Tıp okumayın

Hastanelerin dertten anlamayan baştan savmacı çalışanlarla dolmasının sebebi bu herhalde. Tıp bir gönül işidir, fedakarlık işidir, sadece bir meslek değildir çünkü insan sağlığının pazarlığı olmaz. En başta humanist olmak gerekir. Bu işte para var diye girilmez. Ama bunların hiçbiri bu ülkede böyle olmadığı için senin gibileri de suçlayamaz kimse.

Normalde full oyun oynayan biri olarak da üstte bir arkadaşın dediği gibi birden gerçekleri görünce şoklanma yaşamışsın. Dost acı söyler yanlış anlama, ama sakince oturup hayatında büyük bir seçim yapma vakti gelmiş. Ne istiyorsun ve uğrunda neleri feda edebilirsin.

Hastanelerin dertten anlamayan baştan savmacı çalışanlarla dolmasının sebebi bu herhalde. Tıp bir gönül işidir, fedakarlık işidir, sadece bir meslek değildir çünkü insan sağlığının pazarlığı olmaz. En başta humanist olmak gerekir. Bu işte para var diye girilmez. Ama bunların hiçbiri bu ülkede böyle olmadığı için senin gibileri de suçlayamaz kimse.

Normalde full oyun oynayan biri olarak da üstte bir arkadaşın dediği gibi birden gerçekleri görünce şoklanma yaşamışsın. Dost acı söyler yanlış anlama, ama sakince oturup hayatında büyük bir seçim yapma vakti gelmiş. Ne istiyorsun ve uğrunda neleri feda edebilirsin.
Belirttiğim gibi ailemin baskısı üzerine bu seçimi yapmak zorunda kaldım. Tıp dışında bölüm seçersen para göndermeyiz dediler. Ne yapsaydım kardeşim? Sırf istediğim bölüm olsun diye bitirene kadar aç mı gezseydim? Ayrıca Tıp'a karşı bir düşmanlığım yok. Ben zorlanıyorum ve seçmeyi düşünenlerin aklında olması için bir şeyler anlatmak istedim. Tabii onların ailesi de benimki gibiyse yapacak bir şeyleri yok.

Sizin hayatınız boş yaşamakla geçmiş. Hayata yeni girmişsiniz. Şok geçiriyorsunuz. Gerçek hayat bu. Kolay iş yok. Hayat zorluklarla dolu. Aileniz de doktorları rahat görmüş, öyle özenmiş. Dıştan rahat gördüğünüz, içeriden hiç de öyle olmayabilir. Ama tıp kazanılması zor, sorumluluğu yüksek bir iş. Öğretmenlik sanırım en rahat veya kolay öğrenilebilen. Herkes öğretmen olmuş ve şimdi işsiz.

Her madalyanın iki yüzü olur. Hasta olursam size gelmem, şimdiden söyleyim. Güvenim kalmadı.

Benim hayatım boş mu geçmiş? Eğer 3 yıl boyunca YKS'ye çalışmamdan bahsediyorsan evet boştu çünkü eğitim sistemimiz buna zorluyor. En azından sizin boş diye nitelendirdiğiniz zamanı bir şeyler öğrenerek geçirdim. Peki siz ne yapıyorsunuz şu anda? Gerçekten merak ettim ne kadar dolu dolu yaşıyorsanız artık.

Tam etiketleyecektim .p

Tıp yerine diş okumak daha iyi sanırım ama her ikisine de puanım yetmez, belki bu sene biraz çalışırım.
Yaşadığınız şehir kalabalıksa ve klinik açabilecek durumunuz varsa diş daha mantıklı. Ancak diş de tıp kadar zor sadece bir yıl daha az okuyorsunuz.

Son düzenleme:
Ya kardeşim ben tıp yazarken ki aklımı seveyim ne kardeşim bu? Ailem tıp yazacaksın dediğinde keşke kendimi bir yere kitleseymişim. Ya bir sene mezuna kaldım 2 yıl deli gibi YKS çalıştım. Şu an keşke YKS çalışıyor olsam diyorum. Aileme söyledim ben okuyamam yapamam edemem diye bırakmama izin vermiyorlar. Cidden ayvayı yedim! Arkadaşlar YKS çalışıyorsanız ve hayaliniz tıp ise tercih döneminde iyi araştırın. Biyoloji sevmeniz gerekiyor. Çünkü tıp'ta detayın detayının detayını göreceksiniz. Sosyal hayat diye bir şey yok. Her akşam kütüphanede olacaksınız. Ben 6-7 yıldır Full oyun oynarım. Şu üniversite başladığından beri bir bilgisayar başına oturup oyun oynamışlığım yok. Aha şimdi ara sınav da yaklaştı. Tıp zor arkadaşlar benim bir hedefim olmadığı için böyle oldu. Kendinize cidden yapabileceğiniz bölümü seçin ve o hedefi YKS gelmeden kafanıza yerleştirin. Aileler sınav açıklandıktan sonra çok değişebiliyor. Hadi iyi çalışmalar.
Tıbbın biyoloji ile kesişim kümesi Türkçe ile Macarca'nın birbirine benzediği kadardır yani biyoloji sevmeniz gerekmez.

Lise 1 olarak söylüyorum, şu anlık tıp okumak aklımdan bile geçmiyor, çevrem o kadar kötülüyor ki çevrem dışında bende farkındayım, maaşı sağlam evet ama yine de o kadar kendini yırtmaya değmez.

Geri
Yukarı