TOGG, "togg.com" alan adı için açtığı davayı kaybetti

Yerli otomobil üretimi için 28 Haziran 2018'de Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu Holding ve TOBB tarafından bir şirket kuruldu biliyorsunuz. 2022 yılının sonunda da seri üretime geçilmesi bekleniyor.

TOGG, "togg.com" için ABD'de dava açtı. Mahkeme TOGG'u haksız buldu. Gerekçede de "TOGG 2018'de kurulmasına rağmen hiçbir faaliyeti olmadığını, hiçbir ürününün olmadığını, hiçbir şey üretmediğini, hiçbir şey satmadığı" gerekçesiyle TOGG'un isteğini reddetti.

Aslında mahkeme de haklı. Sonuçta ortada daha araba yokken alan adı isteğini reddeder. Kurulalı 3 yıl oldu, ortada henüz araba yok. Olmayınca da talebi reddedildi doğal olarak.

Mahkemenin haklı bir yanı yok. Çocuk zihniyetiyle düşünmeyin. Ortada ismi "TOGG" olan bir şirketin olması bile alan adı davasını kazanması için yeterli bir sebep. Kaldı ki prototip araç halka ve tüm dünyaya tanıtılmış. ".com.tr" alan adı alınmış. Tamamen yerli bir projenin önüne koyulmaya çalışılan bir taştan başka bir şey değil. Eminim önümüzdeki süreçte alan adını da "seve seve" verecekler.

Bilmeyenler için; sizin resmi isminizi kullanarak bir site açılsa bile dava açarak alan adını geri alabiliyorsunuz.

Amerika'nın yerli bir projenin önüne taş koymasına sevinenlere de acıyorum. Maksat A partisi ya da B partisi değil. Baştaki gider bizim istediğimiz gelir. Tek bir tane devletimiz var. Aklınızı başınıza koyun tekrar düşünün.
Domain sahibi vermek istemezse kimse bir şey yapamaz. Türk şirketleri Türkiye'de hönk diyip istediğini alarak at koşturmaktan öyle bir zafer sarhoşu haline gelmiş olsa gerek ki ilk uluslarası mahkemede tökezleyip kaldılar. Zorbalığa öyle bir alışmışlar ki...

Bu ne TOGG'un önüne koyulan bir taş ne de siyonistlerin oynadığı büyük bir oyun. Zamanın olunca nissan.com'u ziyaret et.

Screenshot_20210916-183512_Chrome.jpg

?

Konuyu doğru düzgün irdelemeyen arkadaşlar için bir içerik sunayım:

"Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), "togg.com" alan adı için bu adrese 2003 yılından beri sahip olan kişiye açtığı davayı kaybetti. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO), TOGG'un domaini "tersine" ele geçirmeye çalıştığını belirterek, şikayeti geri çevirdi."

Sene 2003. 2003 yılında alınmış bir alan adı için nasıl bir taş koyma, engel olma ya da haklı dava oluyormuş? 25 Haziran 2018 tarihinde kurulmuş bir firmayı alan adıyla engellemek isteyen FETÖ'cüler var değil mi? 😂

Bir ülke diğer ülkenin gelişmesini neden istesin? Elbette önüne engel koyacaklar. Bunu FETÖ ile nasıl bağladığını bilmiyorum ancak sanırım baya içli dışlısın FETÖ ile.

Yarın başlık açarsın:

"Ülkenin ekonomisi neden kötü?"
"PC fiyatları neden pahalı"
"Neden üretim yapmıyoruz?"
...

Ülke hakkında eleştiri yapmadan önce ülkenin yaptığı bir projenin önüne engel koyulmasına sevinmeyi kesin önce.
Düşünsenize: Canım sıkılmış, "kekespor.com" diye bir alan adını tarafıma geçiriyorum. Aradan 15 yıl geçiyor. Birileri gelip diyor ki: "Sen bu alan adını bana vereceksin. Çünkü ben "Kekespor" diye bir kulüp kurdum. Benim hakkım!". Böyle bir mantık olabilir mi? Olmaz.

İsim hakkını aldığı zaman "seve seve" olur.

Domain sahibi vermek istemezse kimse bir şey yapamaz. Türk şirketleri Türkiye'de hönk diyip istediğini alarak at koşturmaktan öyle bir zafer sarhoşu haline gelmiş olsa gerek ki ilk uluslarası mahkemede tökezleyip kaldılar. Zorbalığa öyle bir alışmışlar ki...

Bu ne TOGG'un önüne koyulan bir taş ne de siyonistlerin oynadığı büyük bir oyun. Zamanın olunca nissan.com'u ziyaret et.
nissan.com diye bahsettiğin sitenin sahibi Uzi Nissan. Adamın soy ismi olduğundan dolayı vermeme hakkı var.

Mahkemenin haklı bir yanı yok. Çocuk zihniyetiyle düşünmeyin. Ortada ismi "TOGG" olan bir şirketin olması bile alan adı davasını kazanması için yeterli bir sebep. Kaldı ki prototip araç halka ve tüm dünyaya tanıtılmış. ".com.tr" alan adı alınmış. Tamamen yerli bir projenin önüne koyulmaya çalışılan bir taştan başka bir şey değil. Eminim önümüzdeki süreçte alan adını da "seve seve" verecekler.

Bilmeyenler için; sizin resmi isminizi kullanarak bir site açılsa bile dava açarak alan adını geri alabiliyorsunuz.

Amerika'nın yerli bir projenin önüne taş koymasına sevinenlere de acıyorum. Maksat a partisi ya da b partisi değil. Baştaki gider bizim istediğimiz gelir. Tek bir tane devletimiz var. Aklınızı başınıza koyun tekrar düşünün.

Mahkeme haklı, bir alan adını istiyorsan gider sahibinden para ile alırsın ismimiz benziyor bunu bana verin demezsin, tescilli olması hiçbir şey değiştirmez tescillenen markanın ortada bir ürünü bile yok.

Amerika taş koymuş muş yıllar sonra mı akıllarına geldi web sayfasını yapmak? Kaç yıl yerli, miili diye kamuflajlı markasız arabalar tanıtıldı o zamandan beri alamamışlar mı? Boş milleyetçilik primi kasıyorsunuz, hiçbir mantığı yok yazdığınızın.

Amerika'nın yerli bir projenin önüne taş koymasına sevinenlere de acıyorum. Maksat A partisi ya da B partisi değil. Baştaki gider bizim istediğimiz gelir. Tek bir tane devletimiz var. Aklınızı başınıza koyun tekrar düşünün.
İstedikleri kadar uğraşsınlar isterlerse dünyanın en büyük otomobil markası olsunlar o alan adını sahibi ile anlaşmadan alamazlar. Alan adı 2003 de mi ne alınmış sen firma ismini oluştururken bakıcaktın bu alan adı alınmış mı alınmamış mı diye. Bu dağdan gelip bağdakini kovmak olur. En büyük örneği Tesla var. Tesla.com var. Tesla hali hazırda bir sürü araba üretirken bu alan adı onlara ait değildi Nicola Tesla ile ilgili bir blog sayfası gibi bir şey vardı sanırsam. Elon Musk milyonlar ödeyip zar zor sahibini ikna etti de aldı bu alan adını. Kısacası TOGG da milyonlar ödeyip alan adını alabilir. En başından akıl etseler ucuza kapatırlardı muhtemelen ama davalar filan gelince bir de araba üretirlerse üstüne kimse ucuza satmaz onu. Ben olsam ben de ucuza satmam.
TOGG'un burda haklı olabilmesi için araç takıldığı sıralarda başkası tarafından satın alınmış olması gerekliydi ama 15 yıl öncesinden satın alınmış. Adam kahin mi 15 yıl önceden tahmin edip alıcak.

Firmanın savunması saçma geldi bana isterse bir şey üretmesin yıllarca. Sonuçta resmi olarak kurulmuş. Biraz araştırdım davayı kazanan firma 2003 yılında kurumuş savunması mantıksız olsa da alan adını ilk alan o olduğu için haklı oluyor.

Bir ülke diğer ülkenin gelişmesini neden istesin? Elbette önüne engel koyacaklar. Bunu FETÖ ile nasıl bağladığını bilmiyorum ancak sanırım baya içli dışlısın FETÖ ile.

Yarın başlık açarsın:

"Ülkenin ekonomisi neden kötü?"
"PC fiyatları neden pahalı"
"Neden üretim yapmıyoruz?"
...

Ülke hakkında eleştiri yapmadan önce ülkenin yaptığı bir projenin önüne engel koyulmasına sevinmeyi kesin önce.
2003 yılında alınmış bir alan adından söz ediyoruz. Ortada TOGG yok. Yerli araba yok. Böyle bir olay yok.

Siz "gerçekten yetkin" bir kuruluşsanız öncesinde bu ismi seçerken her türlü etmeni de dikkate alırsınız. Ben yaptım oldu deyip sonra dış mihraklar, FETÖ, ülkenin gelişmesini istemiyorlar demek falan saçmalıktır.

Alın size Uganda. Yerli araba yapınca da dünyada seviyeniz yükselmiyor. Geçiniz bu tarz lafları.

Mahkeme haklı, bir alan adını istiyorsan gider sahibinden para ile alırsın ismimiz benziyor bunu bana verin demezsin, tescilli olması hiçbir şey değiştirmez tescillenen markanın ortada bir ürünü bile yok.

Amerika taş koymuş muş yıllar sonra mı akıllarına geldi web sayfasını yapmak? Kaç yıl yerli, miili diye kamuflajlı markasız arabalar tanıtıldı o zamandan beri alamamışlar mı? Boş milleyetçilik primi kasıyorsunuz, hiçbir mantığı yok yazdığınızın.

Dostum nereden biliyorsun yıllardır bu ismin düşünüldüğünü? togg.com alan adı 2003 yılında alınmış. O zamanlarda bu isim düşünülmediğinden olabilir mi? Ayrıca 2018'den beri peşine düşülmediğini nereden biliyorsun?

Yazdıklarım hakkında mantıksız yorumu yapmanız için önce karşı tezinizi doğrulamanız lazım.
Alın size Uganda. Yerli araba yapınca da dünyada seviyeniz yükselmiyor. Geçiniz bu tarz lafları.

Yerli araba yapınca yükseliyor demedik zaten okuduğunu anlamakta zorlu çeken arkadaşım. En azından bir şeyler üretelim dedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı