TTNET fiber dolabı

onur siyamoğlu

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğretim Gör.
Merhaba 2 aydır uğraşıyorum sonunda proje aşamasına alındı diye tarafıma bilgi geldi. Takribi 1 ayda sürer diye düşünüyorum. 2 dükkan 8 daire mevcut binamızda. Aktik olarak kullanan kullanıcı sayısı var. Mahallede altyapı var 2 yan binamda bu kutudan mevcut TTNET müşteri hizmetini aradığımda sokağımda 1000 mhps olduğunu söyledi. Bu kutu bunu destekliyor mu acaba? Bir de bu kutudan sonrası ne yapılacak binamiz eski bina 38 senelik. İnternette 50 mt sı 400 TL fiber sarı optik kablonun. TTNET kablo da verebiliyormuş. Komple döşemede yapabılıyormuş. Bu kutunun GPON internet olduğunu söylediler.

Dosya Ekleri

• IMG_20231004_204053.jpg
    IMG_20231004_204053.jpg
    74,8 KB · Görüntüleme: 78
Bu kutudan anlaması zor, içini vs. de görmek lazım. Eğer GPON gelirse TT daire kapısından içeriye kadar fiberi sokmak zorunda. Ama bazen uğraşmak istemiyorlar ve kabloyu verelim siz çektirin diyorlar. Bizim binaya fiber geldiğinde önce kabloyu verelim siz çektirin dediler sonrasında komşu bir telekomcu abi vardı onun hatrına dairelere de çektiler.

Bu kutudan anlaması zor, içini vs. de görmek lazım. Eğer GPON gelirse TT daire kapısından içeriye kadar fiberi sokmak zorunda. Ama bazen uğraşmak istemiyorlar ve kabloyu verelim siz çektirin diyorlar. Bizim binaya fiber geldiğinde önce kabloyu verelim siz çektirin dediler sonrasında komşu bir telekomcu abi vardı onun hatrına dairelere de çektiler.

Özellikle sordum müşteri hizmetleri 1000 MB destekliyor şu an o kutu dedi he çekerler çekmezler hiç önemli değil kabloyu verirler elektrikçim ile kendim çekerim önemli olan o kablonun 90 derece bukulmemesi diye biliyorum.

Özellikle sordum müşteri hizmetleri 1000 MB destekliyor şu an o kutu dedi he çekerler çekmezler hiç önemli değil kabloyu verirler elektrikçim ile kendim çekerim önemli olan o kablonun 90 derece bukulmemesi diye biliyorum.
Mümkün olduğunca az ve geniş açıyla bükmek lazım diyelim. Hayırlı olsun diyelim :)

Teşekkürler getirsinler kutuyu koysunlar da gerisi önemli değil direk yan binayı seçtiğimde fiber net diyor. 2 bükülme noktası var zaten.

Müşteri temsilcisinin dediğine bakmayın. Veya farklı bir kutudan bahsediyor olabilir. Kaldı ki bu bir kutu değil kabin. Bildiğimiz VDSL kabini. Yani 1000 Mbps'e kadar destekleyen şey bu değil. Yukarıda aderal nickli arkadaşımız doğru söylüyor.

Yanı fiber olsa bile 100 MB benim işime gelir çunku TurkNet 139 TL iken geçtim şu an statik IP ile birlikte 349 TL veriyorum. TTNET'te taütlü pakat daha uygun ve 2 sene boyunca zam olmayacak en azından.

Yanı fiber olsa bile 100 MB benim işime gelir çunku TurkNet 139 TL iken geçtim şu an statik IP ile birlikte 349 TL veriyorum. TTNET'te taütlü pakat daha uygun ve 2 sene boyunca zam olmayacak en azından.
Fiber değil işte VDSL onu anlatmaya çalışıyoruz aderal hocam da ben de. Bu bir T11 kabin. Üzerinde fiber yazdığına bakmayın bildiğimiz VDSL kabini. Sokaktaki diğer kabinlerden (mesela T7, T23 gibi kabinlerden) hiçbir farkı yok. aderal hocamın da dediği gibi bunun içerisinde DSLAM dediğimiz bir cihaz var. Bu cihaz optik sinyali SFP modülü vasıtasıyla okur ve bakır kabloya elektrik sinyali olarak aktarır. Bakır kablolar da evlere dağılır. Kabine olan uzaklığa göre 100 Mbps'e kadar alınabilir ama kabin tam dibinizde bile olsa genelde tam olarak 100 alınamaz. Bakır teknolojisinin doğası gereği kayıplar normaldir. En yakın konumdaki kişi 95 civarı falan alır genelde.

Bir T11 kabinin içi:
T11 içi.jpg
En üstteki beyaz kısım fiber patch panel olarak geçer. Yani fiber kablonun içerisindeki corelara ek yapılıp ek kısımlarının saklandığı yerdir.
Onun altındaki siyah cihaz DSLAM diye bahsettiğim cihaz. Kırmızı ile işaretlediğim kısım SFP modülünün girişi.
Sol alttaki beyaz kısım güç ünitesi.
Sağ alttaki kırmızı-beyaz kısım ise bildiğimiz regletler. Yani dairelerden gelen çift telli bakır kablolar ile kabinden çıkan çift telli bakır kabloların buluşma noktası.

İşte gördüğünüz üzere bildiğimiz VDSL bu sistem. Sokaktaki başka binalarda fiber altyapı olabilir, ondan dolayı da müşteri temsilcisi sokakta 1000 Mbps olduğunu söylemiş olabilir. Ama bu demek değildir ki o sokaktaki herkes 1000 Mbps alabilecek. Ve yine demek değildir ki T11 kabinden fiber hizmeti alınır.

İlk mesajınızda proje aşamasına alındığından bahsetmişsiniz. Proje aşamasına alınan şeyin sizin binanız olduğunu ve projenin de fiber projesi olduğunu varsayarak yazıyorum:
Proje onaylandı mı onaylanmadı mı bilmiyoruz. Yazılımda happy path dediğimiz olumlu senaryo ile devam edecek olursam:
1. Bu proje genel müdürlüğe gönderilecek
2. Genel müdürlük onay verecek
3. Kazı yapılması gerekiyorsa belediyeden kazı izni alınacak
4. Taşerona haber verilecek
5. Taşeron ekip binaya fiber kabloyu çekecek
6. Aradan belli bir zaman geçtikten sonra fiber dağıtım kutusunu yerleştirmek için farklı bir ekip gelecek
7. Yine aradan belli bir zaman geçtikten sonra da aktivasyon sağlanacak

Daha bu esnada dairelere fiber kabloları kim çekecek o da belli değil. Yani demem o ki 1 aya biter diye düşünmeyin hayal kırıklığına uğramanız çok olası. Yukarıda anlattıklarım bütün bir süreç. Ha deyince olacak şeyler değil. Kablo çekilmesine rağmen aylarca bekleyen arkadaşlar var ve sayıları hiç az değil. Daha size kablo bile çekilmemiş. Hatta proje onaylandı mı onaylanmadı mı onu bile bilmiyoruz. Hızlı gitmeyin az sabredin. Sabrın sonu selamettir demişler.
Ha, 1 aya bitmesi imkansız mı elbette değil. 1 ayda bitenleri de gördüm hatta çok daha kısa sürede bitenleri bile gördüm. Ama çok nadirler yani. O yüzden siz kafanızdaki kurguyu 1 ay değil de daha uzun olarak ayarlarsanız daha rahat hareket edersiniz.

Geri
Yukarı