Trendyol iade kabul etmiyor

Kulaklık yıllardır iadesi etik olmayan, kişiye özgü hijyen çerçevesinde kullanılan ürünler arasında. Boyun kulaklığı olsa bir nebze iade alabilirlerdi ancak kulak içi kulaklığın hiç şansı yok diyebilirim
Boşuna uğraşma iade almazlar tüketici hakem heyetine gitsen diyecekler adamların hijyenik iade politikası bu sen bunu bilerek ürünü aldın ve kulaklığında çalışıyor. Sadece memnun kalmadım demen iade için yeterli değil. Bozuk çıksa anlardım derdini.

Burayı hiç okumadın sanırım
Sizin attığınız ekran görüntüsünde açık bir şekilde kulaklığın açılmamış olması gerektiği yazıyor. Benim okuduğum sayfa aşağıda bir ekran görüntüsünü bıraktığım linkte. Trendyol İade - Trendyol
Burada kulaklıkla alakalı bir bilgi yok.

Ayrıca platform kurallarında şöyle bir satıcı bilgi merkezi var.
Linki: https://akademi.trendyol.com/satici-bilgi-merkezi/detay/357#:~:text=Müşteriler%20teslim%20aldıkları%20ürünler%20için,üzerinden%20müşteriye%20iade%20nedeni%20sorulur.
Buna göre istisnai ürünler dışında olağan kullanım süresi içinde kullanılan ürünlerin iadesinde sorun çıkmaması lazım. Kulaklık bu istisnai ürünlerden değil.
Siteden kopyaladığım şöyle bir kural var.
Gelen Ürün KullanılmışYasaya göre mutat kullanım (olağan kullanım süresine uygun kullanım) bir iadeyi red sebebi değildir. Satıcı bu sebebi sadece müşterinin iade hakkının kullanımına engel olmak amacıyla seçerse müşterinin iade talebi onaylanacaktır. Kullanım sebebi ile ürünün yeniden satışa uygun olmadığını kanıtlayan görsel ve delillerin olması durumunda satıcının iade red talebi olumlu değerlendirilebilir.
Burada açık bir şekilde satışa uygun olmadığı ibaresi var. Zaten kutusu açılmış herhangi bir ürün yeniden satışa uygun değildir.
Burada sanırım "Kulak içi kulaklık hijyen kriterlerinde bakıldığında iade edilebilir mi edilemez mi?" sorusunu sormak lazım ve bu sorunun net bir cevabını bulamadım.

Ürün bugün elime ulaştı. Trendyol canlı destekle iletişime geçtim. Eke bıraktığım görseldeki gibi cevap verdi. Hijyen açısından bakılınca mantıklı ve tatmin edici bir cevap.
Ancak yasal olarak cayma hakkının kullanılmasına engel değil.

6502/48/4'de şöyle bir cümle var.
Tüketici, cayma hakkı süresi içinde malın mutat kullanımı sebebiyle meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir.

Bakalım Tüketici Hakem Heyeti'nden ne diyecekler. Çok da önemli bir ürün ya da meblağ değil ancak yasaları öğrenmek için güzel bir örnek. :D

Dosya Ekleri

• resim_2023-07-07_101253819.png
    resim_2023-07-07_101253819.png
    100,5 KB · Görüntüleme: 32
  • Ekran görüntüsü 2023-07-07 140933.png
    Ekran görüntüsü 2023-07-07 140933.png
    91,9 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
Trendyol canlı destek gayet açıklayıcı bir şekilde durumu izah etmiş. Ortada mevzuata aykırı bir şey olduğunu zannetmiyorum, çünkü Trendyol bu konularda kendini hiç riske atmaz. Ben şahsen bir sonuç alamayacağınızı düşünüyorum, konuyu merakla takip edeceğim, güncellemeleri bize de bildirirseniz sevinirim.

Az önce ilgili satıcı beni aradı. Tüketici Hakem Heyeti'ne yaptığım başvuruyu iptal edip, Trendyol'a yeni bir iade başvurusu yaparak ürünü gönderebileceğimi söyledi. İptal edip etmemek konusunda kararsızım. Hakem Heyeti'ne bir telefon etmeyi düşünüyorum.
Sonuç olarak kulak içi kulaklıklar iade edilebiliyormuş.

Tüketici Hakem Heyeti'nden bir belge geldi başvurumla alakalı. Kulak içi kulaklıklar hijyen ürünü kategorisinde olduğu için iade talebi reddedilmiş. Öğrenmiş olduk.

Dosya Ekleri

• 08e62c6b-5959-47a2-9ff3-a20fbb5b7922.jpg
    08e62c6b-5959-47a2-9ff3-a20fbb5b7922.jpg
    119 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:

Geri
Yukarı