Toplumda neden animeye karşı ön yargı var?

• Konuyu başlatan Yuu
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 301
  • Görüntüleme 26B
Animeleri izlemeyi seven biri olarak söylemeliyim ki anime kesinlikle çizgi filmdir. Bir içeriğin çizgi film olmasındaki etkenler kime ve hangi yaş grubuna karşı hitap ettiği değil, o içeriğin nasıl oluşturulduğudur.

Animeler her bir karenin kağıda çizilmesiyle(Günümüzde bilgisayardan da faydalanılıyor.) oluşturulur. Bu yüzden de çizgi film deriz.

Anime nefretçilerinin çocuklar için olduğunu belirterek dalga geçmek için "Anime çizgi filmdir." takısının kullanılması ve anime hayranlarının da bunu hakaret olarak görüp "Anime çizgi film değil!" söylemleri her iki taraf için de akıl karı değildir.

Özetlemek gerekirse anime çizgi filmdir ancak hitap ettiği yaş grubu dolayısıyla değil üretim şekli dolayısıyla çizgi filmdir. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Animeleri izlemeyi seven biri olarak söylemeliyim ki anime kesinlikle çizgi filmdir. Bir içeriğin çizgi film olmasındaki etkenler kime ve hangi yaş grubuna karşı hitap ettiği değil, o içeriğin nasıl oluşturulduğudur.

Animeler her bir karenin kağıda çizilmesiyle(günümüzde bilgisayardan da faydalanılıyor.) Oluşturulur. Bu yüzden de çizgi film deriz.

Anime nefretçilerinin çocuklar için olduğunu belirterek dalga geçmek için "anime çizgi filmdir." takısının kullanılması ve anime hayranlarının da bunu hakaret olarak görüp "anime çizgi film değil!" söylemleri her iki taraf için de akıl karı değildir.

Özetlemek gerekirse anime çizgi filmdir ancak hitap ettiği yaş grubu dolayısıyla değil üretim şekli dolayısıyla çizgi filmdir. Umarım açıklayıcı olmuştur.
29 sayfayı da okudum herkes "anime çizgi filmdir." diyor. Çizgi film olup olmaması önemli değil önemli olan animelere karşı boş bir ön yargı oluşması.

d19309b57a7c7ff14c5fa5596217988e.jpg

Japonlara özenmeye başladı Türkler. Japon çizgi filmi demek anime. "Siz Koreli değil, Türk çocuklarısınız!". İşte bunu duyduktan sonra Korelilere özenenlerin, Japonlara özendiğini gördüm. Anime karşıtı mı oldum. Sayılır. Kültürel yozlaşma var. Animelere duygularınızı düşüncelerinizi aktarabilirsiniz. Bunda sıkıntı yok. Arkadaşınız animeci olabilir veya sevdiğiniz birisi. Ben bunlara empati kuruyorum fakat kültürel yozlaşma yüzünden karşıtı oldum. Ondan önce ön yargılarım kırılmıştı çoktan hem de izleyenlere karşı büyük bir saygım vardı. Portal gibi kanallar bu ön yargıları kırıyor. Zaten ben çoktan çizgi film olduğunu biliyordum. Hem de izliyordum çocukken, transformers gibi. Fakat şimdilerde aydın kişilerin anime karşıtı olduğunu görünce, bende düşündüm, acaba hata mı yapıyorum ? Popüler kültürün mü etkisindeyim ? Yani benim ön yargılarım yok fakat özenenleri sevmiyorum. Ön yargılara tamamen karşıyımdır. Hem de animelere karşı ön yargılı olmanın, hiç bir anlamı yok. Uzaktan akraba olduğumuz millete niye özeniyoruz ? Animelere özenen kesimin büyük bir çoğunluğu, Türkün özü nedir onu bilmiyor! Türkçü olmamaya çalışıyordum eskiden, ister istemez oldum. Tarihini bilmeyen insanlar, kolay kandırılır. Senin hiç mi hatan yok? Chrome kullanmam zaten hata fakat ben dual boot kullanıyorum, yani buralara pek girmiyorum. Hiç mi Anime izlemeyen arkadaşın yok ? Var fakat yüzüne direk söylemedim. İlgisizmişim gibi davranıyorum. İzlesin bence iyi bir şey fakat özenmesin.

Son düzenleme:
Ya aslında anime'ye olan ön yargının sebebi de biraz animeci'ler. Ben nerede animeci kız görsem uzaklaşmaya çalışıyorum mesela. Ama bu dediğim şey anime izleyen kızlar değil. Hayatı anime olan kızlar. Arkadaşlar izleyebilirsiniz normal bir şey fakat bunu herkese yansıtma gerekliliği neden duyuyorsunuz. Adam sosyal'de kalkmış anime kızına aşık oldum ne yapmam gerekiyor diye konu açmış en basitinden.

Yeni konular

Geri
Yukarı