TRX40-XE Gaming
Bellek: Crucial Ballistix S 4x32GB 3600MHz CL16
Ekran kartı: Colorful iGame GeForce RTX2080Ti Vulcan X OC (NVLink)
İşletim sistemi diski: Samsung 980 PRO 1TB
Depolama diski: Samsung PM981A 1TB X2 (Elimde var)
Kasa: Phanteks Evolv X ARGB
Güç kaynağı: Super Flower Leadex Platinum 1600W
İşlemci soğutucusu: ASUS ROG Ryujin 360 veya GamerStorm Captain 360X veya iCUE H150X Elite Capellix

Yeni konular

Geri
Yukarı