TÜBİTAK'ın Kabul Etmediği Mehmet Türker'in Buluşunu Çinliler Üretecek

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Felçli hastaların hayatını kolaylaştıracak cihazı 26 yaşında bir Türk, Mehmet Türker buldu. Cihaza GlassOuse ismini veren Türker’in icadı kafa hareketlerini yüzde 99,99 algılayıp bilgisayara aktarabiliyor. Engelli kişilerin ellerini kullanmadan teknolojik cihazları kullanmasını sağlayan buluş, TÜBİTAK tarafından reddedildi. İngiltere’de düzenlenen buluşlar zirvesine katılan Türker, yüzlerce proje arasından birinci seçildi.

Sistem, ağza alınan silikon parça ve bir gözlükten oluşuyor. Silikon aparat sayesinde tıklamaları gerçekleştirecek hastanın, kafa hareketlerini gözlük algılayacak. Böylelikle GlassOuse kullanan kişi, akıllı telefon ve bilgisayar kullanabilecek. GlassOuse'un hazırlanan tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Türk icadı olmasına rağmen, GlassOuse’a sahip olmak isteyen hastalar ÖTV ve gümrük vergilerini ödemek zorunda kalacak. TÜBİTAK tarafından kabul edilmeyen buluşun tüm Dünya’da böylesine ses getirmesi ise oldukça ironik.

Haber Kaynağı: TÜBİTAK'ın Kabul Etmediği Türk'ün Buluşunu Çinliler Üretecek

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaş madem bu adamlar bu kadar fakir; neden yalnızca cinayetten cinayete kamerayla girdikleri "ghetto" ya da "inner city'ler" bizim bir tarafımızı yırtıp yerleştiğimiz mahallelerden daha derli toplu daha oturaklı görünüyor? Bunun için mi yıllardır Amerikan vatandaşının maaşının kaçta kaçıyla ve bizim maaşımızın kaçta kaçıyla iPhone ya da herhangi bir tüketici elektroniği alabildiğimizin hesabı yapılıyor? Bunun için mi yıllardır emeklilik yaşı ve insani yaşam standartları tartışılıyor? Dolar kuru hesaplamaktan herkes borsacı oldu ülkede hâlâ masallar hâlâ hikayeler. Şu fakirlerden birkaçına kaç günde bir Dolar kurunu takip ettiklerini de bir sorun bakalım? Arabayla 2 km fazla yapmamak için il, ilçe haritasını çıkarıp karayolu hesabı yapıyoruz her buluşmada. Ama biz zenginiz ecnebi fakir ele mi gurban?

Yani bunlar bizi, milleti çocuk yerine, gerizekalı yerine koymaları esas ayıp olan. Yani bir çocuk düşün birşey istediği zaman, anne babası oğlum şu anda paramız yok, sonra alalım der. Yani bunda bile kandırmaz(Gerçi sonra alalım demek de bir kandırmadır). Biz fakiriz diyen de vardır. Fakirsen fakirsindir, zenginsen zenginsindir. 2+2=4 kadar net bir şey. Tartışılması bile mantıksız.

Konu nerelere gelmişte ben halen beyin göçünü durduracak donanımlı bireyleri ülkede tutacak çareyi imanlı vatansever arkadaşlarda göremedim. Belkide destek bulmayıp giden içinde şöyle düşünüyorlardır. Biliyorsunuz ki sütte leke olur bu zihniyette hata olmaz.

Gidenler zaten bizden değildi atayiz kamalist komunist ki çine gitmiş derler.

Konu nerelere gelmişte ben halen beyin göçünü durduracak donanımlı bireyleri ülkede tutacak çareyi imanlı vatansever arkadaşlarda göremedim. Belkide destek bulmayıp giden içinde şöyle düşünüyorlardır. Biliyorsunuz ki sütte leke olur bu zihniyette hata olmaz.

Gidenler zaten bizden değildi atayiz kamalist komunist ki çine gitmiş derler.
Üniversitelerde yeterince zeki, donanımlı adam var. Boş boş gezen %90 Simitçi akademisyenleri kapı önüne koysan; onlardan kurtardığın paralarla bu zeki ve vatansever adamlar teknolojide Türkiye'yi 20 yıl içinde dünyada ilk üçe sokar.

Tamam hadi biz lüks evde oturuyoruz asgari ücretle, hadi bana bul İstanbul'dan, 800,900 TL en düşük kira, 800,900 Euro'ya rahat 3 oda ev var Berlin'de. Bir de alım gücünü hesaba katsanız iyi olacak, biryerden tutmayın hemen. 15.000 20.000 Euro'ya sıfır arabalar var, benzin ucuz, en son çıkan İphone Asgari ücretle rahat alabilirsin. Bizde kaç katı ile alırsın bir hesapla. Eeee objektij mi oldunuz şimdi. Çok lüks olmasa da standart bir şekilde yaşarsın, her ihtiyacını karşılarsın. Bizde ki durumla orası aynı falan değil, hiç kusura bakmayın.

Bazı şeyleri yazarken dikkatli olun, neden site tutarsız. Sen Euro para birimini neden TL'ye çevirip karşılaştırıyorun? hangi akılla? Orada da adamlar Euro kazanıyor, yani 1300 Euro alıyorsa, sen de 1300 TL alıyorsun. O hesapla onu çevirdin maaşı da çevir bakalım kaç TL yapıyor? 1300*4=5200 TL:uyan: Burada önemli olan alım gücüdür.

Edit: Ama pardon unutmuşum, tuzu kuru olanlara zaten burası da Avrupa doğru Çok Pardon, empati kuramadım.!
Objektiflikten bahsetmişiniz ama, siz neden sadece teknoloji üzerinden karşılaştırma yapıyorsunuz?
Buradaki asgari ücretle alabileceklerin oradaki alabileceklerinden çok daha fazla. Ancak teknoloji dışında. Teknolojik aletleri çok pahalı kullanıyoruz. Zira ben de ucuz kullanıyoruz demedim.
Güldürdünüz :D Oradaki asgari ücretle her ihtiyacını karşılar mısın cidden? Kaç iPhone alınır, kaç ekran kartı alınır hesabı yapıyoruz da, günlük yaşantıyı neden kıyaslamıyorsunuz?
İşi günlük yaşantıya vurduğunuzda oradaki asgari ücretle yaşanabilir seviye yani günlük ihtiyaçlara 2 kat fark bile gelmiyor. Peki Alman ekonomisi Türk ekonomisini kaça katlıyor?
Bir de "hangi akılla" diyerek kendinizce aşağılayarak sormuşunuz. Keşke kendiniz çevirmeden bi baksaydınız.. :)
Dediğim şeylere "partizanlık"la veya bir insana duyduğunuz kin ile bakarsanız tabiki anlayamazsınız. Ben "Bizim ülkemiz süper" "Dünyanın en güçlü ekonomisiyiz" vs. demiyorum. "Alım gücümüz süper bizde fakir yok" demiyorum. Sadece "Avrupa'da bizdekinden çok daha iyi yaşanır" algısına cevap veriyorum. Attığım video'yu umarım sonuna kadar dikkatlice izlersiniz.
Bizde asgari ücret ile çalışan birisi İstanbul'da kıt kanaat da olsa yaşayabiliyor. Ancak asgari ücretle Avrupa'nın veya ABD'nin büyük kentlerinde, Hamburg'da, Münih'de, Londra'da, Paris'de, Zürih'de, Cenevre'de, New York'da Washington'da, Los Angeles'da, Las Vegas'da, Boston'da yaşamayı denerseniz beceremezsiniz.
Ben sadece bunu anlatmaya çalışıyorum. İnternet'te çeşitli Türk'lerin çektiği çeşitli video'lar var. Avrupa'da veya Amerika'da yaşamaya dair. İzlemenizi tavsiye etmem. Genel anlamda hepsi yalandır. Anlamak güç değil zaten. O ülkede yada kentte yaşayan birkaç arkadaş edinirseniz 1 saatinizi almaz yalan olduğu :)
Diğer ülkelere çok iyi gözüyle bakmayın. Paris'te şehrin içinde çöp dağları ile karşılaşınca, Holywood'da iğrenç kokudan nefes alamayıp varsa astımınız azınca, Amerika'nın içlerinde gözünüzün önünde silahlı cinayet işlendiğinde, New York'a alışana kadar üzerinizdeki her şeyi çaldırdığınızda, Hong Kong-Singapur'da çok güzel sandığınız kadın yatağa girerken erkek çıktığında, Moskova'da gece kulübünden çıkıp eve giderken zorla bir apatmana sokulup tecavüze uğradığınızda, ve hiç birisinden resmi yollarla şikayette bulunup da bir sonuç alamadığınızda dünyanız başınıza yıkılabilir.

Şunu unutmamak gerek. İnsan her yerde insandır.

Üniversitelerde yeterince zeki, donanımlı adam var. Boş boş gezen %90 Simitçi akademisyenleri kapı önüne koysan; onlardan kurtardığın paralarla bu zeki ve vatansever adamlar teknolojide Türkiye'yi 20 yıl içinde dünyada ilk üçe sokar.

20 yıl fazla olmuş biz şunu temiz 6 yıl yapalım malum hedef 2023. :) Hayaller silikon vadisi gerçekler ise ortadoğu. Akademisyenler simitçiymiş sizin kafadan olsa kaynağı nerden geldiği belirsiz paralarla gemicik ordusuna sahip olsalar sevinirsin sen.

Objektiflikten bahsetmişiniz ama, siz neden sadece teknoloji üzerinden karşılaştırma yapıyorsunuz?
Buradaki asgari ücretle alabileceklerin oradaki alabileceklerinden çok daha fazla. Ancak teknoloji dışında. Teknolojik aletleri çok pahalı kullanıyoruz. Zira ben de ucuz kullanıyoruz demedim.
Güldürdünüz :D Oradaki asgari ücretle her ihtiyacını karşılar mısın cidden? Kaç iPhone alınır, kaç ekran kartı alınır hesabı yapıyoruz da, günlük yaşantıyı neden kıyaslamıyorsunuz?
İşi günlük yaşantıya vurduğunuzda oradaki asgari ücretle yaşanabilir seviye yani günlük ihtiyaçlara 2 kat fark bile gelmiyor. Peki Alman ekonomisi Türk ekonomisini kaça katlıyor?
Bir de "hangi akılla" diyerek kendinizce aşağılayarak sormuşunuz. Keşke kendiniz çevirmeden bi baksaydınız.. :)
Dediğim şeylere "partizanlık"la veya bir insana duyduğunuz kin ile bakarsanız tabiki anlayamazsınız. Ben "Bizim ülkemiz süper" "Dünyanın en güçlü ekonomisiyiz" vs. demiyorum. "Alım gücümüz süper bizde fakir yok" demiyorum. Sadece "Avrupa'da bizdekinden çok daha iyi yaşanır" algısına cevap veriyorum. Attığım video'yu umarım sonuna kadar dikkatlice izlersiniz.
Bizde asgari ücret ile çalışan birisi İstanbul'da kıt kanaat da olsa yaşayabiliyor. Ancak asgari ücretle Avrupa'nın veya ABD'nin büyük kentlerinde, Hamburg'da, Münih'de, Londra'da, Paris'de, Zürih'de, Cenevre'de, New York'da Washington'da, Los Angeles'da, Las Vegas'da, Boston'da yaşamayı denerseniz beceremezsiniz.
Ben sadece bunu anlatmaya çalışıyorum. İnternet'te çeşitli Türk'lerin çektiği çeşitli video'lar var. Avrupa'da veya Amerika'da yaşamaya dair. İzlemenizi tavsiye etmem. Genel anlamda hepsi yalandır. Anlamak güç değil zaten. O ülkede yada kentte yaşayan birkaç arkadaş edinirseniz 1 saatinizi almaz yalan olduğu :)
Diğer ülkelere çok iyi gözüyle bakmayın. Paris'te şehrin içinde çöp dağları ile karşılaşınca, Holywood'da iğrenç kokudan nefes alamayıp varsa astımınız azınca, Amerika'nın içlerinde gözünüzün önünde silahlı cinayet işlendiğinde, New York'a alışana kadar üzerinizdeki her şeyi çaldırdığınızda, Hong Kong-Singapur'da çok güzel sandığınız kadın yatağa girerken erkek çıktığında, Moskova'da gece kulübünden çıkıp eve giderken zorla bir apatmana sokulup tecavüze uğradığınızda, ve hiç birisinden resmi yollarla şikayette bulunup da bir sonuç alamadığınızda dünyanız başınıza yıkılabilir.

Gerçekten asgari ücret ile İstanbul'da tek maaşla geçinebileceğine inanıyorsanız(İş, ev, uzaklığı, benzin, araba giderleri, pahalılık) ben size birşey demiyorum. Ben koskoca berlinde 800 Euro'ya ev kirası buldum 3 oda gayet güzel, siz İstanbul'da gösterirsiniz nasıl ev varmış. Ayrıca yol masrafını hiç saymıyorum.

Bizim ülkemizde hırsızlık yok, cinayet yok, bombalar patlamıyor cennet gibi konuşuyorsunuz. Gerçekten bir objektij olun. Vatan, din, millet ideoloji herşeyi biryere bırakın, kendinizi dünya vatandaşı olarak görün, bir kere deneyin.

Edit: Ayrıca o ikiye katlamadığı dediğin değerler, kiraya, yakıta, herşeyi ödedikten sonra, birike birike göl olur. Demeyi unuttum. Sen hangi mağazada ucuz mal var diye gezmiyorsun heralde.

Ayrıca hem ucuz diyorsun yarı olur olmaz, hem de İstanbul'da yaşanır ama Berlin'de yaşanmaz diyorsun. Gerçekten çok büyük çelişki. Gerçekten.

Edit: Ayrıca, bizim ülkemizde tecavüz'de yok hem de köy gibi biryerde, hemde sakallı amcalar. Hep almanlar, gevurlar, amerikanlar. Deuslar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gerçekten asgari ücret ile İstanbul'da tek maaşla geçinebileceğine inanıyorsanız(İş, ev, uzaklığı, benzin, araba giderleri, pahalılık) ben size birşey demiyorum. Ben koskoca berlinde 800 Euro'ya ev kirası buldum 3 oda gayet güzel, siz İstanbul'da gösterirsiniz nasıl ev varmış. Ayrıca yol masrafını hiç saymıyorum.

Bizim ülkemizde hırsızlık yok, cinayet yok, bombalar patlamıyor cennet gibi konuşuyorsunuz. Gerçekten bir objektij olun. Vatan, din, millet ideoloji herşeyi biryere bırakın, kendinizi dünya vatandaşı olarak görün, bir kere deneyin.

Alman vatandaşları bile, Berlin'de yaşayan insanlar bile o paraya güzel bir ev bulamazken siz Türkiye'de klavye başından buldunuz ya o evi, helal olsun(!)
Ama olabilir.Türkiye'de de örnekleri var bunun. 100 liraya S3 mini alınabiliyor. YouTube'da kutu açılışı yapanlar var mesela.. :)

Bence siz dünya vatandaşı olarak bakmayı bir deneyin. Mesajımda dedim. Tekrar söyleyeyim. Dediğim şeylere "partizanlık"la veya bir insana duyduğunuz kin ile bakarsanız tabiki anlayamazsınız.
Siz şu Türkiye düşmanlığını, Avrupa ve Amerika sevdasını kenara koyup bakın şu kıyaslamalara.
ABD'de sadece silahlı cinayetlerle kaybedilen insan sayısı Türkiye'de Bomba+Cinayet'le kaybedilenden 10 kat fazla neredeyse. Sadece Chicago'da 1 yıldaki cinayet vakaları Türkiye'nin toplamı kadar.
Olayı süreki siyasi çerçeveye çekip duruyorsunuz. Şu gerçeği görün artık. Benim ülkem cennet diyarı değil. Hiç de olmadı. Avrupa da hiç olmadı. Amerika da hiç olmadı. Asla da olmayacak. "İnsan" olan hiçbir yer cennet mekanı olmadı şimdiye kadar, olamaz da.

Bilmeden, veya öğrenmeden yorum yapmayın artık. Araştırıyorsanız da tek tip sitelere bağlı kalmayın. Belirli medya organlarına bağlı kalmayın. Çünkü GT730 satmaya çalışıp "GETA beşi full ayarlarda oynatır bu sana" diyen bakkallardan farkınız kalmıyor.

Bak arkadaş, son söylediğine katılıyorum. İnsan her yerde insandır. Her yerde zorluklar yaşatacak insan varlığı da mevcuttur. Şimdi de mevcut durumu düşünelim. Yıllardır bu insanlar ne ile kandırılıyor? Almanya'nın Amerika'nın bizi kıskandığıyla. Yıllardır yine ne ile kandırılıyor? Ekonomimizin çok çok iyi olduğuyla. Ben bahsi geçen yerlerdeki hayat standartlarının çok çok daha güzel olduğu kanaatindeyim. Bunun için kimsenin videosunu izlememe gerek yok. Keza orada yaşayan insanlarla da konuşuyorum, zamanında yaşamış ve dönüş yapmış olanlarla da. Gel gelelim bizim oradaki insanları kıskanmamızı gerektirecek bir durum yok diyelim. Oradakiler bizi niye kıskansın? Bizim genel alım gücümüzün düşüklüğüne yönelik esprilerle dolu sohbetlerimiz. Babam rahmetli olmadan önce 25 yıl, annem de şu an da dahil olmak üzere 35 yıl çalıştı. Evi krediyle aldık ve hala ödüyoruz. Bu mudur vazgeçemeyeceğimiz şey? Güldürmeyin. Bahsettiğiniz sorunların çoğu da zaten insan varlığından kaynaklanan şeyler. Parayla ya da alım gücüyle alakalı değil. İnsanın hayvanlığı ayrı bir konu, yine tartışılır. Medeniyet konusunda da gözünüzü seveyim kimseye Türkiye'yi örnek gösterip vebal almayın başınıza.

Bak arkadaş, son söylediğine katılıyorum. İnsan her yerde insandır. Her yerde zorluklar yaşatacak insan varlığı da mevcuttur. Şimdi de mevcut durumu düşünelim. Yıllardır bu insanlar ne ile kandırılıyor? Almanya'nın Amerika'nın bizi kıskandığıyla. Yıllardır yine ne ile kandırılıyor? Ekonomimizin çok çok iyi olduğuyla. Ben bahsi geçen yerlerdeki hayat standartlarının çok çok daha güzel olduğu kanaatindeyim. Bunun için kimsenin videosunu izlememe gerek yok. Keza orada yaşayan insanlarla da konuşuyorum, zamanında yaşamış ve dönüş yapmış olanlarla da. Gel gelelim bizim oradaki insanları kıskanmamızı gerektirecek bir durum yok diyelim. Oradakiler bizi niye kıskansın? Bizim genel alım gücümüzün düşüklüğüne yönelik esprilerle dolu sohbetlerimiz. Babam rahmetli olmadan önce 25 yıl, annem de şu an da dahil olmak üzere 35 yıl çalıştı. Evi krediyle aldık ve hala ödüyoruz. Bu mudur vazgeçemeyeceğimiz şey? Güldürmeyin. Bahsettiğiniz sorunların çoğu da zaten insan varlığından kaynaklanan şeyler. Parayla ya da alım gücüyle alakalı değil. İnsanın hayvanlığı ayrı bir konu, yine tartışılır. Medeniyet konusunda da gözünüzü seveyim kimseye Türkiye'yi örnek gösterip vebal almayın başınıza.

Ben Türkiye'de kalın, Avrupa'ya gitmeyin, oralar berbat demiyorum. İnsanların kandırılma meselesine, siyasete hiç girmeyeceğim. Ne zaman siyaset konuşulsa kavga çıkıyor.
Bizim ülkemiz vazgeçilmez değil. Globalleşmiş dünyada hiçbir yer vazgeçilmez değil. Benim anlatmaya çalıştığım kısım, "Medeni ve Süper Avrupa" hayalleri kurulmaması. Kurmayın çünkü sonunda siz kaybediyorsunuz. Avrupa'ya gittiğinizde "bu mu la" diyorsunuz. Şuan Avrupa hayali insanlarımızın gözünde 1 numara. Öyle bir yer tasfir ediliyor ki, sanki insanlar güllük gülistanlık yaşıyor. Hiç kötülük yok. Herşey mükemmel. Yatarak para kazanılıyor. Herşey ayağına gelecek. Asgari ücretle bile rahat geçiniyorsun. Parayı koyacak yer bulamıyorsun. Yukarıdaki arkadaş da bir numaralı örneği.
Ben de dünyanın her yerinden örnekler verdim. Çünkü eğer Avrupa'ya gitmek istiyorsanız, gidecekseniz bile boş ve büyük hayaller ile gitmeyin. Türkiye gibi düşünerek gidin ki, gözünüze güzel gelsin. Yaşayabilesiniz. Alışmanız sıkıntı olmasın.
Yukarıda attığım bir video vardı. İzlemenizi tavsiye ederim. Her konuya objektif bir şekilde değiniyor Abimiz. Özellikle de kültür şokuna. Ki zaten o video Avrupa'ya gidilmemesi hakkında değil. Giden ve sevmeyen birisinin çektiği 'Gidilmez' videosuna cevaben çekilmiş.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı