Trafik kazasında hata kimde?

Turk Kahvesi

Kilopat
Makaleler
2
Merhaba. Geçen gün bir kaza yaşadım. Araç sıfır sayılır, 3000 bin km yapmıştı daha. Trafik ışıklarında kamyon sol tarafa taktı.

Olayı anlatayım: Trafik ışıklarına yaklaştım, sol şeritte kamyon var, sağ şerit boş ve ben de sağ şeride girdim (kamyon sinyal vermemişti).

Yol sağa ve sola ayrılıyor. Işığın yanmasıyla kamyon üstüme gelip beni sürükledi. Adam diyor orası kör nokta. Tamam kör nokta olabilir, insan sinyal verir veya sağ aynadan bakar. Niye yola bakmıyorsun gelen var mı diye?

Sizce suçlu kim? Resimlerde kamyon beni biraz sürükledi, ben gaza basmadan yaya geçidine kadar sürüklendim. Ayna, kapı ve çamurluk hasar aldı, büyük ihtimalle değişecek.

C17263C8-2FB1-4721-B11D-56EFD6485D91.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Tam olarak emin değilim ama şuradaki sırıtan adam çok sinirimi bozdu.

1643874813096.png

Geçmiş olsun hocam.

Normal şartlarda kamyon ve benzeri büyük araçların sağına girilmez. Ancak sizin yolunuz zaten sağ şeritmiş yani siz zaten ışıklardan sağa dönmek için sağ taraftan gitmişsiniz. Sol şeritteki kamyonun sağa kırıp size çarpması onun hatası gibi duruyor. Anlattıklarınızdan bu sonuca vardım.

Sağa dönüş yapacaksa sağ şeritte olması gerekmiyor mu? Sol şeritte olduğu ve sağa kırdığı için böyle mağduriyetlik bir durum yaşanmış. Bence hata kamyon şoföründe.

ETS 2'den bildiğim kadarıyla öyle. Uzun olduğu için belki virajı genişten almak istemiş ve sol şeritten sağa dönmeye çalışmış olabilir. Tabii bu kendisini haklı yapar mı bilmiyorum.

ETS 2'den bildiğim kadarıyla öyle. Uzun olduğu için belki virajı genişten almak istemiş ve sol şeritten sağa dönmeye çalışmış olabilir. Tabii bu kendisini haklı yapar mı bilmiyorum.
Güzel bir noktaya değinmişsin, benim de aklıma geldi. Ama sağa dönecek olsa bile sağ şeritte olması gerekir. Viraj dönemeyeceği darlıkta değil. Sağ şeritten gelir ve virajı açık alır. Sağa dönmek için sol şeritten viraj alacağı bir yol değil orası.

Öyle bir amaçla sol şeride geçmişse daha dikkatli olması gerekiyordu.

Geri
Yukarı