Tip-7 dolaptan kişiye özel fiber çekilebilir mi?

EkmekArasiHDD

Megapat
Makaleler
3
Yer
Ordu/Perşembe
Merhabalar. 35 Mbps VDSL Netspeed kullanıyorum. Hız yeterli ancak dolap mesafem 561 metre olduğu için yüksek hızlara çıkamıyorum. Hattım sağlam olduğu için SNR ayarlarını köklediğimde 80 Mbps alabileceğimi görüyorum modemde. Ancak aklımda bir şey var. Fiber'in mesafe derdi yok. Bu durumda istersem Tip-7 kabinden fiber kablo çektirebilir miyim? İnternetten fiber kutularını incelediğimde normal bir telefon kutusu gibi 8 portluk fiber kutular olduğunu gördüm. Şimdi sorum şu: Böyle bir durumda müdürlükten ya da başka kanallardan rica etsem bizim için fiber kablo çekilebilir mi? Tip-7 dolabın olduğu yer mahallenin merkez konumu sayılır. Biz de bu merkezden biraz uzağız ve bu dolaptan hizmet almaktayız. Bulunduğum yerde müstakil evler mevcut. İnterneti aktif kullanan maksimum 5-6 kişi belki vardır. Böyle bir durumda ne yapılır? Yüksek hızlar almayı istiyorum bazen.

Hocam, Türk Telekom Müdürlüğü'ne dilekçe ile müracaat edilebilirsiniz. Buna göre konuşmak daha doğru olur. Kazı işleri falan da olacak gibi görünüyor. İzinsiz bu işler yapılamaz.

Hocam, Türk Telekom Müdürlüğü'ne dilekçe ile müracaat edilebilirsiniz. Buna göre konuşmak daha doğru olur. Kazı işleri falan da olacak gibi görünüyor. İzinsiz bu işler yapılamaz.
Kazı işlerinin çok olacağını sanmıyorum. İnternet kabloları direkt yoluyla havadan dağıtılmakta. Fiber kabloyu da bu şekilde dağıtabilirler diye düşünüyorum.

Hiç zannetmiyorum hocam. Havadan giden fiber optik kablo görmedim. Dediğim gibi yapın derim.

Tamamdır hocam. Duruma göre yazarsınız.

Merhabalar. 35 Mbps VDSL Netspeed kullanıyorum. Hız yeterli ancak dolap mesafem 561 metre olduğu için yüksek hızlara çıkamıyorum. Hattım sağlam olduğu için SNR ayarlarını köklediğimde 80 Mbps alabileceğimi görüyorum modemde. Ancak aklımda bir şey var. Fiber'in mesafe derdi yok. Bu durumda istersem Tip-7 kabinden fiber kablo çektirebilir miyim? İnternetten fiber kutularını incelediğimde normal bir telefon kutusu gibi 8 portluk fiber kutular olduğunu gördüm. Şimdi sorum şu: Böyle bir durumda müdürlükten ya da başka kanallardan rica etsem bizim için fiber kablo çekilebilir mi? Tip-7 dolabın olduğu yer mahallenin merkez konumu sayılır. Biz de bu merkezden biraz uzağız ve bu dolaptan hizmet almaktayız. Bulunduğum yerde müstakil evler mevcut. İnterneti aktif kullanan maksimum 5-6 kişi belki vardır. Böyle bir durumda ne yapılır? Yüksek hızlar almayı istiyorum bazen.
Benim de durumum sizle benzer, fiber saha dolabı bana 229M mesafe de ve sıkıntılar yaşıyorum, ah şu Türk telekom fiber getirse şu VDSL/ADSL altyapılara. Başvuru yapmak aklımdan geçiyor ancak imza toplamak lazım binadan dilekçe ile yoksa Türk Telekom getirmez fiberi, bizim daire sayısı çok 30 daire var fakat imza verirler mi bence zor gibi geliyor bana, yöneticimiz bana tezat olabilir biraz bilmiyor bu konuları ve bina delinecek falan diye kabul etmeyebilir. Aslında binamızda sol fiber var fakat berbat bir hizmet veriyor Türk Telekom VDSL hizmetine geçtim o yüzden ben. Bizim bina ve dışarı arasında boru da var muhtemelen ama işte aklımda sorular...

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer 80 megabit hız alıyorsanız ve bunda düşüş olmuyor ise uğraşmanıza, yıpranmanıza gerek yok çünkü şu anda TT üzerinden verilen fiber ınternette 100 megabit sınırı var, üzerini vermiyor.

Eğer 80 megabit hız alıyorsanız ve bunda düşüş olmuyor ise uğraşmanıza, yıpranmanıza gerek yok çünkü şu anda TT üzerinden verilen fiber Internet'te 100 megabit sınırı var, üzerini vermiyor.
80 Mbps değil hocam. SNR ayarımı 1 dB yaptığımda 80 Mbps'e çıkabiliyorum. Otomatik ayarda 55 Mbps'e sorunsuz çıkabiliyorum. Mecburen 35 Mbps paket kullanmaktayım. Dolap mesafem demiştim zaten 561 metre diye.

Hiç zannetmiyorum hocam. Havadan giden fiber optik kablo görmedim. Dediğim gibi yapın derim.

Havadan, direkler aracılığı ile fiber kullanıyorum, bu şekilde yapılıyor ama mahallede altyapı tamamen fiber, ana yolda yer altından fiber geliyor, evlere tahta direkler aracılığı ile yer üstünden fiber veriyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı