Timur, Türk müydü?

Bu olayın arka planını araştırmayı denediniz mi? Timur Sivas kalesi ile antlaşma yapıyor. Kan dökülmeyeceğine dair ama Sivas kaleside Timur'a bağlanıyor. Fakat bu antlaşmaya rağmen 4K ermeni sipahisi halaa Timur'un askerlerine karşı saldırıyor. Yani anltaşmayı bozan taraf Sivas kalesi. Bundan sonra ise Timur bu sipahileri diri diri gömdürüyor. Burada kim antlaşmayı ilk olarak bozdu? Ayrıca Sivas'ın o zamanki nüfusu 20k civarlarında. Bu şehirde 4K sipahi olması mümkün değil. Büyük ihtimal bu sayılarda abartı.
İşte Ermenilerin saldırısı vs. Timur'u güzellemek için uydurulmuş olaylar diye anlatanlar da var. Mesela Ahat Andican, Timur ile alakalı yazdığı eserde birçok muammaya dikkat çekiyor. Timur tarafından yazıldığı şüpheli olan Tüzükât-ı Timur adlı eserin bile Timur tarafından yazılmayıp yazdırılmadığını ve hiçbir şekilde Timur ile alakası olmadığını öne süren çalışmalar var. Ahat Andican da bunu kanıtlarıyla ispatlıyordu.

Ama her şey bir tarafa Emir Timur, Türk hükümdarlar arasında bir başkadır. Ve ''Türk tarihinin gelmiş geçmiş en büyük askerî dehası kimdir?'' sorusuna ben her zaman Emir Timur derim. Bu sebeple hakkında yazılan özellikle dönem kaynakları dahil olmak üzere her eseri okumaya gayret gösteririm ve büyük bir keyifle de okurum. Bu forumda dönem kaynaklarına kadar inip fikir alabileceğim bir üyenin olması da beni mutlu etti. Timur tarihine olan ilginiz bir hayli fazla anladığım kadarıyla :)

''Türk tarihinin gelmiş geçmiş en büyük askerî dehası kimdir?'' sorusuna ben her zaman Emir Timur derim.
Bana göre Timur direkt bütün Asya kıtasının en büyük hükümdarıdır tartışmasız.

nihayetinde şimdiki Rusya'ya dönüşmesinde büyük payı var.
Bugün Rusya bu haldeyse Timur yüzünden değil, Toktamış denen nankör yüzündendir. Timur Toktamış'a onun babası gibi yaklaşır kötü durumda olduğu her zaman yardım ederdi. Yaklaşık 3 kez Toktamış'ı yendiler, Timur yardım etti ona. 4. seferde İktidarı ele geçirmeyi başardı ve iktidara geçtikten belli bir süre sonra artık Timur'a da saldırmaya başladı. Hatta Timur ilk Altınorda-Toktamış savaşında galip geliyor ve Toktamış'a acıyıp yine zarar vermiyor. Yanılmıyorsam 2. savaşta artık Altınorda'yı yıkmak zorunda kalıyor. Ne yapmalıydı burada Timur? Buyur gel, ülkemi işgal et mi demeliydi? Yani bu durumda Timur mecburen ülkesini yıkmak zorunda kaldı kendi ülkesini korumak için. Bugün Rusya bu kadar güçlü bir durumdaysa Timur'un bunda hiç bir suçu yoktur.

Son düzenleme:
Bana göre Timur direkt bütün Asya kıtasının en büyük hükümdarıdır tartışmasız.

Bugün Rusya bu haldeyse Timur yüzünden değil, Toktamış denen nankör yüzündendir. Timur Toktamış'a onun babası gibi yaklaşır kötü durumda olduğu her zaman yardım ederdi. Yaklaşık 3 kez Toktamış'ı yendiler, Timur yardım etti ona. 4. seferde İktidarı ele geçirmeyi başardı ve iktidara geçtikten belli bir süre sonra artık Timur'a da saldırmaya başladı. Hatta Timur ilk Altınorda-Toktamış savaşında galip geliyor ve Toktamış'a acıyıp yine zarar vermiyor. Yanılmıyorsam 2. savaşta artık Altınorda'yı yıkmak zorunda kalıyor. Ne yapmalıydı burada Timur? Buyur gel, ülkemi işgal et mi demeliydi? Yani bu durumda Timur mecburen ülkesini yıkmak zorunda kaldı kendi ülkesini korumak için. Bugün Rusya bu kadar güçlü bir durumdaysa Timur'un bunda hiç bir suçu yoktur.
Timur Altınorda'yı hiç bir zaman yıkmadı. Sadece yendikten sonra vassal bağladı yani kendi hükmüne aldı. Altınorda, Timur'dan 100 yıl sonra taht kavgaları nedeniyle yıkılmıştır.

Timur Altınorda'yı hiç bir zaman yıkmadı. Sadece yendikten sonra vassal bağladı yani kendi hükmüne aldı. Altınorda, Timur'dan 100 yıl sonra taht kavgaları nedeniyle yıkılmıştır.
Doğrudur. Aklım yanlış yere gitmiş. Fakat bahsettiğim bu savaşlar taht kavgalarını kendisiyle beraber getirmiştir.

Altınorda-Toktamış kısmı "Altınorda-Timur" savaşı olmalıydı. Yanlış yazmışım.

İşte ermenilerin saldırısı vs. Timur'u güzellemek için uydurulmuş olaylar diye anlatanlar da var. Mesela ahat andican, Timur ile alakalı yazdığı eserde birçok muammaya dikkat çekiyor. Timur tarafından yazıldığı şüpheli olan tüzükât-ı Timur adlı eserin bile Timur tarafından yazılmayıp yazdırılmadığını ve hiçbir şekilde Timur ile alakası olmadığını öne süren çalışmalar var. Ahat andican da bunu kanıtlarıyla ispatlıyordu.

Ama her şey bir tarafa emir Timur, Türk hükümdarlar arasında bir başkadır. Ve "Türk tarihinin gelmiş geçmiş en büyük askerî dehası kimdir?" sorusuna ben her zaman emir Timur derim. Bu sebeple hakkında yazılan özellikle dönem kaynakları dahil olmak üzere her eseri okumaya gayret gösteririm ve büyük bir keyifle de okurum. Bu forumda dönem kaynaklarına kadar inip fikir alabileceğim bir üyenin olması da beni mutlu etti. Timur tarihine olan ilginiz bir hayli fazla anladığım kadarıyla :)

Evet fakat Timur'un gomdurdugu kisiler sipahi. Tum kaynaklarda bunların asker olduğu soyleniyor. Timur neden bunları gömdürsün? Hiçbir seferinde sebepsiz böyle şeyler yapmıyor. Timur'un kişiliğinde bakarsak hakkıyla savaşan kimseye zarar vermiyor hatta onlari övüyor savaştan kaçanlara da agir cezalar veriyor. Düşmanlarına bile.

Merhabalar konu eski fakat genede belki yardımım dokunur diye geçen açtığım konuyu atayım.

Geri
Yukarı