Tüketici hakem heyeti başvurusundan nasıl vazgeçilir?

Arkadaşlar şikayetçi olduğum firma mağduriyetimi giderdi şu an başvuru savunması istendi olarak devam ediyor. Dilekçeden nasıl vazgeçebilirim? Başvurduğum yerdeki kaymakamlığa mı gitmem gerekiyor? Eğer öyle ise gidemem çünkü satıcının olduğu ilçedeki hakem heyetini işaretlemiştim. Satıcı savunmasına anlaştığımızı yazsa karar çıkınca kabul veya ret bir sıkıntı oluşur mu?

Resmi dairelerde süreçler sürekli dilekçelerle yürür, gidip dilekçe vermen iyi olacaktır bunun dışında kendiliğinden de düşüyor diye biliyorum ama emin değilim.

Resmi dairelerde süreçler sürekli dilekçelerle yürür, gidip dilekçe vermen iyi olacaktır bunun dışında kendiliğinden de düşüyor diye biliyorum ama emin değilim.
Dilekçeyi fiziken gidip veremem hocam uzak kalıyor bana. Kendiliğinden nasıl düşüyor? Savunma yapmazsa satıcı karar benim lehime çıkar bende bişey aksiyon almam olur biter bunumu kast ettiniz?

@BilgisayarKurdu hocam bakarmısınız müsaitseniz.

Bulunduğunuz yer Tüketici Hakem Heyetine giderek şikayeti yaptığınız Tüketici Hakem Heyeti'nin xxx sayılı dosyasına gönderilmek üzere verebilirsiniz. Yani siz dilekçenizi bulunduğunuz yer heyetine veriyorsunuz. Onlar da sizin adınıza ilgili dosyaya gönderiyorlar evrakı.​

Bulunduğunuz yer Tüketici Hakem Heyetine giderek şikayeti yaptığınız Tüketici Hakem Heyeti'nin xxx sayılı dosyasına gönderilmek üzere verebilirsiniz. Yani siz dilekçenizi bulunduğunuz yer heyetine veriyorsunuz. Onlar da sizin adınıza ilgili dosyaya gönderiyorlar evrakı.​
Mümkün mü böyle bişey emin misiniz?

Mümkün mü böyle bişey emin misiniz?
Evet mümkün. Uygulamada sıklıkla yapıyoruz. Özellikle şehir dışındaki mahkemelere fiziki olarak evrak sunmamız gerektiğinde bulunduğumuz yer mahkemesine (ilgili mahkemeye iletmek üzere) teslim ediyoruz. ''Muhabere'' ismiyle geçer uygulamada.​

Evet mümkün. Uygulamada sıklıkla yapıyoruz. Özellikle şehir dışındaki mahkemelere fiziki olarak evrak sunmamız gerektiğinde bulunduğumuz yer mahkemesine (ilgili mahkemeye iletmek üzere) teslim ediyoruz. ''Muhabere'' ismiyle geçer uygulamada.​
Peki satıcı firma savunmaya anlaştığımıza dair yazı yazsa heyet tarafından iptal edilir mi dilekçe yoksa benim ağzımdan mı beyan etmem gerekiyor gidip şart mıdır?

Peki satıcı firma savunmaya anlaştığımıza dair yazı yazsa heyet tarafından iptal edilir mi dilekçe yoksa benim ağzımdan mı beyan etmem gerekiyor gidip şart mıdır?
Şikayet edilen satıcının tek taraflı irade açıklamasıyla böyle bir karar verilemez çünkü ortada çekişmeli olan bir olgu var. Böyle bir durum olsa hiçbir başvurudan olumlu sonuç alamazsınız. Sizin beyanınız da önemli. Ancak siz tek taraflı olarak hakkınızdan veya talebinizden feragat edebilirsiniz.

Hukuk mahkemelerinde feragatın da aleyhinize doğuracağı ilam vekalet ücreti, yargılama masrafları gibi pek çok sonuç var aslında ancak Tüketici Hakem Heyetlerinde (Mahkeme değil Heyet) feragat durumunda sizin aleyhinize veya karşı taraf lehine hükmedilen ekstra bir gider bulunmamaktadır.​

Geri
Yukarı