TOKİ depreme dayanıklı mı?

Merhaba Elazığ'da yaşıyoruz ve son zamanlarda deprem derdiyle uğraşıyoruz. Başta depremden ölen kardeşlerimizin yakınlarına baş sağlığı enkaz altındaki insanların da minimum kayıpla çıkmasını diliyorum. Konumuza gelirsek evimiz 2020 Elazığ depremi sonrası inşa edilmiş deprem konutu. 1 yıldır oturuyoruz. Bu zamana kadar orta dereceli depremler oldu genel olarak (4-5 büyüklüğünde).son 2 7.5 civarındaki iki depremde evimiz çok sallandı (son kattayız) fakat evde çatlak falan yok. Sorum şu bina yorulmuş mudur? Yine büyük bir deprem olsa yıkılma ihtimali var mıdır? Dışarısı soğuk gidecek çok yerimiz yok o yüzden evde kalmak zorundayız.

Fore kazık ve sismik izalatör ile yapılan TOKİ yok ama radye temel ve C80 hazır beton ile yapıldıysa endişe duymayın.

Merhaba Elazığ'da yaşıyoruz ve son zamanlarda deprem derdiyle uğraşıyoruz. Başta depremden ölen kardeşlerimizin yakınlarına baş sağlığı enkaz altındaki insanların da minimum kayıpla çıkmasını diliyorum. Konumuza gelirsek evimiz 2020 Elazığ depremi sonrası inşa edilmiş deprem konutu. 1 yıldır oturuyoruz. Bu zamana kadar orta dereceli depremler oldu genel olarak (4-5 büyüklüğünde).son 2 7.5 civarındaki iki depremde evimiz çok sallandı (son kattayız) fakat evde çatlak falan yok. Sorum şu bina yorulmuş mudur? Yine büyük bir deprem olsa yıkılma ihtimali var mıdır? Dışarısı soğuk gidecek çok yerimiz yok o yüzden evde kalmak zorundayız.
IMG_20230207_132251.jpg

Bu belki işinize yarar hocam.

Dostum inşaat işindeyim. Şunu söyleyeyim bende TOKİ'de oturuyorum dayanıklıdır lâkin temeller eski stil temel anlayabilceğin şekilde. Eğer yapı dağdaysa korkmana gerek yok ama değilse önlem alıp tetikte durmak faydalıdır. Diğer yorumlarda gördüm c80 filan ama yanlış Türkiyede max c50 kullanılıyor. Bina yorulması diye bir şey yoktur. Kirişlerde büyük çatlaklar yoksa depreme dayanmaya devam eder. Yok 3 cmden büyük çatlak varsa o zaman artçcı depremler yavaş yavaş binayı yormaya başlar.

Dostum inşaat işindeyim. Şunu söyleyeyim bende TOKİ'de oturuyorum dayanıklıdır lâkin temeller eski stil temel anlayabileceğin şekilde. Eğer yapı dağdaysa korkmana gerek yok ama değilse önlem alıp tetikte durmak faydalıdır. Diğer yorumlarda gördüm C80 filan ama yanlış Türkiye'de Max C50 kullanılıyor. Bina yorulması diye bir şey yoktur. Kirişlerde büyük çatlaklar yoksa depreme dayanmaya devam eder. Yok 3 Cm'den büyük çatlak varsa o zaman artçcı depremler yavaş yavaş binayı yormaya başlar.

Değerli yorumun için teşekkür ederim. Bundan önce yapılan binamızın yıkılmama sebebi yerin kayalık gibi olmasaydı. Ayrıca bizim evde komşularda ve apartmanda çatlak veya dış hasar yok.

Değerli yorumun için teşekkür ederim. Bundan önce yapılan binamızın yıkılmama sebebi yerin kayalık gibi olmasaydı. Ayrıca bizim evde komşularda ve apartmanda çatlak veya dış hasar yok.
bak dostum bende tokide oturuyorum. istanbul tuzladayım, depremde en çok etkilenecek yerlerden biri. inan ki burda ki tokileri görsen dışardan dökülüyo çok kötü durumda gibi. ama betonu ciddi anlamda çok çok sağlam. biz evin bazı yerlerine tadilat yaptırdık, banyo ve koridorda delinmesi gereken yerler vardı ve ustalar delemedi duvarı o kadar sağlam. aynı zamanda duvarları perde duvar şeklinde yaptıkları için bina depremlerde esner ve en az hasarı alır. ayrıca temelide sağlamdır bide kayalık yerlere inşa edildiğini düşünürsek korkmana gerek yok. artçı depremlerinde binayı yorduğunu vs. sanmıyorum. ve yakın zamanda olan K. Maraş depreminde biliyosun 10 ili vurdu, 10 ildeki toplam toki sayısı 130.700 civarı ve 1 tane bile toki binası yıkılmadı. aynı şekilde van depreminde de. yani korkmana gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı