Toshiba Satellite Ubuntu Boot Sorunu

Furkan Tarık

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba.
Şöyle bir sorunla karşılaştım. Yeni aldıgımız Toshiba Satellite C50-15B-U notebook'um (intel pentium 3.nesil. 4 GB RAM 750 Gigabyte HDD ekran kartı yok) W8'de cok kasdigi ve W8 kullanamadigim icin linux kurmaya karar verdim. Zaten diger is bilgisayarim W7 idi ve isimi goruyordu. Bu bilgisayari internete girmek icin vs. Kullancaktik. Sorunumuza gelecek olursak :
İlk olarak pardus kurmaya karar verdim pardus cd'si hazirladim sonra pardus 2013'un pek guzel olmadigi yorumlari okuduktan sonra ubuntu kurmaya karar verdim. Ubuntu iso dosyasini indirdikten sonra daemin tools programi yardimcisi ile DVD'ye yazdirdim.
PC'nin BIOS'u biraz farkli. İlk basta secure bootu kapatip cdromu en basa aldim ve kaydedip yeniden baslattim. Ubuntuyu da pardusu da gormedi. Sonra uefi'yi degistirip CSM olarak baslattim bu sefer pardusu gordu ama ubuntuyu yine gormedi. Sonra ubuntu CD'sini diger bilgisayarima da gosteremedim.
Pardus kurayim o zaman diyerek pardus kurulumuna basladim. Disk bolumlendirmeyi tam beceremedim sanirim. Yeniden baslattigimda su sorun ile karsilastim.

Pq5kNv.jpg
vEg5Xr.jpg

Ubuntu cd'sini takdigimda ise su sorunla karsilasiyorum:

Ubuntuyu cıkarıp pardusu taktıgım zaman duzeliyor ve kurulum ekrani geliyor
İkisinide bir turlu uefi boot edemiyorum. Sizce sorunum nedir?

Flash bellek'den mi denemeliyim yoksa başka bişey mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
@MF ın da dediği gibi, bence Ubuntu'yu indirirken eksik indirmiş yada cd'ye yanlış yazdırmış olabilirsin.
Alternative downloads | Ubuntu
rica etsem şuradaki ubuntu torrentlerinden senin versiyonunu seçip, indirmeyi başlatıp, sonra torrent programını kapatıp, inen dosya ile senin daha önce indirdiğin dosyayı değiştirirmisin ? Torrent eğer iso eksik inmiş ise direk tamamlayacaktır indirmeyi. Sonra;

unetbootin.sourceforge.net: UNetbootin - Homepage and Downloads

Bu programı öneririm ben. Rufus'ta kullanabilirsin o sana kalmış ben bu zamana kadar bunu kullandım. Ayırca USB yazdırırken dikkatli ol ve veri aktarımı sırasında sakın flash'ı çekme 16 GB'lık toshiba flash'ımı öyle yaktım :/

Bunun dışında bilgisayarın Ubuntu ile uyumlu mu bakmak isteyebilirsin...

Burada ilgili kaynak var;

askubuntu.com: 14.04 - How to install Ubuntu and boot on Toshiba Satellite? - Ask Ubuntu

ubuntuforums.org: [ubuntu] Toshiba Satellite C50 - GUI not working at all on Ubuntu 12.04 LTS

İngilizcen yoksa google translate bir yere kadar anlamana yardım eder ama berbat bir çeviridir, diyim...

abiler sorunu cozdum/ ubuntuyu yarim indirmisim. ama simdi bir sorunum var. sistem kasiyor ve klavye duzenini degistiremiyorum. kusura bakmayin o yuzden boyle daginik yaziyorum

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı