IPS panel mi TN panel mi?

Görkem S.

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Bu konu hakkında kafam çok karıştı. Kimisi TN panel diyor; kimisi ise kesinlikle IPS panel diyor. Hangisini alacağımı şaşırdım. Oyun için alacağım. Fakat oynayacağım oyunların %90'ı hikayeli oyunlar. CS:GO gibi rekabetçi oyunlarda profesyonel olma gibi bir amacım yok. Kısacası hangisi?

Eğer IPS monitör önerilirse alacağım monitör: ViewSonic VA2419-SH 24" 5ms (VGA+HDMI) Full HD IPS Monitör Fiyatı

TN panel için aklımda şu anlık herhangi bir model yok.

Artı ve eksi yönleri var. İkisini de kullandım. Şuan IPS kullanıyorum memnunum. Yan bilgisayarda TN Panel monitör var oyunlarda ve filmlerde şuan kullandığım cihazın ekranından dahal güzel görüntü veriyor. Yalnız IPS ekran daha gerçekçi ve gözü yormuyor. Siyah renkte başarısız. Oyun veya filmlerde karanlık kısımlarda dediğim gibi grimsi bir renk veriyor. Ama alacaksan o paraya FreeSync destekli bir monitör al. Bende olan AOC g2260vwq6 fiyatı da aşağı yukarı o kadar ikinci el aldım ben. Bakabilirsin.

Bu durumda kesinlikle IPS panel tercih etmelisin. IPS paneldeki renk doğruluğu, görüş açıları ve kalite TN panellerde bulunmuyor. Pro oyuncuların TN panel seçme nedenleri tamamen hız ve akıcılık hatta atıyorum en güçlü ekran kartı kullanıyor olsalar bile giderler çözünürlüğü ve grafik kalitesini düşürüp FPS ye yüklenirler. Sonuçta onlar için düşük erişim süreleri, hızlı ve akıcı olması önemli.

TN monitör genelde daha ucuz olur renkleri daha soluk olur güneşte gölge çok olur yandan baktıkça gölgeli ve daha soluk görünür, IPS ekran ise tam tersi. Ama eğer ben bilgisayara karşıdan bakıyorum güneşli ortamda çok kullanmıyorum öyle 3 5 kişi film falan da izlemiyoruz diyorsan fiyat farkı sebebiyle TN ekran da alabilirsin.
Ben de TN ekran kullanıyorum MSI'n IPS ekranlarını görünce yeni alacağım bilgisayar kesinlikle IPS ekran olacak dedim.
Resimde de farkı görebilirsin

Dosya Ekleri

• va-ips-tn.jpeg
    va-ips-tn.jpeg
    219,3 KB · Görüntüleme: 4.279
Peki bu monitör neden bu kadar ucuza satılıyor? Viewsonic markasına güveniyorum fakat fiyata güvenmiyorum. Çünkü aynı özellikteki farklı markaların monitörü 277 TL daha pahalıya satıyor. Bakın:

AOC 24" PDS241 4ms 60Hz HDMI Full HD IPS Monitör | ITOPYA

Öneriler için teşekkür ederim. Büyük ihtimal ilk söylediğim viewsonic monitörü alacağım. Yalnız bana bir HDMI kablosu önerir misiniz? Ya da nerden temin edebilirim? Kabloya ne kadar vermem gerekiyor? Herkese çok teşekkürler. Bu sorularımı birisi cevaplarsa çok sevinirim.

Arkadaşlar bunları yazdıktan 5 dakika sonra bu ürünü gördüm: Acer SA230bid 23" 4ms (Analog+DVI+HDMI) Full HD Ultra İnce Fiyatı 42 TL farkla bunu mu almalıyım?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı