Tm'den İTÜ'de mühendislik okunabilir mi?

Iron

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Lise de TM bölüm şeçmiştim ama çok pişman oldum. Bildiğiniz üzere 15- 16 Haziran'da üniversite sınavları var sırf hata yapıp TM seçtim diye İTÜ mühendislikten olmak istemiyorum.

Asıl sorum ise eğer durum böyleyse yani TM'den mühendislik kazanılamıyorsa bir senemi heba edip ikinci sefer üniversite sınavına sayısal bölümden girebilir miyim?

Sana tavsiyem 2 sene tm görmüşsün bidahaki sene gircek rakiplerin sayısal ı 2sene gördü o yüzden tavsiye etmem sınava gir iyi bir yer tuttursan hukuk yada psikoloji oku

Sayısal derslere ağırlık verirsen girebilirsin diye biliyorum.
Zaten ders çalışırken sayısal derslere diğerlerine göre daha fazla ağırlık veriyorum.

Sana tavsiyem 2 sene tm görmüşsün bidahaki sene gircek rakiplerin sayısal ı 2sene gördü o yüzden tavsiye etmem sınava gir iyi bir yer tuttursan hukuk yada psikoloji oku
Olabilirdi ama hukuk ve psikoloji malesef kafa yapıma uyan bir bölüm veya meslek değil.

YGS-LYS zamanında istediğin oturumu kendin seçiyodun. Yani MF oturumuna girmek istersen giriyodun. AYT de nasıl bilmiyorum...

O zaman şöyle sorayım seneye sayısaldan tekrardan sınava girsem İTÜ mühendislik kazanma hakkım olur mu?
Şimdi girsen de olur. TYT'ye herkes giriyor zaten o cepte. AYT'de ise 40'ar sorudan Matematik, Fen, ve sözellerin çözdüğü 2 kısım var (isimlerini bilmiyorum, coğrafya-1, coğrafya-2 gibi saçma şekilde ayrılıyor falan). Sen TM olarak AYT'de o sözellerin çözdüğü bir kısmı ve matematiği çözmelisin, TM'den yerleşmek istiyorsan. Sen sadece bunu yapsan bile sayısal puanın olur. Yaptığın matematiğe bakarak. Çünkü fende bir şey yapmadın. Şimdi AYT'ye girdiğinde matematik ve fen çözersin. TM çözeceğine göre daha iyi bir puan yaparsın. Burada sorun yok.
Asıl sorun şu. İTÜ öyle her önüne gelenin hadi girip mühendislik okuyayım diyebileceği bir okul değil. Matematikte 35 net civarı yapamıyorsan deneme bile bence. Fen bilginin hiçe yakın olduğunu düşünerek bunu söylüyorum. Buradan sıralamalara ve ortalama netlere bakıp karar verebilirsin.

Şimdi girsen de olur. TYT'ye herkes giriyor zaten o cepte. AYT'de ise 40'ar sorudan Matematik, Fen, ve sözellerin çözdüğü 2 kısım var (isimlerini bilmiyorum, coğrafya-1, coğrafya-2 gibi saçma şekilde ayrılıyor falan). Sen TM olarak AYT'de o sözellerin çözdüğü bir kısmı ve matematiği çözmelisin, TM'den yerleşmek istiyorsan. Sen sadece bunu yapsan bile sayısal puanın olur. Yaptığın matematiğe bakarak. Çünkü fende bir şey yapmadın. Şimdi AYT'ye girdiğinde matematik ve fen çözersin. TM çözeceğine göre daha iyi bir puan yaparsın. Burada sorun yok.
Asıl sorun şu. İTÜ öyle her önüne gelenin hadi girip mühendislik okuyayım diyebileceği bir okul değil. Matematikte 35 net civarı yapamıyorsan deneme bile bence. Fen bilginin hiçe yakın olduğunu düşünerek bunu söylüyorum. Buradan sıralamalara ve ortalama netlere bakıp karar verebilirsin.
Size katılıyorum İTÜ dediğiniz gibi bir yer değil tamam. Ama inanmak başarmanın yarısıdır diye boşuna dememişler, İTÜ'ye girebileceğime inanıyorum. Bu sene dediğiniz gibi fen sıfır olduğu için bir daha ki sene sayısaldan girerim ve gerekirse dersaneye gidip ek bir eğitim alırım.

Size katılıyorum İTÜ dediğiniz gibi bir yer değil tamam. Ama inanmak başarmanın yarısıdır diye boşuna dememişler, İTÜ'ye girebileceğime inanıyorum. Bu sene dediğiniz gibi fen sıfır olduğu için bir daha ki sene sayısaldan girerim ve gerekirse dersaneye gidip ek bir eğitim alırım.
Boşuna demişler. İnanıp hiçbir şey yapmadan olmaz. Ki siz de feninizin sıfır olduğunu onayladınız. Bu durumda bu yıl gözde bölümlere girmeniz imkansız. Sayısalda karar kıldıysanız bu yıl sadece sayısal sorularına bakın. Alıştırma, tecrübe olur.
Tabii amacınız aşağıdaki gibi düşük sıralı, sadece matematik ile bile yapılabilecek bölümler değilse.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı