Tıp okumayın

Silentac

Hectopat
Ya kardeşim ben tıp yazarken ki aklımı seveyim ne kardeşim bu? Ailem tıp yazacaksın dediğinde keşke kendimi bir yere kitleseymişim. Ya bir sene mezuna kaldım 2 yıl deli gibi YKS çalıştım. Şu an keşke YKS çalışıyor olsam diyorum. Aileme söyledim ben okuyamam yapamam edemem diye bırakmama izin vermiyorlar. Cidden ayvayı yedim! Arkadaşlar YKS çalışıyorsanız ve hayaliniz tıp ise tercih döneminde iyi araştırın. Biyoloji sevmeniz gerekiyor. Çünkü tıp'ta detayın detayının detayını göreceksiniz. Sosyal hayat diye bir şey yok. Her akşam kütüphanede olacaksınız. Ben 6-7 yıldır Full oyun oynarım. Şu üniversite başladığından beri bir bilgisayar başına oturup oyun oynamışlığım yok. Aha şimdi ara sınav da yaklaştı. Tıp zor arkadaşlar benim bir hedefim olmadığı için böyle oldu. Kendinize cidden yapabileceğiniz bölümü seçin ve o hedefi YKS gelmeden kafanıza yerleştirin. Aileler sınav açıklandıktan sonra çok değişebiliyor. Hadi iyi çalışmalar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ya kardeşim ben tıp yazarken ki aklımı seveyim ne kardeşim bu? Ailem tıp yazacaksın dediğinde keşke kendimi bir yere kitleseymişim. Ya bir sene mezuna kaldım 2 yıl deli gibi YKS çalıştım. Şu an keşke YKS çalışıyor olsam diyorum. Aileme söyledim ben okuyamam yapamam edemem diye bırakmama izin vermiyorlar. Cidden ayvayı yedim! Arkadaşlar YKS çalışıyorsanız ve hayaliniz tıp ise tercih döneminde iyi araştırın. Biyoloji sevmeniz gerekiyor. Çünkü tıp'ta detayın detayının detayını göreceksiniz. Sosyal hayat diye bir şey yok. Her akşam kütüphanede olacaksınız. Ben 6-7 yıldır Full oyun oynarım. Şu üniversite başladığından beri bir bilgisayar başına oturup oyun oynamışlığım yok. Aha şimdi ara sınav da yaklaştı. Tıp zor arkadaşlar benim bir hedefim olmadığı için böyle oldu. Kendinize cidden yapabileceğiniz bölümü seçin ve o hedefi YKS gelmeden kafanıza yerleştirin. Aileler sınav açıklandıktan sonra çok değişebiliyor. Hadi iyi çalışmalar.
Hay ağzını öpeyim Tıp düşünüyordum Dişe gittim. Pişman değilim Tıp derslerinde uykum geliyor zaten arkadaşlar fazlaca teoriğe hazır olun bunları sevmelisiniz. Hücrenin en derin katmanına gidecekseniz sevmezseniz geçmiş olsun.

Mimari restorasyon okuyorum bölüm farklı olsa da dediklerinize katılıyorum. Çok zor dersler çizimler vs. ve bu bölümde bir gelecek görmüyorum. Keşke düzgünce araştırıp tercih yapsaymışım, şuan 1.dönem sonlarındayım büyük ihtimal bırakacağım. Sevdiğiniz ve olmak istediğiniz bir hedefiniz yoksa başka bölümlere boşuna gidip benim gibi hata yapmayın.

Arkadaşlar henüz yolun çok başındasınız. 20 kişilik sınıf çevremin 18 i Türkiye'nin en iyi tıplarına gitti. Ankara Tıpa falan gitmediyseniz her akşam kütüphanedesiniz şeyi yanlış anlamayın da abartı geliyor bana çünkü değiller görüyoruz. Tabi ki sınava çalışmaları daha yoğun. Ama sınav haftası yaklaşınca çalışıyorlar. Şu anda sadece ezber geliyor size birçok şey. Ama 4. sınıftan itibaren stajlarla eğlenceli hale geliyor. Sadece geçecek kadar çalışmaya odaklanın. Her bölüm çalışmak zorunda birkaç bölüm harici kek olan bölüm yok.
Ha tabi ki herkes tıp okusun parası çok iyi diye baskı yapan ebeveynlerde de suç. Dünyada bi tek doktorlar para kazanıyor gibi takılıyordu millet ben tercih yaparken sanırım hala öyle. Para için yazılacak bir bölüm değil bence.

Sizin hayatınız boş yaşamakla geçmiş. Hayata yeni girmişsiniz. Şok geçiriyorsunuz. Gerçek hayat bu. Kolay iş yok. Hayat zorluklarla dolu. Aileniz de Doktorları rahat görmüş, öyle özenmiş. Dıştan rahat gördüğünüz, içeriden hiç de öyle olmayabilir. Ama Tıp kazanılması zor, sorumluluğu yüksek bir iş. Öğretmenlik sanırım en rahat veya kolay öğrenilebilen. Herkes Öğretmen olmuş ve şimdi işsiz.

Her madalyanın iki yüzü olur. Hasta olursam size gelmem, şimdiden söyleyim. Güvenim kalmadı.

Yakınlarımdan biliyorum ki, hastane bu dünyada çalışılacak en son yer. Cerrah, hemşire, doktor ya da başka dallarda ne olursa olsun pek fark etmiyor.
Hele ki İstanbul, Ankara ve İzmir gibi yoğun şehirlerde çalışacaksanız vay halinize.
Okuması zor olabilir, tıp okumadığım için bir şey diyemem ancak hastane ortamını biliyorum. Okuduktan sonra ülkemizin doğusu hariç küçük bir şehire atanırsanız gül gibi yaşarsınız.

Artık hastalar da bilinçli, sorumluluğu çok yüksek. İyi düşünülmeli yapamayacak kişilerin özellikle para için yazmaması gerekir.

Yeni konular

Geri
Yukarı