TKL vs. TE vs. Apex Pro vs. Apex Pro TE

wooper

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar, TKL ve TE klavyeler arasındaki farkı ve ikisinin de avantajlarını ve dezavantajlarını yazarsanız cok sevinirim. Ayrıca SteelSeries Apex Pro TKL ve SteelSeries Apex Pro TE klavyesi arasındaki farkları da özel olarak yazabilecek arkadaşlar varsa mutlu olurum. İyi günler.

TE dediginiz sey %60 klavyeler mi? Eger oyleyse aralarindaki tek fark birisinde daha az tus var ve daha az yer kapliyor, oburunde ise daha fazla tus var ve daha fazla yer kapliyor. Apex Pro TE versiyonunu hic gormedim ben.

TE dediginiz sey %60 klavyeler mi? Eger oyleyse aralarindaki tek fark birisinde daha az tus var ve daha az yer kapliyor, oburunde ise daha fazla tus var ve daha fazla yer kapliyor. Apex Pro TE versiyonunu hic gormedim ben.
te dediğimiz full size %100 klavyeler tkl ise tenkeyless yani %80 diye biliyorum numpad ve macrosu olan klavyelerde macrosu olmayan klavyeler anlamına geliyor onun dısında What a TKL or TE Keyboard is and if they’re Right for You - SlurpTech bu adresten inceleyebilirsin ve aklında bulunsun apex pronunda te hali var.

te dediğimiz full size %100 klavyeler tkl ise tenkeyless yani %80 diye biliyorum numpad ve macrosu olan tuslarda macrosu olmayan klavyeler anlamına geliyor
TE benim bildigim kadariyla Tournament edition demek ve TKL klavyeler ile ayni. Full size klavyeler %100 diye geciyor. Bence bir daha arastirin. Iki urun arasinda bir fark yok, sadece Apex Pro TKL birazcik daha kompakt olmasiyla on plana cikiyor.

TE benim bildigim kadariyla Tournament edition demek ve TKL klavyeler ile ayni. Full size klavyeler %100 diye geciyor. Bence bir daha arastirin. Iki urun arasinda bir fark yok, sadece Apex Pro TKL birazcik daha kompakt olmasiyla on plana cikiyor.
Aynen böyle. TE yani tournament edition, Razer Blackwidow ve Huntsman modellerinin TKL versiyonları için kullandığı isim.

Hayır apex pro tkl de numpad tuşları yok sizin dediğiniz tournament edition anlamında olabilir ama te tam klavyeler için kullanılır ve adlarında te geçmez
Aynen böyle. TE yani tournament edition, Razer Blackwidow ve Huntsman modellerinin TKL versiyonları için kullandığı isim.
Aga acikladim yazdığım mesajda

Bak bakalım var mı numpad kısmı huntsman ve blackwidow "te" modellerinde.
Hayır bir de kendi verdiği linkte de bizim söylediğimizi analtıyor zaten işin komiği. Razer tkl modellerine TE tournament edition diye isim veriyor demiş orda da.

Son düzenleme:
Bak bakalım var mı numpad kısmı huntsman ve blackwidow "te" modellerinde.
Hayır bir de kendi verdiği linkte de bizim söylediğimizi analtıyor zaten işin komiği. Razer tkl modellerine TE tournament edition diye isim veriyor demiş orda da.
aga demek istedigim evet logitech g proda da numpad yok te tournament edition anlamına geliyor ama birde tenkey anlamınada geliyor anlatmak istedigim bu kendi verdiğim linkte ise su yazı yazıyor "tkl klavyenin dezavantajları less keys/no numpad diyor yani sizin tkl model olan tournament edition klavyeleriniz farklı ki zaten te klavyelerin sonunda te yazısı olmaz bu da demek oluyor ki o klavyeler tournament edition fakat sen onları te klavye ile karıştırıyorsun
Bildiğim kadarı ile iki klavye arasındaki tek fark; Apex Pro TKL modelinde switchlerin aktiflik mesafesisinin yazılım üzerinden ayarlanamaması.
aktiflik mesafesi derken tuşa dokunuldugu anda yazması yada güc uygulayarak bastırılmasından mı bahsediyorsun anlamadım ama apex pro tkl var bende ve ayarlanıyor bu konuyuda biraz bu klavyeler hakkında sohbet etmek için açtım ve tkl ile te arasında bir fark olup olmadıgını gormek icin

aga demek istedigim evet logitech g proda da numpad yok te tournament edition anlamına geliyor ama birde tenkey anlamınada geliyor anlatmak istedigim bu kendi verdiğim linkte ise su yazı yazıyor "tkl klavyenin dezavantajları less keys/no numpad diyor yani sizin tkl model olan tournament edition klavyeleriniz farklı ki zaten te klavyelerin sonunda te yazısı olmaz bu da demek oluyor ki o klavyeler tournament edition fakat sen onları te klavye ile karıştırıyorsun

Burada konuşulan TE ve kendi verdiğin linkteki TE Tournament Edition anlamına geliyor. TKL tenkeyless'in kısaltması. Verdiğin linkten birebir alıntı bak aşağıdaki.

"A TKL keyboard is tenkeyless board meaning it has less keys on it. TKL keyboards are common in the gaming space and even preferred by many pro players and content creators. They remove the excess numpad keys as they’re not necessary for gaming and competing. Some companies, such as Razer, may refer to these as TE or Tournament Edition keyboards"

TE klavye diye başka bir şey yok zaten burada konuşulan ve senin verdiğin linkte. Neyin ısrarındasın anlamak zor cidden. Söylemek istediğini tam ifade edemiyorsun anlaşamıyoruz bir şekilde yada yanlış anlıyorsun okuduklarını.

Yeni konular

Geri
Yukarı