Timur ve Bayezid kapışmasında haklı taraf kimdi?

Makaleler
20
İkisi de Türk ancak 1402'de Ankara'da karşı karşıya geldiler ve Timur yenmekle kalmadı üstüne Bayezid'i esir etti.

Bu olayları az çok bilenlerin bir görüşü olduğunu düşünüyorum. Size göre kim haklıydı?

beyazit-ve-timur.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
İkisi de Türk ancak 1402'de Ankara'da karşı karşıya geldiler ve Timur yenmekle kalmadı üstüne Bayezid'i esir etti.

Bu olayları az çok bilenlerin bir görüşü olduğunu düşünüyorum. Size göre kim haklıydı?

Eki Görüntüle 1743020

Yıldırım bayezid yine iyi direndi savaşta adama ihanet ettiler artı sayıları azdı bir de filler gelince yenilmek zorunda kaldılar. Eğer ihanetler olmasaydı bir ihtimal taktik yapılıp savaş kazanılabilirdi. İki tarafta birbirini üstün görüyordu ama sonuç olarak Timur kazandı.

Tarihi olaylari boyle haklilik uzerinden degerlendiremeyiz. Ikisi de kendi ulkesinin menfaati icin gerekeni yapti. Bir taraf kaybetti, diger taraf kazandi. Timur inanilmaz bir devlet adamiydi oncelikle. Muthis bir dehaya sahipti. O zamanlar Osmanli'nin Timur devletiyle restlesecek gucu yoktu. Benim bireysel olarak savastan sonra en cok aklima kazinan ise Timur'un, Bayezid'in ricasi uzerine soykirim yapmamasi olmustur.

Artı -1 Eksi

Eki Görüntüle 1743020

Osmanlı araplaşmış Türklükten yoksun bir devletti ve Timur'da araplara cezasını verdi.

Artı -3 Eksi

Geri
Yukarı