Tinnitus çınlamasını engelleyen alet var mı?

Hocam teşşekürler. Benim ki biraz farklı. Kulaklarım hep tıkalı ve sanki hep içinde su var gibi. Yutkunduğum vakit hep kulaklarımdan ses çıkıyor. Soğuk bir su içtiğim vakit hemen veya ağladığını vakit bademciklerim şişiyor. Bu arada insan ister istemez sesiz bir ortam hiç ses yokken huzur bulmak istiyor. Ama bu meret hiçbir zaman izin vermiyor. Sessizliği özlüyorum, Bazen ağlıyorum , bazen intihar etmeyi düşünüyorum ama gün içinde rahatsız etmiyor. Ama insan haydi bir sesizlik içinde dinlenme lazım dediğinde bu ses aklına geliyor ve kafayı yiyecek gibi oluyor. Tıp ne zaman çare bulacak buna. Bu arada tanıdığım insanların yarısında bu sorun var. Hepsi sesiz bir ortamda kulaklarının feci bir şekilde çınladığını söylüyorlar. Onlara bu normaldir diyiyorum. Yoksa benim gibi her gün belirli zamanlarda ağlarlar. Çok yaygın bir sempton fakat yaygın olması sinir bozucu olması gerçeğini değiştirmiyor. Bende alışiyorum yavaş yavaş.
Kimseye kulak içi kulaklık tavsiye etmiyorum. Sessizliğin kıymetini bilsin insanlar bizim gibi olunca çok özlüyorlar. Çokkkk.
Seninki nasıl başladı? Duş aldıktan sonra çınlama daha da artıyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Seninki nasıl başladı? Duş aldıktan sonra çınlama daha da artıyor mu?
Nasıl başladığını hatırlamıyorum. Her zaman çok yüksek ses içinde kalmışımdır büyük ihtimal ondandır. Duş alınca sesiz bir ortam oluşuyor ondan dolayı artiyor. Ben ne zaman beynimi dinlemeye kalksam ses daha da artiyor. Yani kısaca ne kadar taksak bu ses o kadar artiyor. İnanın ki etraftaki birçok insanda bu hastalık var. Fakat onlar bizim gibi takmadığı duymuyorlar. Ben de öyleydim çünkü.

Nasıl başladığını hatırlamıyorum. Her zaman çok yüksek ses içinde kalmışımdır büyük ihtimal ondandır. Duş alınca sesiz bir ortam oluşuyor ondan dolayı artiyor. Ben ne zaman beynimi dinlemeye kalksam ses daha da artiyor. Yani kısaca ne kadar taksak bu ses o kadar artiyor. İnanın ki etraftaki birçok insanda bu hastalık var. Fakat onlar bizim gibi takmadığı duymuyorlar. Ben de öyleydim çünkü.
Benim bir ara tamamen kayboldu, geçti sandım, sonra tekrar başladı. Senin de böyle oldu mu? Kulağımın içinde yanma oluyor, bir de kulağımı kapattığımda çıt çıt sesleri geliyor. Dün doktor betaserc ilaç verdi, bakalım işe yarayacak mı?

Ağzını kapat burnunu sık ve hımkır. Yani burnundan dışarı, kapalıyken hava vermeye çalış. Ya hafiften geçecek ya da daha kötü olacak %50 şans. Çok zorlama kulak zarına etki ediyor çünkü. Deneyebilirsin.

Emin değilim bu yüzden mi oldu bilmiyorum ama kulağımda iltihap oldu 1 ay önce. Eve dönüp uyudum gece saatleri idi. Sabah uyandığımda bir çınlama ile uyandım. İlk başta takmadım geçer dedim geçmedi. Antibiyotiğim bitti kontrole gittim. İltihap geçmemiş dedi, bir kutu daha verdi ilaç. O da bitti sanırım iltihap geçti. Ama hala çınlama devam ediyor. Maalesef çözümü yok. Ben alıştım artık aklımda olmadığı sürece hissetmiyorum. Kendinizi birşey ile meşgul edin. Unutursanız onu çınlamayı hissetmezsiniz. Allah herkese şifa versin. Herkes yaşar bir şekilde. Ben alıştım çınlamaya geçer mi bilmiyorum ama umarım geçer. Umarım bir tedavisi bulunur. Çok araştırma yaptım insanlar 9 senedir çekiyormuş bu kulak çınlamasını, şaka gibi değil mi ? Bu süreçte kulağınıza su kaçmamasına dikkat edin. Duş alırken kulağınızı vazelinli pamuk ile tıkayın. Yüksek sesten uzak durun. Umarım geçer, umarım Allah herkese şifa verir. Çok çok geçmiş olsun, en önemli olan şey "UNUT GİTSİN".

Ben de geçen yıl senin durumundaydım. Senin gibi asla adapte olamayacağımı düşünüyordum ama şuan rahatsız etmiyor zamanla alışıyorsun. Ölüm sessizliği olsa bile o çınlama rahatsız etmiyor artık :)

Bazen ağlıyorum , bazen intihar etmeyi düşünüyorum

Bunlari ilk iki yilda ben de cok yasadim. Ama cinlama yüzünden intihar eden sayisi neredeyse yok denecek kadar az. Ayrica aglamak iyidir, sizi rahatlatan en büyük etkenlerden biri olacak.

Beyin baslarda bu sesi tehlike olarak algiladigi icin otomatik olarak sese daha cok önem veriyor, cünkü daha önce böyle bir bilgi islememis. Zamanla sese alistigi icin artik tehlike degil, vücuda ait bir fonksiyonmus gibi davranmaya basliyor. Bu sefer de cinlamayi takmamaya basliyorsunuz.

Benim her iki kulagimda da cinlama var ve bu cinlamalar farkli ses frekanslarina sahip. Sag kulagimdaki hafif ugultu seklindeyken, sol kulagimda tiz bir cinlama sesi var.

Tıp ne zaman çare bulacak buna

Bu semptom cok kompleks oldugu icin yakin zamanda bir cözüm bulacaklarini sanmiyorum.

Ve son olarak sunu da belirtmek isterim; Eger bir doktor cinlamanin veya hastaligin tedavisi yok diyorsa o doktora güvenerek hareket etmeyin. Onun meali aslinda su: Benim sana yazabilecegim bir ilac yok.

Cinlamaya neden olabilecek tüm etkenleri tek tek arastirmaniz gerekiyor. Boyun ve cene sorunlari bile kulak cinlamasina neden olabilmekte.

Benim bir ara tamamen kayboldu, geçti sandım, sonra tekrar başladı. Senin de böyle oldu mu? Kulağımın içinde yanma oluyor, bir de kulağımı kapattığımda çıt çıt sesleri geliyor. Dün doktor betaserc ilaç verdi, bakalım işe yarayacak mı?
Bana da aynı ilacı verdi. Bakalım aslında rahatsız eden birşey değil ama piskolo
Bunlari ilk iki yilda ben de cok yasadim. Ama cinlama yüzünden intihar eden sayisi neredeyse yok denecek kadar az. Ayrica aglamak iyidir, sizi rahatlatan en büyük etkenlerden biri olacak.

Beyin baslarda bu sesi tehlike olarak algiladigi icin otomatik olarak sese daha cok önem veriyor, cünkü daha önce böyle bir bilgi islememis. Zamanla sese alistigi icin artik tehlike degil, vücuda ait bir fonksiyonmus gibi davranmaya basliyor. Bu sefer de cinlamayi takmamaya basliyorsunuz.

Benim her iki kulagimda da cinlama var ve bu cinlamalar farkli ses frekanslarina sahip. Sag kulagimdaki hafif ugultu seklindeyken, sol kulagimda tiz bir cinlama sesi var.

Bu semptom cok kompleks oldugu icin yakin zamanda bir cözüm bulacaklarini sanmiyorum.

Ve son olarak sunu da belirtmek isterim; Eger bir doktor cinlamanin veya hastaligin tedavisi yok diyorsa o doktora güvenerek hareket etmeyin. Onun meali aslinda su: Benim sana yazabilecegim bir ilac yok.

Cinlamaya neden olabilecek tüm etkenleri tek tek arastirmaniz gerekiyor. Boyun ve cene sorunlari bile kulak cinlamasina neden olabilmekte.
Bu çınlama aklıma coil whine ı getiriyor. Çok yaygın ama çözümü yok. MÖ 5000. Yıllarda bile insanlar bu ses ile mücadele ediyormuş. Gerçekten çok ama çok ciddi bir sempton. Tıp 'ın çözüm bulamamasının nedeni aslında o sesin nedeni. Birde bir şey soracağım bu sesin kendi kendine artma veya kendi kendine sağır etme gibi problemleri varmı? Birde kafa üstü kulaklık kullansam zarar verir mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı