Toplum İçine Çıkma Korkusu ve İnsanlarla Rahat Konuşamamak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

AnadoluFPS

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, herkese iyi günler. Ben oldum olası insan içinde rahat edemiyorum. Mesela bir mekana gidip yemeğimi yiyemiyorum. Çekiniyorum en ufak şeylerden. İnsanlarla konuşurken birileri beni boğazlıyor gibi hissediyorum. Anlaşılmayan sözcükler söyleyebiliyorum. Ve bu durum beni çok rahatsız ediyor. Neler yapmalıyım bu sorunum ile ilgili? Ve bu yaşadığım durum neyin nesi? Adı sanı var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu gibi durumda insanların sana vereceği tavsiyeler seni yanlış yönlendirebilir. Psikiyatri desteği almanda fayda görüyorum.

Katılıyorum.

Merhaba, herkese iyi günler. Ben oldum olası insan içinde rahat edemiyorum. Mesela bir mekana gidip yemeğimi yiyemiyorum. Çekiniyorum en ufak şeylerden. İnsanlarla konuşurken birileri beni boğazlıyor gibi hissediyorum. Anlaşılmayan sözcükler söyleyebiliyorum. Ve bu durum beni çok rahatsız ediyor. Neler yapmalıyım bu sorunum ile ilgili? Ve bu yaşadığım durum neyin nesi? Adı sanı var mı?

Merhaba. Yaşadığınız sorunun tek sorun olduğunu bilmiyoruz. Kompleks bir durum olabilir, tetikleyen etkenler olabilir. Genelde insanların yanlış değerlendirdiği noktalar olur bu gibi durumlarda. Bu size piyango gibi çekilişle verilen bir durum değil. Tamamen hormonlardan veya vücudun nörolojik temelinden kaynaklanıyor. Genetik faktörler de büyük pay sahibidir. Dolayısıyla ruhani ya da kişisel çabalarla değil; bir uzmanın gözetiminde tedavi edilmesi çok daha sağlıklı olur. Kendinizi rahatsız etmeyin. Her sorunun bir çözümü vardır, yeter ki olumlu yaklaşın. Geçmiş olsun, üstesinden geleceğinize inanıyorum.

Doktor veya tıp ile ilgili pek bir bilgim yok. Ben de bazı psikolojik sorunlar yaşamıştım. Sürekli ilerde yapacağım konuşmaları düşünüyor, her cevaba göre kendimi hazırlıyordum. Gece kalkıp istemsizce pencereleri, ocağı kontrol ediyordum. Sürekli de bir şeyi satın almadan önce de tasarımına bakıp hoşuma gidiyorsa alıyordum. Üstüne gitmeye çalıştım, savaşmaya çalıştım ama yapamadım. Ama şu an onunla yaşamayı öğrendim diyebiliriz. Aynısını eğer hastalık ileri düzeyde değilse sana da tavsiye edebilirim. Eğer onunla yaşamayı öğrenirsen bir hastalık sana büyük artılar verebilir. Ben de bunu avantaja çevirip yaşamayı öğrendim.

Son olarak söylemek istiyorum. Eğer hastalığın çok ileri düzeyde değilse bunları uygulayabilirsin. Aksi takdirde kesinlikle bir psikoloğa görünmelisin.

Bu soruna Sosyal Fobi deniyor. Doktorluk bir durum değil insan içerisine çıkmaya çalış, arkadaş ortamlarına katıl, kalabalık yerlere git espriler yap ortamda az da olsa sohbetlere katılmaya çalış kendi fikirlerini beyan et bu sorunu ileriki zamanlarda aşarsın eminim.

Bu soruna Sosyal Fobi deniyor. Doktorluk bir durum değil insan içerisine çıkmaya çalış, arkadaş ortamlarına katıl, kalabalık yerlere git espriler yap ortamda az da olsa sohbetlere katılmaya çalış kendi fikirlerini beyan et bu sorunu ileriki zamanlarda aşarsın eminim.

O iş o kadar basit değil. Zaten en başta saydığınız eylemleri yapmasını engelleyen bir sorun var ortada. Yani önce bir eyleme teşebbüs edip başarısız olma söz konusu değil. Niyetiniz iyidir mutlaka ancak yanlış yönlendirdiğinizi düşünüyorum.

Birkaç tane arkadaşınla sokak ortasında müzik açıp halay çekmeyi deneyin. Sorun çözülür muhtemelen. (y) :uyan:

Yapacağın ilk iş bilgisayar ve face türü hesaplarını bir kenara uzunca 1/3 sene bir tarafa bırakıp dışarıda sosyal hayat kurduğunda bu sorunun çözülecektir. Örneğin arkadaş veya kuzen türü akrabalarınla takılarak bu durumunu yenebilirsin. PC başından ayrılmayan ve sosyal medyanın gerçek sosyalleşme alanı olduğunu varsaydığınız için bu durum oluyor. Başlangıç olarak dediğimi yapabilirsin. Boşa psikoloğa gitmene gerek yok gereksiz ilaçlar verecektir.

Yapacağın ilk iş bilgisayar ve face türü hesaplarını bir kenara uzunca 1/3 sene bir tarafa bırakıp dışarıda sosyal hayat kurduğunda bu sorunun çözülecektir. Örneğin arkadaş veya kuzen türü akrabalarınla takılarak bu durumunu yenebilirsin. PC başından ayrılmayan ve sosyal medyanın gerçek sosyalleşme alanı olduğunu varsaydığınız için bu durum oluyor. Başlangıç olarak dediğimi yapabilirsin. Boşa psikoloğa gitmene gerek yok gereksiz ilaçlar verecektir.

Müthişsiniz gerçekten. Bravo.

Çok teşekkür ediyorum herkese. Aslında çok sosyal medya kullanan biri değilim. Sadece Facebook hesabım var ve kullanma amacım haberleşmek ve bilgi sahibi olmak. Sayfaları filan takip ediyorum o kadarcık. İnternette çok rahatım. Hayatımda kurmadığım cümleleri ilk defa internette kuruyorum. Samimi söylüyorum şu yazdıklarımı size yüz yüze iken söyleyemem. Sokağa çıkıp biraz üstüne gitmeyi düşünüyorum. Tekrardan herkese çok teşekkürler öneri ve yorumlarınız için.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı