Toshiba Satellite A300 20C Legacy BIOS'u UEFI BIOS yapma

Efe Tekin

Picopat
Daha fazla  
Toshiba Satellite A300 20C laptopum var. Eski BIOS var. UEFI desteği olduğundan emin değilim. BIOS'ta UEFI seçeneği yok. Fotoğrafını alta koyuyorum. UEFI desteği varsa nasıl güncelleyebileceğimi yazarsanız sevinirim. Gerekirse daha fotoğraf atarım. Şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (13).png
    Ekran Görüntüsü (13).png
    290,5 KB · Görüntüleme: 109
Ayrıca size bir soru sormak istiyorum, bu makinede Windows 10'dan memnun musunuz? Ben de A300 - 2D4 modeli sahibiyim ve Windows 7 kullanıyorum. Windows 10'a yükselttikten sonra sıkıntı yaşadınız mı?
Yani Windows 10'da değil de daha eski bir Windows'ta mı UEFI aktifleşir?
Windows Vista 64-Bit'ten itibaren UEFI desteklenir. Daha eskilerini Legacy ile format atmanız gerekir

Şu ana kadar pek sorun yaşamadım. Hatta sanırım hiç. Açılması normal bilgisayarlara göre biraz uzun sürdüğü için genelde hazırda bekletiyorum. Onun dışında tabii ki yüksek seviyeli oyunlar oynanmıyor.(Mesela FIFA 14'ten sonraki hiçbir FIFA oyununu kasmadan oynayamadım.) bunların haricinde fena değil gibi. Zaten BIOS'u güncellemeyi veya UEFI yapmayı da ek seçenekler gelsin de bilgisayarı daha hızlandırayım diye istiyorum.(VRAM'ını falan arttırmak)

Şu ana kadar pek sorun yaşamadım. Hatta sanırım hiç. Açılması normal bilgisayarlara göre biraz uzun sürdüğü için genelde hazırda bekletiyorum. Onun dışında tabii ki yüksek seviyeli oyunlar oynanmıyor.(Mesela FIFA 14'ten sonraki hiçbir FIFA oyununu kasmadan oynayamadım.) bunların haricinde fena değil gibi. Zaten BIOS'u güncellemeyi veya UEFI yapmayı da ek seçenekler gelsin de bilgisayarı daha hızlandırayım diye istiyorum.(VRAM'ını falan arttırmak)
2009 senesinde çıkmış bir Notebook'tan Oyun canavarı bekleyemezsiniz zaten. LFS, Team Fortress 2, Ultra Street Fighter IV, Rappelz, Counter Strike V1.6, Garry's Mod, Portal gibi nostaljik oyunlar oynayabilirsiniz.

O zaman son olarak şunu sorayım. Windows 8'e veya daha düşük bir Windows'a düşürsem PC UEFI olur mu? Bir de VRAM'ı arttırmanın BIOS olmadan bir çözümü var mı varsa bunu yeni konu açsam anlatabilir misiniz?
Benim VRAM biraz düşük te.

O zaman son olarak şunu sorayım. Windows 8'e veya daha düşük bir Windows'a düşürsem PC UEFI olur mu? Bir de VRAM'ı arttırmanın BIOS olmadan bir çözümü var mı varsa bunu yeni konu açsam anlatabilir misiniz?
Benim VRAM biraz düşük te.
UEFI olur mu derken sizi anlamadım. Ayrıca Ekran Kartınız paylaşımlı değil ise bellek veremezsiniz. Paylaşımlı Ekran Kartlarında zaten belleği kendiniz veremezsiniz. Ekran Kartının ne kadar ayrıyetten sistem belleğini kullanacağı Bilgisayar üretilmeden belirlenir.

"UEFI destekleyen işletim sistemlerinizi kurup kullanabilirsiniz" dediniz ya o yüzden ben de böyle düşündüm. Sizin kastettiğiniz neydi? Ekran kartım fotoğraftaki. Daha önce 128 MB ayrılmış video belleği vardı. Aynı zamanda diğer ikisi de daha düşüktü. Ben regeditten 0 olan fixedsegmentsize ı 1 yaptım ve bu hale geldi. İnternette regeditten farklı yollarla arttıran bir sürü kişi gördüm. Benimkini de arttırmanın bir yolu vardır diye düşünüyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (14).png
    Ekran Görüntüsü (14).png
    49,8 KB · Görüntüleme: 34
"UEFI destekleyen işletim sistemlerinizi kurup kullanabilirsiniz" dediniz ya o yüzden ben de böyle düşündüm. Sizin kastettiğiniz neydi?
USB ile UEFI kurulumdan bahsettim
Ben regeditten 0 olan fixedsegmentsize ı 1 yaptım ve bu hale geldi. İnternette regeditten farklı yollarla arttıran bir sürü kişi gördüm. Benimkini de arttırmanın bir yolu vardır diye düşünüyorum.
Böyle bir yöntemi de ilk defa duyuyorum. Pek ısınamadım açıkçası

Sizin VRAM ınız da düşükse isterseniz deneyebilirsiniz. Neyse bu başka başlığın konusu. USB ile nasıl kurabilirim onu anlatabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

Sizin VRAM ınız da düşükse isterseniz deneyebilirsiniz. Neyse bu başka başlığın konusu. USB ile nasıl kurabilirim onu anlatabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.
Bendeki ekran kartı Mobility Radeon HD 3470 Paylaşımlı olduğu için ihtiyacı olduğu zaman 2GB'a kadar ana belleği alabiliyor. O yüzden gerek yok. Rufus ile iso dosyalarını yazdırıp kurabilirsiniz UEFI Windows 10 USB Hazırlama Rehberi - Technopat

Tamam her şeyi anladım da burada "zaten AHCI ayarı olan bir sisteme de UEFI değil, legacy kurulum yapabilirsiniz ancak." Deniyor. Benim BIOS'umda öyle bir seçenek var üstüne başta AHCI değildi. Ben sonradan AHCI yaptım. Bir şey değişir mi?
@647624518 Size güvendim, her şeyi hallettim Rüfus ile usb ye gpt + uefi şeklinde yazdırdım. USB yi takıp kurulumu başlattığımda hata verdi: "error bios legacy boot of uefi only media" Ben de tekrar USB ye mbr ve bios(uefi .....) halinde yazdırdım ve öyle kurulum sorunsuz çalıştı. Hani benim pc de UEFI vardı?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı