TN Panel mi, IPS Panel mi?

Ccebur

Kilopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Elimde şu an bir televizyon var. Bir tane de VX2458-C-MHD sipariş ettim, tahminen pazartesi olacak. Film dizi vs. işlerimi TV'den halletsem oyunumu da TN panelli monitörümden oynasam renk çok rahatsız eder mi? Yani 144hz ve 1ms özelliklerden vazgeçip aynı fiyatta IPS panel monitör almalı mıyım, yoksa yaptığım seçim iyi mi?

TN panel IPS'e alışan biri için çamur gibi gelir. Bu durumu bizzat yaşadım. AOC G2460VQ paneli aşırı çamurumsu gelmişti. Sonra LG IPS panelli monitör almıştım dünya varmış dedirtmişti. Şu an ise VA panel kullanıyorum o da iyi.

Profesyonel oyuncu olmadığım takdirde asla TN panel kullanmam. Oyun keyfi açısından VA ve IPS monitör alınması taraftarıyım.

Oyun, için IPS panel teknolojisine sahip bir monitör önermiyorum.

IPS panellerde, özellikle oyunlarda görüntü bana oldukça yapay ve saturation değeri çok yüksek yani pastel tonlarda abartılı geliyor dolayısı ile ciddi bir ayrıntı kaybı da yaşatıyor oyunlarda IPS paneller TN panellere kıyasla.

Oyun maksatlı tercih edilecek ise VA veya TN panel tercih edilmeli bana kalırsa. IPS paneller daha çok profesyonel amaçlı kullanım için tercih edilmeli.

IPS panellerde, özellikle oyunlarda görüntü bana oldukça yapay ve saturation değeri çok yüksek yani pastel tonlarda abartılı geliyor dolayısı ile ciddi bir ayrıntı kaybı da yaşatıyor oyunlarda IPS paneller TN panellere kıyasla.

Oyun maksatlı tercih edilecek ise VA veya TN panel tercih edilmeli bana kalırsa. IPS paneller daha çok profesyonel amaçlı kullanım için tercih edilmeli.
Bak bu da var arkadaş doğru diyor. IPS görüntü kalitesi muazzam ama misalen PUBG'de o renklerin arasında adamı ayırt etmek zor oluyor.

Sipariş ettiğiniz monitör VA paneldir. Görüntü TN panele göre daha canlıdır.
Pardon, bir kaynakta TN diye okumuştum da TN sanıyordum. VA ise çok iyi o zaman.
TN panel IPS'e alışan biri için çamur gibi gelir. Bu durumu bizzat yaşadım. AOC G2460VQ paneli aşırı çamurumsu gelmişti. Sonra LG IPS panelli monitör almıştım dünya varmış dedirtmişti. Şu an ise VA panel kullanıyorum o da iyi.
Aldığım monitör VA panelmiş, tereddüt etmeme bile gerek kalmadı. Teşekkür ederim yine de hepinize :).

Ben va panel kullanıyorum gayet net ve canlı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Rekabetçi oyunlar için haklı olabilirsiniz fakat Witcher 3 gibi Metro gibi rekabetçi olmayan oyunlarda renkler çok soluk ve cansız duruyor. Arkadaşla aynı anda Witcher 3 oynarken benim PC de çimenler yemyeşil ve sular masmavi gözükürken onda çimenler saman sularda simsiyah ve cansız duruyor. Kişiden kişiye göre değişebilir fakat dediğim gibi renklerin canlı olması bence çok önemli.

Aynı monitörü uzun araştırmalar sonucunda yeni aldım, 2 gündür deniyorum. mükemmel bir monitör, birkaç ufak ayarla önceki ips ekranımın renklerine çok çok yaklaştım, akıcılıği sayesinde oyun deneyimim çok yükseldi. Va panel olmasına rağmen gerçekten çok kaliteli, monitör incelememi müsait olunca atarım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı