Trump Türkiye’ye yaptırım paketini imzaladı

Zcherby

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  

Trump Türkiye’ye yaptırım paketini imzaladı.​

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'yle ilişkilerde giderayak en önemli adımını attı. Trump, önce aksini iddia etse de, Türkiye'ye yaptırımı öngören tedbir paketini imzaladı.​

ABD ve Türkiye arasında muammaya dönüşen S-400 yaptırımlarıyla ilgili en sıcak gelişme yaşandı. ABD Başkanı Donald Trump, görev süresinin bitmesine sayılı günler kala kritik bir karar verdi.

Daha önce Türkiye’ye yaptırımı da öngören 740 milyar dolarlık savunma bütçesine onay vermeyeceğini belirten Trump, “Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçilerin, oldukça zayıf olan ve benim veto edeceğim Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasasına (NDAA) ‘hayır' oyu vereceğini umuyorum” ifadesini kullanmıştı.

POMPEO İKNA ETTİ

Ancak Bloomberg’ün haberine göre Trump çark etti. Bloomberg’e konuşan iki kaynak, Trump’ın Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun girişimleri sonucunda Türkiye’ye S-400 hava savunma sistemi aldığı için yaptırım uygulanmasını öngören tedbir paketini imzaladığını duyurdu.

Beyaz Saray’dan konuyla ilgili bir açıklama gelmezken, Bloomberg’e konuşan kaynaklar yaptırımların kime uygulanacağı ve kapsamı hakkında bilgi vermedi.

REUTERS: SSB BAŞKANI’NA UYGULANACAK

Öte yandan ikisi ABD'li yetkili olmak üzere konu hakkında bilgi sahibi dört kaynağın Reuters'a verdiği bilgiye göre yaptırımlar Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ve SSB Başkanı İsmail Demir'e uygulanacak.

Reuters'a konuşan üst düzey Türk yetkili, “Yaptırımlar sonuç vermez. Ters etki yapar. İlişkilere zarar verir. Türkiye bu sorunların diplomasi ve müzakere yoluyla çözümünden yanadır. Tek taraflı dayatmaları kabul etmeyiz” dedi.

trump Türkiye’ye yaptırım paketini imzaladı.​

ABD başkanı donald trump, Türkiye'yle ilişkilerde giderayak en önemli adımını attı. Trump, önce aksini iddia etse de, Türkiye'ye yaptırımı öngören tedbir paketini imzaladı.​

ABD ve Türkiye arasında muammaya dönüşen S-400 yaptırımlarıyla ilgili en sıcak gelişme yaşandı. ABD başkanı donald trump, görev süresinin bitmesine sayılı günler kala kritik bir karar verdi.

Daha önce Türkiye’ye yaptırımı da öngören 740 milyar dolarlık savunma bütçesine onay vermeyeceğini belirten trump, “temsilciler meclisi'ndeki cumhuriyetçilerin, oldukça zayıf olan ve benim veto edeceğim ulusal savunma yetkilendirme yasasına (ndaa) ‘hayır' oyu vereceğini umuyorum” ifadesini kullanmıştı.

pompeo ikna etti

Ancak bloomberg’ün haberine göre trump çark etti. Bloomberg’e konuşan iki kaynak, trump’ın dışişleri bakanı mike pompeo’nun girişimleri sonucunda Türkiye’ye S-400 hava savunma sistemi aldığı için yaptırım uygulanmasını öngören tedbir paketini imzaladığını duyurdu.

Beyaz saray’dan konuyla ilgili bir açıklama gelmezken, bloomberg’e konuşan kaynaklar yaptırımların kime uygulanacağı ve kapsamı hakkında bilgi vermedi.

reuters: SSB başkanı’na uygulanacak

Öte yandan ikisi ABD'li yetkili olmak üzere konu hakkında bilgi sahibi dört kaynağın Reuters'a verdiği bilgiye göre yaptırımlar cumhurbaşkanlığı savunma sanayi başkanlığı (ssb) ve SSB başkanı İsmail Demir'e uygulanacak.

Reuters'a konuşan üst düzey Türk yetkili, “yaptırımlar sonuç vermez. Ters etki yapar. İlişkilere zarar verir. Türkiye bu sorunların diplomasi ve müzakere yoluyla çözümünden yanadır. Tek taraflı dayatmaları kabul etmeyiz” dedi.

Aklıma erhan "ben ölmüşem" geldi :D.

Bir şey olacağı yok, Trump zaten seçimi kaybetmiş. Orta Doğu'da bizden daha fazla hasar alacaklar. Biz 1 kaybedersek onlar 2.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bişe olacağı yok Trump zaten seçimi kaybetmiş. Ortadoğuda bizden daha fazla hasar alacaklar. Biz 1 kaybedersek onlar 2.
Amerika kaybederken bizim az kaybetme şansımız anca ürettiğimiz bir şey varsa olur. Artık şunu diyebilirler ki Türkiye neredeyse tamamen yurtdışına bağlı bir devlet. Nerede ne olursa olsun Türkiye de etkilenecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı