Tükenişe ne zaman gidilmeli?

Hyper_6902

Hectopat
Daha fazla  
Dostlar mesela sırt bölgesi için konuşalım. 4 hareket yapıyorum ve 4 set yaptığımı düşünün. Ben bunlardan 2 tane seçip son 2 seti ağırlığı bir tık düşürüp yüksek tekrar yapmak mantıklı mı? Yoksa son 1 set mi yapmak mantıklı? Bir de back off set nedir anlatırsanız ne mutlu bana.

Şahsen ben düşük kilo fazla tekrar olayını mantıklı bulmuyorum. Tavsiyem ağır kilo Max tekrar yapmaya çalışın, çıkmadığı zamanlarda ise yarım yarım tekrarlar yapın. Amacımız burada kası pumplamak değil, kasa uyarıyı verebilmek.

Öncelikle tükenişin nasıl olduğunu bilmen lazım. Tükenişi gerçekten yapabilen bir insanın yapması lazım. Yeni başladıysan tükenişi sadece bir tekrar daha yapamamak olarak değerlendirebilirsin fakat hedef kasın çalışması ve verimli bir set için en önemlisi doğru ağırlık doğru form doğru tempo en önceliklidir. Yeni başlayanlar için son 1-2 set ileri seviye bir sporcu ise set yoğunluğuna göre tükenişe gider genelde.

Çalışma setleri öncesi mutlaka ısınma setleri yapılmalı. Bu ısınma setleri 1 veya 2 set olabilir. Daha fazlası da olabilir fakat kendini fazla yormaman gerekiyor. Çalışma setine geldiğinde ilk birkaç setini cepte maksimum 3 tekrar bırakarak bitirebilirsin. Kas kazancın aynı olacak. Son setlerde ise tükenişe yaklaşabilir veya tamamen tükeniş hale gelebilirsin. Son araştırmalara göre tamamen tükenişe ulaşmak ile cepte 3 tekrar bırakmanın aynı kas kazandırdığına rastlandı.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı