TOGG, "togg.com" alan adı için açtığı davayı kaybetti

Yerli otomobil üretimi için 28 Haziran 2018'de Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu Holding ve TOBB tarafından bir şirket kuruldu biliyorsunuz. 2022 yılının sonunda da seri üretime geçilmesi bekleniyor.

TOGG, "togg.com" için ABD'de dava açtı. Mahkeme TOGG'u haksız buldu. Gerekçede de "TOGG 2018'de kurulmasına rağmen hiçbir faaliyeti olmadığını, hiçbir ürününün olmadığını, hiçbir şey üretmediğini, hiçbir şey satmadığı" gerekçesiyle TOGG'un isteğini reddetti.

Aslında mahkeme de haklı. Sonuçta ortada daha araba yokken alan adı isteğini reddeder. Kurulalı 3 yıl oldu, ortada henüz araba yok. Olmayınca da talebi reddedildi doğal olarak.

Yerli araba yapınca yükseliyor demedik zaten okuduğunu anlamakta zorlu çeken arkadaşım. En azından bir şeyler üretelim dedim.
Kelime oyunlarını bırakın. İlk mesajınızda "bu bir taş koymadır" edaları var. Kim kime taş koymuş? Seneler öncesinden alınmış bir alın adı var. Hak ve sahiplik durumu ortada.

Savunduğunuz "Güçlü Türkiye" nidalarından önce: Büyük bir kuruluş alan adını da dikkate alarak isim seçer. Ben TOGG'um. Herkes bana biat edecek diye bir olay yok.

Sonraki mesajlarınıza da cevap vermeyeceğim. 2003 yılında alınmış bir alan adı için hak sahibindedir. Bu global şekilde sonuca bağlanmış zaten.

Son düzenleme:
Dostum nereden biliyorsun yıllardır bu ismin düşünüldüğünü? togg.com alan adı 2003 yılında alınmış. O zamanlarda bu isim düşünülmediğinden olabilir mi? Ayrıca 2018'den beri peşine düşülmediğini nereden biliyorsun?

Yazdıklarım hakkında mantıksız yorumu yapmanız için önce karşı tezinizi doğrulamanız lazım.

Yazdığın yazının mantıksız olduğu şu verdiğin cevapdan belli zaten. Bir isme karar kılmadan önce nasıl o isme kayıtlı başka bir şirket var mı diye bakıyorsan, site kuracaksan domain içinde bakman gerekir. Baktın zaten alınmış, gidersin sahibinden satın alırsın adam satmazsada yapabileceğin hiçbir şey yok, kafana göre insanların 15 yıl öncesinden sahip olduğu mala çökemezsin.

2018'den beri peşine düşülmedi diye bir şey nerede yazmışım?

Edit:
nissan.com diye bahsettiğin sitenin sahibi uzi Nissan. Adamın soy ismi olduğundan dolayı vermeme hakkı var.

Ayrıca bu da "the Office of george gould" yine alan kişinin adıyla ilişkili.

Ya Amerika taş koymuş ne ya :D.

Yerli araba yapınca yükseliyor demedik zaten okuduğunu anlamakta zorlu çeken arkadaşım. En azından bir şeyler üretelim dedim.

Üretmek için icraat yapmamız lazım, ama sözde değil, işte. Ülkenin önüne taş koyuyorlar falan, hepsi bahane.

Mahkemenin haklı bir yanı yok. Çocuk zihniyetiyle düşünmeyin. Ortada ismi "TOGG" olan bir şirketin olması bile alan adı davasını kazanması için yeterli bir sebep. Kaldı ki prototip araç halka ve tüm dünyaya tanıtılmış. ".com.tr" alan adı alınmış. Tamamen yerli bir projenin önüne koyulmaya çalışılan bir taştan başka bir şey değil. Eminim önümüzdeki süreçte alan adını da "seve seve" verecekler.

Bilmeyenler için; sizin resmi isminizi kullanarak bir site açılsa bile dava açarak alan adını geri alabiliyorsunuz.

Amerika'nın yerli bir projenin önüne taş koymasına sevinenlere de acıyorum. Maksat A partisi ya da B partisi değil. Baştaki gider bizim istediğimiz gelir. Tek bir tane devletimiz var. Aklınızı başınıza koyun tekrar düşünün.

nissan.com'u örnek veren arkadaşlar için ise gitsinler sahibinin soy ismine baksınlar. Soy ismi olduğu için vermemekte hakkı var. Ancak isim hakkı alındığında vermeme şansları yok.
4 yıldır ortada araba bile yok. togg adresi ise 18 yıl önce alınmış bir adres. 18 yıldır aktif olan bir şirketin elinden o adresi alacaklarını ve 4 yıldır inaktif bir... şeye vereceklerini hiç sanmıyorum.

Karar doğru. Daha elinde ürün olmadan "aha ben marka kurdum, sitenin adını bana verin" ne demek? O sitenin sahibine haksızlık olur en başta, istediğin kadar büyük yatırımın olsun. Hem site adının bir olayımı kaldı bu devirde. Instagram, Twitter, Facebook mavi tikini alır oturursun aşağı.

Mahkemenin haklı bir yanı yok. Çocuk zihniyetiyle düşünmeyin. Ortada ismi "TOGG" olan bir şirketin olması bile alan adı davasını kazanması için yeterli bir sebep. Kaldı ki prototip araç halka ve tüm dünyaya tanıtılmış. ".com.tr" alan adı alınmış. Tamamen yerli bir projenin önüne koyulmaya çalışılan bir taştan başka bir şey değil. Eminim önümüzdeki süreçte alan adını da "seve seve" verecekler.

Bilmeyenler için; sizin resmi isminizi kullanarak bir site açılsa bile dava açarak alan adını geri alabiliyorsunuz.

Amerika'nın yerli bir projenin önüne taş koymasına sevinenlere de acıyorum. Maksat A partisi ya da B partisi değil. Baştaki gider bizim istediğimiz gelir. Tek bir tane devletimiz var. Aklınızı başınıza koyun tekrar düşünün.

nissan.com'u örnek veren arkadaşlar için ise gitsinler sahibinin soy ismine baksınlar. Soy ismi olduğu için vermemekte hakkı var. Ancak isim hakkı alındığında vermeme şansları yok.
Önümüze taş koymak için alan adını alıyorlar demi koptum burada. 🤣🤣🤣🤣

Amerika'nın yerli bir projenin önüne taş koymasına sevinenlere de acıyorum. Maksat a partisi ya da b partisi değil. Baştaki gider bizim istediğimiz gelir. Tek bir tane devletimiz var. Aklınızı başınıza koyun tekrar düşünün.

Ben para dökeyim domain alayım adam gelsin elinde ürün olmamasına rağmen "bu benim markam domain artık benim" desin ve dava açsın. Yahu güldürdün beni, Allah'da seni güldürsün.

@Mirac Selim, 3 senedir ortada bir araba yok. Üretimin hızlanması gerekmiyor mu?
Lexus LFA'nın ilk prototipi 2003'te üretilirken aracın siparişleri 2009'da başladı. Bir araç ve o aracı üreteceğin platformu geliştirmek öyle kolay bir şey değil, senin şu an bindiğin araçların çıktığı üretim platformu en az yarım asırlık tecrübe ve temeller üzerinde ve milyarlarca dolar Ar-Ge ile kurulu.
Ayrıca fabrika olayını da unutmamak lazım, TOGG'un şu an fabrikası hala inşaattayken LFA dünyadaki en büyük araba üreticilerinden birinin çatısı altında her imkan sağlanarak geliştiriliyordu.

Son düzenleme:

Bilgi sahibi olmadan, araştırmadan bizi çocuk zihniyetli olmakla suçluyorsunuz. Davaya konu yasa gayet açık:

6.2 Substantive Issues​

Paragraph 4(a) of the Policy provides that the Complainant must prove each of the following elements:

(i) the disputed domain name is identical or confusingly similar to a trademark or service mark in which the Complainant has rights; and

(ii) the Respondent has no rights or legitimate interests in respect of the disputed domain name; and

(iii) the disputed domain name has been registered and is being used in bad faith.

Kısaca, bir alan adını dava ile alabilmek için aşağıdaki 3 durum aynı anda gerçekleşmeli:
a) davaya konu alan adının, davacının haklarına sahip olduğu bir isim ile aynı veya karışıklığa sebep olacak kadar benzer olması.
b) davalının alan adına dair hiçbir hakkı veya meşru ilgisi olmamalı
c) söz konusu alan adı, kötü niyet ile kaydedilmiş ve kullanılıyor olmalı.

A maddesini sağlıyorsun. Tamam. Ama söz konusu şirket "The Office of George Gould", yani TOGG ismiyle 2003'te kurulmuş, alan adı da en geç 2014'ten beri ellerindeymiş zaten. B ve C maddelerini sağlamıyorsun. Mahkeme %100 haklı bir karar vermiş. Açılan davaya konu yasayı bile mi bilmeden açılmış bu dava gerçekten anlamıyorum.

Geri
Yukarı