Toyota Corolla 2020 tam gaza basınca vites atmıyor

mercurial

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. 2020 model Toyota Corolla 1.6 benzinli bir araca sahibim. Tam otomatik şanzımanı var. Normal kullanımda vites geçişleri gayet güzel hissedilmiyor bile. Geçen Golf'ü olan arkadaşımla küçük bir yarış yapalım dedik trafiğe kapalı yolda. Araba hareketsiz haldeyken aniden gaza tam basarak başladık. Aracım gayet güzel başladı, gazdan ayağımı hiç çekmedim ve devir 8.000'e kadar geldi. Yani sıradaki vitese geçmiyormuş gibi. 10 saniye kadar vites atmasını bekledim atmayınca arabayı durdurmak zorunda kaldım. Normal sürmeye başladığımdaysa bir sorun yok devir 3000'i geçmiyor. Tam gaz basınca neden böyle oluyor sizce arkadaşlar?

Otomatik vites araçlarda tam gaz bastığınızda vites geçişleri yüksek devirlerde olur araç sollama falan yaparken vs bu şekilde tasarlanmıştır normal bir durum ama 8000 bin devir biraz yüksek normalde 5000 6000 bin devirde atması lazım.

Bildiğim kadarıyla ani yüklenmlerde vites geçmiyor diye biliyorum, arkadaşınızın aracını bilmem ama, manuel vitesler'de bu sıkıntı olmuyor.

Tam gaz basınca neden böyle oluyor sizce arkadaşlar?
Sıradaki dişli oranını ayarlamak için ayağını gazdan biraz çekmen gerekli. Aksi takdirde kesicide bir süre geçirdikten sonra sıradaki vitese geçiş yapar. Veyahut, aracındaki şanzıman CVT ise, sen vites atmıyor zannediyor olabilirsin ama o arada zaten şanzımanın vitesini yükseltiyor.

Bu arada Toyota'nın dizel araçlarını bilmiyorum ama benzinli araçlarında standart CVT şanzıman olması lazım. O yüzden devirdeki dalgalanmayı hissetmiyor olmanız normal.
O yüzden 1-0 önde başlıyor manuel vitesli'ler, tabi manuel ayrı işkence.
Çift Kavramalı Şanzımana karşı manuel vites, bi 3-0 geriden başlıyor. :)

Şöyle olabilir eğer direksiyon arkasında kulakçıklarla vites değiştirme varsa ve şanzımanı Sport moda çekip kulakçıklara bastıysanız, kendiniz vitesi kulakçıklardan artırmadan asla vites atmamaya başlar ve son devri yakaladığında kesiciye girmeye başlar. Kendi aracımda bu şekilde belki sizde de öyledir.

Yeni konular

Geri
Yukarı