Trojan bulaştı mı?

sülo12

Yoctopat
Merhaba. Telefonuma trojan bulaşmış olma ihtimalinden şüpheleniyorum neredeyse 1 haftadır. Her linke basmam aslında. Dikkat ederim linklere,uzantılara vs. konuştuğum bir arkadaş bu konuda bilgi sahibi(trojan hakkında) ve geçmişte de arkadaşına trojanlı link atmış vs. neyse biz konuşurken bana linkler atıyordu ama şüphelenmiyordum. Çünkü attığı linkler 'hızlı resim,giphy,tenor,imgbb' tarzı sitelerdi. En son tenordan bir link attı ve açtım. O linki açtığımdan beri sürekli bir acaba acaba deyip duruyorum. Bildirim panelimde herhangi bir indirme olmadı. Dosyalarımda da farklı bir dosya bulmadım. Aşırı pil tüketimi ya da aşırı ısınma sorunum da yok. İndirmediğim virüs uygulaması kalmadı. Kaspersky, Malwarebytes, ESET, keep clean, Avast, AVG, Avira, BitDefender, dr.web light, trojan scanner ve 2 3 tane daha uygulamayla tarattım. Telefonun kendi virüs taraması da var. Sonuç olarak hiçbir virüs bulunmadı. Ama halen bir şüphe var içimde. Ya işte bu bulaştırdığı trojan antivürslere karşı etkiliyse, yazılımı ona göreyse ve kendini gizleyebiliyorsa? Ya çoktan verilerime eriştiyse gibi gibi sorular aklıma takılıyor. Hani tamamen gizli bir şekilde cihazıma yerleşmiş olabilir mi acaba? Antivirüs programları bu virüsü bulamamış olabilir mi? Link uzantısı da gayet normaldi ne bileyim '.exe' falan yazmıyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Ek soru: Bu virüs tam olarak nasıl verilere erişiyor? Elini kolunu sallaya sallaya verilerimi alabilir mi? Yani ben telefonda X uygulamasını kullanırken birden y uygulamasına geçiş olmadı. Eğer virüs olsaydı telefon hakimiyeti onda mı olurdu yoksa virüs benim bilgilerimi mıknatıs gibi kendiliğinden çeker miydi?
Bu sorularımı yanıtlarsanız çok güzel olur. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Abartmayın, sakin olun. Ayrıca telefon gelir geçer sizin takıntınız daha önemli.

Hocam o kadar program bulamadıysa yoktur, sizde bir tık takıntı haline gelmeye başlamış gibi düşündüm.

Telefonlar PC gibi değil. Android ise telefon Google Play dışı uygulama yüklemeye kapalıysa hiçbir şey olmaz. Bilgisayarlardaki gibi dosya indi kendi kendine çalışıp yüklendi derdi yok Android'de. iOS ise zaten çok çok daha zor.

Telefonda anormal bir durum yok ve bir sürü antivirüs ile taratmışsınız trojan olma ihtimai aşırı düşük. Takıntı yapıyorsunuz.

Hocam o kadar program bulamadıysa yoktur, sizde bir tık takıntı haline gelmeye başlamış gibi düşündüm.
evet hocam nedense bu konuda çok takıntım oldu dediğiniz gibi
Telefonda hiçbir belirti yok daha önceden şüphelenmeyip şimdi durduk yere şüphelemekteki sebep ne onu anlamadım
çok haklısınız hocam ben de bunun cevabını bilmiyorum ama sanırım linklere bastım diye şüphelendim. önceden basmıyodum
Psikolojik destek alabilirsin.
kendinize format atın hocam.
hocam kalbim 1 tık kırıldı
Telefonlar PC gibi değil. Android ise telefon Google Play dışı uygulama yüklemeye kapalıysa hiçbir şey olmaz. Bilgisayarlardaki gibi dosya indi kendi kendine çalışıp yüklendi derdi yok Android'de. iOS ise zaten çok çok daha zor.
bu google play dışı yüklemeye kapalı olup olmadığını nerden öğrenebilirim hocam
Telefonda anormal bir durum yok ve bir sürü antivirüs ile taratmışsınız trojan olma ihtimai aşırı düşük. Takıntı yapıyorsunuz.
teşekkür ederim hocam🙂

1. İlk olarak telefonumuzun menüsünden ”Uygulamalar” kısmına girin.
  2. ”Ayarlar” kısmından ”Sistem ya da Genel” (Telefon markasına göre değişikli gösterebilir.) Seçeneğine tıklayın.
  3. Açılan sayfadan ”Güvenlik” kısmına giriş yapın.
  4. Son olarak ”Bilinmeyen kaynaklar” yazısının yanındaki kutucuğu ”Tik” durumuna getirin. Burada kapalıysa belli olur. Kullanıcı açmadıysa varsayılan olarak kapalıdır.

Geri
Yukarı