TOGG olayı

İnsanların "milli uçağımız göklerde" gibi söylemlerden sonra önyargılı olmasında bir tuhaflık yok. Geçmişte vaad edilip de yapılanları oranlarsak büyük farkla yapılmayanlar baskın çıkar. Bundan dolayı da karşı fikirdeki insanları "başka ülke vatandaşı" olmak gibi bir şeyle suçlaman gereksiz.
Karşı fikirlilerin hepsi demedim, yorumların çoğu dedim. Üretilen araç Türk malı. Bir Alman'a sorarsanız 'Türkiye yapmasın. bizden alsın.' der. Yorumlarda da yapılması eleştiriliyor. Bu yüzden böyle bir benzetme yaptım.
Ortalama bir vatandaşın satın alamadığı araç mı "gelişim" oluyor? Dışa bağımlılığın azalması için sizin benim gibi insanların yerli üretime yönelebilmesi lazım. Türkiye'de şu an 300k milyoner var. Bu ülke 300k insana hitap ettiğinde mi şahlanacak, dışa bağımlılığı azalacak? Doğruya doğru, yanlışa yanlış demek çok zor değil. Yerli otomobilin formülü belli. Lüksten uzak ve çoğu kesmin çok zorlanmadan alabileceği bir araç olmalıydı.
Araçların öncelikli olarak kamuda kullanılacağı söylendi. Binlerce polis, makam vs. aracı var. Bunlara verilecek para içerde kalacak. Araçların ileri teknoloji olması küresel pazara hitap etmek için. Bunun dışında haklısınız, bizim alabileceğimiz türden araçlardan değiller. Dediğim gibi muhalefet iyi olsa, başarısızlar koltuktan kalksa belki biz de almayı düşünebilirdik.

Bunlara verilecek para içeride kalacak.
Hayır, çok küçük bir kısmı içeride kalacak. Batarya, motor, aktarım organları, şasi, elektrik sistemi gibi arabanın toplam maliyetinin %80 civarına sahip olan maliyet kalemleri yine yurt dışına gidecek. Bunların hepsi dışarıdan alınacak, yerli üretim değil arabanın mekanik ve mühendislik isteyen kısımlarının neredeyse hiçbiri.

Hayır, çok küçük bir kısmı içeride kalacak. Batarya, motor, aktarım organları, şasi, elektrik sistemi gibi arabanın toplam maliyetinin %80 civarına sahip olan maliyet kalemleri yine yurt dışına gidecek. Bunların hepsi dışarıdan alınacak, yerli üretim değil arabanın mekanik ve mühendislik isteyen kısımlarının neredeyse hiçbiri.

Üzülecek halimize dalga geçmek yakışır.

Madem içten yanmalı motor devrini kaçırdın, elektrik devrini yakalamaya çalışıyorsun o halde daha "realist" projeler ile başlayıp çekirdekten yetişmek için sektörde tecrübe kazanmaya bak.

Tesla rakibi yapacagina yap Egea'nin elektriklisini. Alt sınıf devlet araçlarını ve hizmet araçlarını, taksilerde zorunlu tut. Maliyet düşük olsun, vergi indirimi yap, kendi halkına teşvik yap. Servis ağı kur ülkenin dört yanina. Sonra süreklilik ile Egea'dan bilmem ne modeli kalitesine yükselmek istiyorsan yükselirsin.

En başından beri balon proje olduğunu söylüyordum. Ortaya çıksa bile sadece zenginler merak ettiği için alir, sıradan kişiler heveslenmesin.

Bu topraklarda Tesla gibi şirketler yok. İse Level 100 baslarsan level 1 bile olamazsın.

Umuyorum bu parçalar da zamanla yerlileşir. Bunu yapabilecek birikimde yerli girişimci de illaki vardır. Bir üretmek hiç üretmemekten iyidir.

Uzun sürede de olsa gerçek olamayacak bir proje. Sosyokültürel, siyasi ve ekonomik olan zayıf olan bir ülke bu tarz büyük projelere kalkışıyor ve tabii ki altından kalkamıyor. Borç parayla da gösteriş yapmak için yapılan projeler de cabası... Yol kötü. Gülüp geçin.
Amaçları halka vermek değil. Türkiye'de param olsa bile elektrikli araç almam. Evdeki prizden mi şarj edeceğim onu? Şarj istasyonu gördün mü hiç?
Birçok şarj istasyonu Türkiye'de mevcut. "e-şarj" gibi birçok firma var Türkiye'de ve çok geniş kapsamda şarj istasyonları da bulunmakta.

Borç parayla da gösteriş yapmak için yapılan projeler de cabası...
Bu cümle bana Osmanlı'nın son zamanlarını hatırlattı. Diğer ülkelere daha iyi görünmek için borç alıp saray yaptırmamız, Düyûn-ı Umûmiye gibi. Umarım sonumuz benzemez.

Daha %100 yerli sitesini yapamamışlar, arabasını mı yapacaklar? :D

Türkiye'de ciddi anlamda iş yapabilecek kişiler var ama devlet desteği "yandaş" kişilerde olduğu için bu insanlar gün yüzüne çıkmıyor.

Seni şöyle alalım bunu da yalan yanlış savurma :/

Geri
Yukarı