Toprak ile temas halinde elektrik çarpması

İşin teknik ve kuramsal kısmı o kadar basit değil ama bahsettiğiniz durumda siz iletken görevi göreceksiniz ve toprak nötrleme görevi görecek lakin bahsettiğiniz kısır döngü olması için elektriğin sonsuz bir kaynakla kesintisiz iletilmesi gerekiyor ki öyle olsa bile vücudunuz buna ne kadar dayanabilir?
Aslında bu konuya varmaya çalışıyordum. Toprak teması halindeyken ev prizinden çarpılırsak kesintisiz elektrik olacağından dolayı kül olana kadar devam edecektir. Ama diğer arkadaşın da dediği 220V refleksle kurtulunabilir.

Peki diyelim ki toprağa temas halinde ev prizinin içine metal çubuk soktuk ve akıma kapıldık. -tabii ki de bilinçli halde böyle bir şey yok. Sadece bilgi öğrenme amaçlı. :)- Bizi herhangi bir aile bireyi yoksa ne gibi sistemler kurtarabilir. Sigorta atması belli akım üstünde gerçekleşiyor mesela benim bildiğim kadarıyla. Siz nasıl düşünüyorsunuz?

Kaçak akım rolesi sizi kurtarır. Daire içinde kullanılan kaçak akım roleleri 30mA faz ve nötr arası dengesizlik sonucu sigorta görevi görerek atar. Tabii ki uygulanabilmesi için doğru topraklama tesisatı olması şartı mevcut.

Aslında bu konuya varmaya çalışıyordum. Toprak teması halindeyken ev prizinden çarpılırsak kesintisiz elektrik olacağından dolayı kül olana kadar devam edecektir. Ama diğer arkadaşın da dediği 220V refleksle kurtulunabilir.

220v gerilimden refleks ile kurtulamazsınız.
Tabii ki 220v denmesinin bir nedeni var ev elektriğine çarpılan herkes 220v ile çarpılmaz. Evet şebeke 220v fakat çarpılan kişi toprağa ne kadar iyi temas ediyor ise o kadar yüksek voltaj ile çarpılır. Tam 220v ile çarpılması için insanın toprakla iletiminde 0 ohm direnç olması gerekir. Bu neredeyse imkansız ama direnç ne kadar düşük olur ise çarpılma o kadar kuvvetli olur. Yani direk topraklama çubuğundan gelen bir iletkene değmek ile bina kat betonuna değmek arasında çok fark var dolayısı ile bu iki farklı cisme temas edip çarpılan insanlar farklı şiddet ile çarpılırlar.

@browncwby
Refleksle kurtulamazsınız. Gerilim çarpılmak için bir araçtır ama sizin canınıza okuyan akımdır. 220V da affetmez. En sinsi gerilim olarak da görülür hatta.
Tabii ki hiç hafife alınacak değer değil ama bir hikayemi anlatayım size. Sabah 7'de uyku sersemliği eşliğinde okula gitmek için uyandım. Telefonumun şarj aleti amerikan prizi ve ucunda dönüştürücü var. Telefonum şarj olmuştu ve şarj aletini prizden çektiğim gibi dönüştürücünün vidası gevşediği için iç kısmındaki metal uçlar prizin içinde kaldı. Resmen yukarıda örnek verdiğim prize metal çubuk sokma olayı gibi. Ben de uyku sersemliği tabi seri bi şekilde metal ucu tutup prizden çekeyim dedim ve ilk uyandırma servisimi tatmış oldum. Resmen tertemiz 220V :) Çok değişik bir histi içim titredi resmen.
220v gerilimden refleks ile kurtulamazsınız.
Tabii ki 220v denmesinin bir nedeni var ev elektriğine çarpılan herkes 220v ile çarpılmaz. Evet şebeke 220v fakat çarpılan kişi toprağa ne kadar iyi temas ediyor ise o kadar yüksek voltaj ile çarpılır. Tam 220v ile çarpılması için insanın toprakla iletiminde 0 ohm direnç olması gerekir. Bu neredeyse imkansız ama direnç ne kadar düşük olur ise çarpılma o kadar kuvvetli olur. Yani direk topraklama çubuğundan gelen bir iletkene değmek ile bina kat betonuna değmek arasında çok fark var dolayısı ile bu iki farklı cisme temas edip çarpılan insanlar farklı şiddet ile çarpılırlar.
Anladım o zaman anlattığım olayda tertemiz 220V almamış da olabilirim :)

@OtoburPirana

Şebeke gerilimi faz-toprak değeridir. Direnç değişimi ile akım miktarı değişir. Yalıtkan bir halı, yalıtkan bir bot ve AG eldiven ile temas etsem bile gerilim farkı aynı kalır. Akıma olan zorluğum artar sadece. Üzerimden akım geçemeyeceği için çarpılmam ama gerilim 220V olarak kalır. Onu azaltmış olmam.

Tabii ki hiç hafife alınacak değer değil ama bir hikayemi anlatayım size. Sabah 7'de uyku sersemliği eşliğinde okula gitmek için uyandım. Telefonumun şarj aleti amerikan prizi ve ucunda dönüştürücü var. Telefonum şarj olmuştu ve şarj aletini prizden çektiğim gibi dönüştürücünün vidası gevşediği için iç kısmındaki metal uçlar prizin içinde kaldı. Resmen yukarıda örnek verdiğim prize metal çubuk sokma olayı gibi. Ben de uyku sersemliği tabi seri bi şekilde metal ucu tutup prizden çekeyim dedim ve ilk uyandırma servisimi tatmış oldum. Resmen tertemiz 220V :) Çok değişik bir histi içim titredi resmen.

Bu çarpılma olayında faz ve nötr e aynı anda dokunmuş olsaydınız olay çok daha farklı olurdu. Benim tahminim bir eliniz faz a değdi diğer eliniz de duvara veya ayağınız yere değdi. Yani topra ile aranızda büyük bir direnç mevcut bu yüzden hafif çarpıldınız.

Ben bir keresinde faz ve nötr e aynı anda tutuldum neyse ki üzerine çıktığım tabure kırıldı ve düşerek kurtuldum. Çünkü tam çarpılma anında herhangi bir kasınızı kontrol edemiyorsunuz.
@OtoburPirana

Şebeke gerilimi faz-toprak değeridir. Direnç değişimi ile akım miktarı değişir. Yalıtkan bir halı, yalıtkan bir bot ve AG eldiven ile temas etsem bile gerilim farkı aynı kalır. Akıma olan zorluğum artar sadece. Üzerimden akım geçemeyeceği için çarpılmam ama gerilim 220V olarak kalır. Onu azaltmış olmam.

Doğrudur.
Teknik olarak aynı voltaj ile çarpılsalar bile akım farkından dolayı direk kabloyu tutan ile betondan toprak alan kişinin çarpılma şiddetleri çok farklı olacaktır, asıl değinmek istediğim nokta burası.

Fizik dersi elektrostatik konusunda topraklama hakkında şöyle bahsediliyor. "Bir cisim üzerindeki elektrik yükünün nötürleninceye kadar toprakla yük alışverişinde bulunmasıdır." diye belirtiyor. Aynı zamanda iki cisim birbirine dokunduğunda iki cisminde yükleri eşitlenene kadar yük alışverişi devam eder bilgisi de mevcut. Bu iki bilgiye dayanarak aklıma şu soru takıldı. Eğer ki vücudumuz toprağa temas halinde iken elektrik çarpılmasına uğrarsak vücudumuza geçen yük sürekli olarak hem toprakla nötürlenmeye çalışacağı için hem de bizi çarpan elektrik vücudumuzu sürekli olarak yükleyeceği için kısır döngüye girer ve kül olana kadar elektrik akımı devam mı eder?

Kül olana kadar değil, elektrik kesilene kadar devam eder : ) Ve evet sigorta atmaz. Kısa devre haricinde sigorta atması için akımın yükselmesi yani elektriği kullanan maddenin cihazın elektriğe sigorta amperinin karşılayamayacağı şekilde yüklenmesi ve sigortanın amperinin bu akım karşısında zayıf kalması karşısında atar.

Bu arada çokça elektrik akımından kurtuldum. Bir defasında elektrik akımının geçtiği ıslak bir zemin üzerindeki kaçak yapan kabloya basmıştım hala nasıl kurtulduğuma inanamıyorum şantiye sahasında. Dahası şantiyelerde hiç işim olmadığı halde belki 10 defa elektrik çarpması yaşadım.

Bir ara bundan 4-5 yıl önce direkt kofradan (sakın siz denemeyin) kablo çekmeye çalışırken kofrayı patlattım. Çünki yanlışlıkla artı eksi uçlarını birbirne bağlamıştım.:) Patlamadan sonra parmaklarım kapkara oldu. Ondan sonra en ufak bir problemde elektrikçimizi çağırır oldum. İnsanın kendi firması olunca her bir şeye karışmak gibi bir hakkı olduğunu düşünüyor özellikle yurdum insanı

Bizim teknoparka bir makine kurmak için yurtdışından gelen bir ekip kabloyu fişe takmak için elektirikçimizi çağırıyorlardı. Başkasının takmasına izin vermiyorlardı. Ampül patlasa biz değiştirmiyoruz işimiz değil diyorlardı.

Türkiyedeki iş güvenliğinin hazin durumu ortada. Herkes işi olsun olmasın her işe karışıyor. Bir şey olmaz abi atasözümüz bile var Bir sene önce bir çalışanımız totemin içinde elektrik akımına kapılıp hayatını kaybetti. Aşağıdan bir başka çalışan kabloya yanlışlıkla totemin içinde kimsenin olmadığını düşünerek elektrik vermesi sonucu. İş hayatına atıldığınızda sakın elektriğe ellemeyin

@OtoburPirana @Taptic
Siz çok değerli bilgiler biliyorsunuz. Ben fizik konularına çok meraklıyımdır. Öğrenmesi çok da hoşuma gidiyor. Özellikle hareket yasalarına baya ilgiliyim. Elektrik ise zorlandığım bir konu ama bu alanda da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Ama bu elektrik konusunda çok değişik terimler var ve bence yüksek zeka gerektiren de bir konu. Bazı arkadaşların anlattığı şeyleri anlamadım mesela. Terimleri çok olan bir konu.
Kül olana kadar değil, elektrik kesilene kadar devam eder : ) Ve evet sigorta atmaz. Kısa devre haricinde sigorta atması için akımın yükselmesi yani elektriği kullanan maddenin cihazın elektriğe sigorta amperinin karşılayamayacağı şekilde yüklenmesi ve sigortanın amperinin bu akım karşısında zayıf kalması karşısında atar.

Bu arada çokça elektrik akımından kurtuldum. Bir defasında elektrik akımının geçtiği ıslak bir zemin üzerindeki kaçak yapan kabloya basmıştım hala nasıl kurtulduğuma inanamıyorum şantiye sahasında. Dahası şantiyelerde hiç işim olmadığı halde belki 10 defa elektrik çarpması yaşadım.

Bir ara bundan 4-5 yıl önce direkt kofradan (sakın siz denemeyin) kablo çekmeye çalışırken kofrayı patlattım. Çünki yanlışlıkla artı eksi uçlarını birbirne bağlamıştım.:) Patlamadan sonra parmaklarım kapkara oldu. Ondan sonra en ufak bir problemde elektrikçimizi çağırır oldum. İnsanın kendi firması olunca her bir şeye karışmak gibi bir hakkı olduğunu düşünüyor özellikle yurdum insanı

Bizim teknoparka bir makine kurmak için yurtdışından gelen bir ekip kabloyu fişe takmak için elektirikçimizi çağırıyorlardı. Başkasının takmasına izin vermiyorlardı. Ampül patlasa biz değiştirmiyoruz işimiz değil diyorlardı.

Türkiyedeki iş güvenliğinin hazin durumu ortada. Herkes işi olsun olmasın her işe karışıyor. Bir şey olmaz abi atasözümüz bile var Bir sene önce bir çalışanımız totemin içinde elektrik akımına kapılıp hayatını kaybetti. Aşağıdan bir başka çalışan kabloya yanlışlıkla totemin içinde kimsenin olmadığını düşünerek elektrik vermesi sonucu. İş hayatına atıldığınızda sakın elektriğe ellemeyin
Çok haklısınız. Allah korusun bu tür kazalardan. Haddimize düşmeyen işlere de kalkışmamak lazım

Hayır. O bambaşka bir durum evde ki topraklama ile olması halinde işin içine çok fazla etmen girer. Ben dediğinizi daha direkt temas hali olarak, diğer etkenler sabitmiş gibi düşündüm. İşin içine trafo, elektrik sayacı, sigorta, priz vs. girerse işler çok karışır. En basitinden prizden aktarılan topraklama ile prizin size aktardığı elektriğin topraklanması benzer olsa da tam olarak aynı mantıkta işlemiyor ayrıca priz ve tesisatın parça kalitesi/durumu gibi durumda var. (oksitlenme cabası :( ) Tabi böyle yazınca deli saçması gibi geliyor ama işin elektrik kısmı olduğu kadar kimya kısmı da var. :)

Geri
Yukarı