Çözüldü Trendyol M.2 SSD siparişinde dolandırıldım

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ValderZ

Centipat
Daha fazla  
M.2 SSD sipariş ettim. Böyle bir ürün geldi, resmen dolandırıldım ama şu an para Trendyol'da yani satıcıya geçmedi. Paketi elime aldığımda şeklinden zaten huy kaptım çünkü alacağım şey yuvarlak değil. Video aldım paketi açarken ama bir yere sabitlediğim için tam açılırken gözükmüyor elimde olduğu için. Neyse Trendyol'da böyle bir durum yaşayan, iade talep eden falan var mı? Süreç nasıl işliyor benim yanımda dururlar mı?

Dosya Ekleri

• IMG_20220202_142707.jpg
    IMG_20220202_142707.jpg
    103 KB · Görüntüleme: 1.046
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bas harfleri
İ.E.i
Bursa
Ozur acmaniz icin talebimiz yok, onemli olan boyle bir davranis sergilememekti, Sagduyulu sekilde konuya yaklasmakti ve iadenizi kabul edecegiz. Kimseye zorla urun satisi yapmiyoruz. Gerekli yasal haklarinizi arayabilirsiniz cunku biz arayacagiz. Konunun yasal sureciyle alakali da tum arkadaslari buradan bilgilendirecegiz.
İşte ben de bunu diyorum. Gelmişler kullanıcı haklı diyorlar. Eyvallah dolandırılma olayı olabilir burada ama sen Trendyol ile görüşmeden Technopat'a konu açarsan adam gelir sana dava açarım der çok rahat.
Ürünün açıklamasında kutusu vs olmadığını belirtmediği için ayıplı mal olarak geçiyor. Satıcı ile iletişime geçmesi gerekirdi. Fakat burada dava açacak birisi varsa o da kullanıcıdır
''Seçimlik hakların kullanılması nedeniyle ortaya çıkan tüm masraflar, tüketicinin seçtiği hakkı yerine getiren tarafça karşılanır. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte 11/1/2011 tarihli ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu hükümleri uyarınca tazminat da talep edebilir''

İşte ben de bunu diyorum. Gelmişler kullanıcı haklı diyorlar. Eyvallah dolandırılma olayı olabilir burada ama sen Trendyol ile görüşmeden Technopat'a konu açarsan adam gelir sana dava açarım der çok rahat.

Öyle bir şey diyemez. Göndermeden önce elbet onlar da fotoğraf çekiyorlardır kanıt için. Çok ayrıntılı düşünüyorsun az zamana bırak.

Satıcının dolandırıcı olduğu bir senaryoda konuşuyoruz hocam. (linclemeyin sadece senaryo diyorum) velev ki dedi böyle bir durumda Trendyol kimin yanında durur? Adam diyor ben ürünü gönderdim, gönderdiğim ürünü bana geri ver iadeni yapayım, ben diyorum ürün gelmedi. Ne olur bu durumda? Kargo firmaları falan gelen şeyleri not ediyor kargo firmasına danışırlar mı?

Bahsettiğim şey şu bana Sürat Kargo poşetinde birinci resimdeki çıktı. Adam derse ben ürünü gönderdim, gönderdiğim şey bu değil. Bana ürünü gönder iadesini yapayım (ikinci resim) böyle bir durumda ne yapmalıyım?
Hocam öyle bir şey olacağını sanmıyorum, eğer konuya yazan kişi troll değil de satıcıysa onun dediğine göre size böyle bir poşet yapmış. Burda bir karışıklık olmaz o zaman, siz aynen geleni geri yolladınız. Eğer dediğiniz gibi bir durum olursa yazan kişi troll birisiyse yani. Satıcının bu forumdaki mesajlarla alakası yoksa o zaman da sizin elinizde kanıtlar bulunuyor. Ürünün gelmediğini vs. söylersiniz. Bu saatten sonra iade ile alakalı sıkıntı yaşarsanız Trendyol ile iletişime geçin. Önceki mesajlarda arkadaşların dediği şey de buydu aslında, sadece size Trendyol ile iletişime geçmenizi söylüyorlardı. Satıcıyı haklı bulduklarını düşünmüyorum zaten. En kötü işi mahkemeye taşıyıp hakkınızı fazlasıyla alırsınız.

Ürünün açıklamasında kutusu vs olmadığını belirtmediği için ayıplı mal olarak geçiyor. Satıcı ile iletişime geçmesi gerekirdi. Fakat burada dava açacak birisi varsa o da kullanıcıdır.
"Seçimlik hakların kullanılması nedeniyle ortaya çıkan tüm masraflar, tüketicinin seçtiği hakkı yerine getiren tarafça karşılanır. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte 11/1/2011 tarihli ve 6098 sayılı Türk borçlar kanunu hükümleri uyarınca tazminat da talep edebilir"

Hocam sorumu cevaplayabilir misiniz yukarıda yazıyor.
Hocam öyle bir şey olacağını sanmıyorum, eğer konuya yazan kişi troll değil de satıcıysa onun dediğine göre size öyle bir poşet yapmış. Burada bir karışıklık olmaz o zaman, siz aynen geleni geri yolladınız. Eğer dediğiniz gibi bir durum olursa yazan kişi troll birisiyse yani. Satıcının bu forumdaki mesajlarla alakası yoksa o zaman da sizin elinizde kanıtlar bulunuyor. Ürünün gelmediğini vs. söylersiniz. Bu saatten sonra iade ile alakalı sıkıntı yaşarsanız Trendyol ile iletişime geçin. Önceki mesajlarda arkadaşların dediği şey de buydu aslında, sadece size Trendyol ile iletişime geçmenizi söylüyorlardı. Satıcıyı haklı bulduklarını düşünmüyorum zaten. En kötü işi mahkemeye taşıyıp hakkınızı fazlasıyla alırsınız.

Kanıtı kabul ederler mi bilmiyorum işte. Videoyu çekerken açarken telefonu elimde tutamayacagim için masaya koyuyorum kapi gözüküyor, açıyorum hem kargo poşetini hem de çıkan plastiği masaya koyuyorum telefonla bunu çekiyorum kapatıyorum.

Satıcının dolandırıcı olduğu bir senaryoda konuşuyoruz hocam. (linclemeyin sadece senaryo diyorum) velev ki dedi böyle bir durumda Trendyol kimin yanında durur? Adam diyor ben ürünü gönderdim, gönderdiğim ürünü bana geri ver iadeni yapayım, ben diyorum ürün gelmedi. Ne olur bu durumda? Kargo firmaları falan gelen şeyleri not ediyor kargo firmasına danışırlar mı?
Hocam siz bence burada başka bir yorum yapmadan tüketici haklarına başvurun. Sonrasını size bildiriyorlar zaten. Benim önceden servisten aldığım iade kağıdını bir satış firması 10 gün boyunca onaylamamışlardı.(Müşteri hizmetleri 3 iş günü içerisinde inceleneceğini söyledi. Yasal süre sınırı oymuş). THH başvurduğum gün direkt iademi onayladılar. Başvurudan 3 ay sonra ise kağıt geldi durum ile ilgili.

Hocam şuan için gerçekleşmemiş senaryoları konuşuyoruz. Siz gelişmeleri aktarın. Olayın gidişatına göre karar verelim. Tekrar söylüyorum, iade konusunda bir sıkıntı yaşamazsınız.

Hocam siz bence burada başka bir yorum yapmadan tüketici haklarına başvurun. Sonrasını size bildiriyorlar zaten. Benim önceden servisten aldığım iade kağıdını bir satış firması 10 gün boyunca onaylamışlardı.(müşteri hizmetleri 3 iş günü içerisinde inceleneceğini söyledi. Yasal süre sınırı oymuş). THH başvurduğum gün direkt iademi onayladılar. Başvurudan 3 ay sonra ise kağıt geldi durum ile ilgili.

Trendyol'u beklemeden THH'ye mi gitmeliyim yani? Ve kanıt olmadığı/yetersiz sayıldığı bir senaryoda para iadem yapılır mi?
Hocam şu an için gerçekleşmemiş senaryoları konuşuyoruz. Siz gelişmeleri aktarın. Olayın gidişatına göre karar verelim. Tekrar söylüyorum, iade konusunda bir sıkıntı yaşamazsınız.

İnşallah öyle olur hocam.

Ama adam derse ben ürünü gönderdim vb. derse ne yapacağım? sonuçta ürün gelmedi olmayan ürünün iadesi falan.. ben nasıl kendimi kanıtlayacagim yani
Trendyol'da süreç nasıl işler bilmiyorum fakat Amazon'da şirketin avukatları devreye girip ürünün kargo sürecine, hatta kargo şirketinden de kamera görüntüleri istenip durum teyit edilir. Eğer satıcı yada kargo şirketi haksız görülürse avukatlar tazminat davası açıp müşterinin parasını verirler. Yanlış bilmiyorsam tazminatta kazanılan paranın büyük kısmını müşteriye veriyorlar. Siz normal süreci işleyin. Gereksiz yere satıcıya mesaj atarak durumu daha kötü hale getirmeyin.

Trendyol'da süreç nasıl işler bilmiyorum fakat Amazon'da şirketin avukatları devreye girip ürünün kargo sürecine, hatta kargo şirketinden de kamera görüntüleri istenip durum teyit edilir. Eğer satıcı ya da kargo şirketi haksız görülürse avukatlar tazminat davası açıp müşterinin parasını verirler. Yanlış bilmiyorsam tazminatta kazanılan paranın büyük kısmını müşteriye veriyorlar. Siz normal süreci işleyin. Gereksiz yere satıcıya mesaj atarak durumu daha kötü hale getirmeyin.

İnşallah bir sıkıntı yaşamam. Yıl olmuş 2022 kargo firmaları bu tür durumları daha önce yaşamış olmalı, gönderilen şeylerin kaydını falan tutuyor olmalı.
Trendyol'da süreç nasıl işler bilmiyorum fakat Amazon'da şirketin avukatları devreye girip ürünün kargo sürecine, hatta kargo şirketinden de kamera görüntüleri istenip durum teyit edilir. Eğer satıcı ya da kargo şirketi haksız görülürse avukatlar tazminat davası açıp müşterinin parasını verirler. Yanlış bilmiyorsam tazminatta kazanılan paranın büyük kısmını müşteriye veriyorlar. Siz normal süreci işleyin. Gereksiz yere satıcıya mesaj atarak durumu daha kötü hale getirmeyin.

Ama siz biraz da şanslısınız Amazon gerçekten kaliteli bir marka. Trendyol ne yapar bilmiyorum.

Hocam konudan bağımsız ben de Trendyol'da daha önce dolandırıldım hatta 2 hafta önceydi.
Redmi Note 10S cihazı aldım fakat gelen cihazın kutusu açılmış içinde rastgele bir poşette duran cihaz vardı ve cihazı kontrol ettiğimde Samsung Galaxy C7 IMEI'si klonlanmış olduğunu fark ettim. Satıcının numarası vs. kargo ile paketlenip zaten gönderiliyor hemen aradım durumu anlattım bana yanlışım olduğunu IMEI atmanın imkansız olduğu gibi saçma şeyler söyledikten sonra bilgili olduğumu anladı. Uzatmadım telefonu kapattım direk trendyol uygulaması üzerinden iade kodu aldım ve ürünü aynı gün kargoya götürüp iade ettim. Çok linçlenmişsiniz fakat arkadaşların dediği gibi keşke ürünü geri gönderseydiniz buraya yazmadan.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı