Tüketici hakem heyetinden olumlu cevap gelince ne yapılmalı?

Eyüphan KAYA

Decapat
Yer
İstanbul-Sarıyer
Daha fazla  
Meslek
Yazılım Geliştirici
Merhaba arkadaşlar,
Dokunmatiği arızalı telefon için Samsung'u hakem heyetine şikayet etmiştim. Hakem heyeti ürünün yenisi ile değişimi kararını söyledi. Ben şimdi ne yapmalıyım? Bu kararı nasıl uygulatırım?
Teşekkürler.

Bu karar satıcı firmaya da tebliğ edilmiştir, cihazın faturasında gözüken satıcı her kim ise bu firma ile iletişime geçin.

Merhaba arkadaşlar,
Dokunmatiği arızalı telefon için Samsung'u hakem heyetine şikayet etmiştim. Hakem heyeti ürünün yenisi ile değişimi kararını söyledi. Ben şimdi ne yapmalıyım? Bu kararı nasıl uygulatırım?
Teşekkürler.
Kararın çıkması ne kadar sürdü? Benzer bir durum için 3 aydır karar bekliyorum. Bildiğim kadarıyla firmaya tebliğ edilmiştir. Firma ile iletişime geçip öğrenebilirsiniz. Zorluk çıkartırlarsa icra yolu ile hak talep edebilirsiniz.

Hocam akış şu şekilde
Ekran görüntüsü 2023-02-03 115350.png

Bu karar satıcı firmaya da tebliğ edilmiştir, cihazın faturasında gözüken satıcı her kim ise bu firma ile iletişime geçin.

Telefon Samsung, servisini mi aramalıyım sonuçta değişim işlerine onlar bakmıyor mu?

Dosya Ekleri

• 1675414549263.png
    1675414549263.png
    32,9 KB · Görüntüleme: 14
Tüketici Hakem Heyetinin vermiş olduğu karar taraflara tebliğ edilir ve 15 günlük itiraz süresi verilir. 15 gün içerisinde karara itiraz etmek isteyen taraf Tüketici Mahkemesine dava açarak ilgili kararı yargı yoluna taşıyabilir. Kararın taraflara tebliğinden itibaren 15 günlük süre içerisinde itiraz edilmeyen Tüketici Hakem Heyeti kararı kesinleşir. Kesinleşen kararın infazı için ilgili firmaya ulaşırsınız. Karar yerine getirilirse ne ala. Ancak kararın infazı firma tarafından gerçekleştirilmezse ilam niteliğini taşıyan karar icraya konulabilir. Yani Tüketici Hakem Heyeti kararı ilam niteliği taşır. Dolayısıyla kararın infazını icra müdürlüğü aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.​

Telefon Samsung, servisini mi aramalıyım sonuçta değişim işlerine onlar bakmıyor mu?

Hayır, daha önce farklı bir Samsung ürününde başıma geldi, ürünü satıcıya iletiyorsunuz satıcı ile Samsung kendi arasında hallediyor.

tüketici hakem heyetinin vermiş olduğu karar taraflara tebliğ edilir ve 15 günlük itiraz süresi verilir. 15 gün içerisinde karara itiraz etmek isteyen taraf tüketici mahkemesine dava açarak ilgili kararı yargı yoluna taşıyabilir. Kararın taraflara tebliğinden itibaren 15 günlük süre içerisinde itiraz edilmeyen tüketici hakem heyeti kararı kesinleşir. Kesinleşen kararın infazı için ilgili firmaya ulaşırsınız. Karar yerine getirilirse ne ala. Ancak kararın infazı firma tarafından gerçekleştirilmezse ilam niteliğini taşıyan karar icraya konulabilir. Yani tüketici hakem heyeti kararı ilam niteliği taşır. Dolayısıyla kararın infazını icra müdürlüğü aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.​

Anladım hocam teşekkürler,
Peki icra kararı mı uygulatıyor ben telefonun değişmesini istiyorum mesela, para iadesi istemiyorum çünkü yenisini alamam.

Anladım hocam teşekkürler,
Peki icra kararı mı uygulatıyor ben telefonun değişmesini istiyorum mesela, para iadesi istemiyorum çünkü yenisini alamam.​
Kararda iadesine karar verilmişse iadesi sağlanır. Değişim kararı verildiyse değişimi sağlanır. Siz bu talebinizi Tüketici Hakem Heyeti başvurunuzda belirtecektiniz. İcra müdürlüklerinin verilen karar üzerinden değişiklik yapma yetkileri yoktur.​

kararda iadesine karar verilmişse iadesi sağlanır. Değişim kararı verildiyse değişimi sağlanır. Siz bu talebinizi tüketici hakem heyeti başvurunuzda belirtecektiniz. İcra müdürlüklerinin verilen karar üzerinden değişiklik yapma yetkileri yoktur.​

Anladım değişim kararı çıktı zaten, teşekkürler.

Geri
Yukarı