Trendyol gelecek bizde mağazası iade kabul etmiyor

enbzk

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba,

Trendyol gelecek bizde mağazasından Xiaomi 11t satın almıştım. Telefonu 1 gün kullandığımda ses sorununun olduğunu fark ettim. Aldığım mağazaya ertesi gün geri göndermeme rağmen telefon kutusu açıldı diye iade kabul etmediler.

Yasal hakkımız olan, internetten alışverişte 14iş gününe kadar kutusu açılmış olsa dahi ürünü geri alıp para iadesi hakkımı kullanmak istedim.

Süreç şu anda tüketici hakem heyetinde, firmanın savunmasını aldılar. Fakat karar henüz çıkmadı. Ben elimde iade gelmiş bir telefonda 23 Mart'tan beri bekliyorum.
Paranın değeri Türkiye şartlarında eridiğini düşürsek düşünmüş olduğum telefonun fiyatı arttı.

Sadece tüketici hakem heyetinin para iadesi kararını 6 ay sonra vermiş olması sizce ne kadar doğru.
Yasal olarak koyulmuş bir kanunun firmalar tarafından dikkate alınmaması ne kadar doğru?

Merhaba,

Trendyol gelecek bizde mağazasından Xiaomi 11t satın almıştım. Telefonu 1 gün kullandığımda ses sorununun olduğunu fark ettim. Aldığım mağazaya ertesi gün geri göndermeme rağmen telefon kutusu açıldı diye iade kabul etmediler.

Yasal hakkımız olan, internetten alışverişte 14iş gününe kadar kutusu açılmış olsa dahi ürünü geri alıp para iadesi hakkımı kullanmak istedim.

Süreç şu anda tüketici hakem heyetinde, firmanın savunmasını aldılar. Fakat karar henüz çıkmadı. Ben elimde iade gelmiş bir telefonda 23 Mart'tan beri bekliyorum.
Paranın değeri Türkiye şartlarında eridiğini düşürsek düşünmüş olduğum telefonun fiyatı arttı.

Sadece tüketici hakem heyetinin para iadesi kararını 6 ay sonra vermiş olması sizce ne kadar doğru.
Yasal olarak koyulmuş bir kanunun firmalar tarafından dikkate alınmaması ne kadar doğru?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Aynı durumu bu arkadaş da yaşamış ben de bu videoyu izlediğim zaman Trendyol'dan pek sipariş vermem. Ayrıca bu arkadaşın anlattığına göre Trendyol firması satıcının yanında olmuş. İnşallah sizin iadeniz kabul olur.

Ürün iadesi konusunda telefon iadeleri en sıkıntılı olanı. Telefon iade edebileni hiç görmedim. Keşke sıkıntıyı servisle çözmeye çalışsaydınız ama sıfır aldığınız malı sıkıntılıysa iade edebilmeniz lazım tabii. Türkiye’de yaşıyoruz burada kanun yok firmalar kafasına göre takılıyor.

Merhaba,

Hocam, her firma değil ancak bazıları, sizi baydırarak, vazgeçirmeye çalışıyor. Kaptırabildiklerine kaptırıyorlar yani. Kısacası hakkınızı aramaya devam edin.

Müşteriyi kandırmanın -gelirse- cezayı ödeyince bile daha kârlı olduğunu anladıkları için bunu yapıyorlar. Çoğu müşteri de uzun bekleme süreleri ve işlemler dolayısıyla hakkını arayamayor. (Evet arayamıyor, kimse 3 tık ile alabildiği ürünü iade etmek için saatlerce, günlerce uğraşmak zorunda olmamalı) Yasal düzenleme var, denetim yok; dolayısı ile yasal düzenlemeye uyan yok.

Özellikle Trendyol ile çalışan mağazalarda durum mevcut gördüğüm kadarı ile, bana da kutusu açılmış, sonradan açılmamış görünümü verilmeye çalışılmış bir ürün yolladı bir mağaza. Ben iade edebildim, belki kutuyu açarken video çekmeseydim edemeyecektim.

Amazon'dan Amazon.com.tr tarafından satılan ürünler hariç internet alışverişi yapmıyorum, herkese tavsiye ederim. Size de geçmiş olsun @enbzk.

Artık bir ürün amazon.com.tr üzerinde kendisi satıyorsa kolay kolay başka yere bakmıyorum fiyat farkı çok olmadığı sürece

Merhaba,

Aynı firmadan ben de 2020 yılında bir telefon almıştım. Ürün arızalı çıkınca servise göndermiştim. Servis biraz uğraştırmıştı ama rapor vermişti. Ben de yasal hakkım olan değişim hakkımı kullanmak istemiştim. Firma stokta yok gibi çeşitli sebeplerle değişim kabul etmedi telefon satışta olmasına rağmen. Ben telefonu aldığımda fiyatı 1400 TL idi. Firmadan dolayı yaklaşık 1 ay sürdü ve telefon 1700 TL ye kadar çıktı ve ben bu 1 aylık süreçte telefonsuz kaldım. Neyse ki sonunda iade yaptılar da kurtuldum.

Geri
Yukarı